szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Grafiki i Plakatu w DESIE Unicum

14.03.2016

Aktualności, Polska: aukcje

22 marca o godz. 19.00 w DESIE Unicum odbędzie się Aukcja Grafiki i Plakatu. Pod młotek pójdzie aż 201 pozycji. Katalog rozpoczynają dzieła protoplastów polskiej grafiki artystycznej: Jana Feliksa Piwarskiego, Aleksandra Orłowskiego oraz Michała Płońskiego.

Zupełną rzadkością na rynku jest akwaforta Jana Piotra Norblina powtarzająca kompozycję Kazanie Św. Jana Chrzciciela autorstwa Rembrandta. Opisywana praca pochodzi z cyklu prac o tematyce biblijnej, w których szczególnie widoczna jest inspiracja rembrandtowską techniką operowania niezwykłym efektem kontrastu światła i cienia. Podziwiając warsztat graficzny artysty, trudno uwierzyć, że był on, podobnie jak Rembrandt, samoukiem w tej dziedzinie. Z podstawami akwaforty nadworny malarz Czartoryskich zapoznał się w warsztacie Caresme’a, gdzie kształcił się jedynie w przygotowaniu płyty oraz procesie trawienia. Całe bogactwo światłocieniowych środków Norblin wypracował sam, wzorując się na grafikach Rembrandta, czy podglądając prace paryskich rytowników. Na uwagę zasługuje również rozmiar prezentowanej pracy, która jest największa z rycin poświęconych tematyce zaczerpniętej z Nowego i Starego Testamentu.

Ozdobą części dawnej katalogu jest akwatinta barwna autorstwa Tamary Łempickiej. Grafika pochodzi z połowy lat 50., kiedy to artystka zwróciła się w stronę kubizmu, a jedynie w portretach wykorzystywała wzorce zaczerpnięte od renesansowych mistrzów malarstwa.

Na aukcji pojawiły się również poszukiwane przez kolekcjonerów polskie grafiki z dwudziestolecia międzywojennego. Na szczególną uwagę zasługuję niezwykle rzadki drzeworyt barwny autorstwa założycielki Instytutu Projektowania Przemysłowego – Wandy Telakowskiej. Ulubionymi tematami artystki była przyroda oraz radosne, małomiasteczkowe sztafaże. Opisywana praca funkcjonująca w literaturze pod tytułem „Karuzela” stanowi najdoskonalszy przykład nietuzinkowego stylu Telakowskiej. Skomplikowana kompozycja zaakcentowana na kształt litery V, rozluźniona jest poprzez czyste kontrasty barw. Kunszt prezentowanego drzeworytu został doceniony na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1937 roku, gdzie praca została nagrodzona złotym medalem. Ofertę dawną uzupełniają prace mistrzów grafiki Leona Wyczółkowskiego, Stefana Mrożewskiego, Wojciecha Weissa, Zofii Stryjeńskiej, Feliksa Jabłońskiego, Władysława Skoczylasa czy Józefa Pankiewicza.

Oferta aukcji Grafiki i Plakatu w części współczesnej obfituje w wiele ciekawych pozycji. Na szczególną uwagę zasługuje barwna akwatinta Wojciecha Fangora z 1967 roku pochodząca z emblematycznego okresu twórczości przypadającego na przełom lat 60. i 70. XX wieku. Przebywający wówczas w Stanach Zjednoczonych artysta stworzył rozsławiony na cały świat cykl prac „bezkrawędziowych” obrazów abstrakcyjnych z motywami fali i okręgów, otwierając tym samym nowy rozdział w międzynarodowej historii sztuki.

Katalog zawiera również wiele wyrazistych, pełnych koloru prac czołowych przedstawicieli opartu (Victor Vasarely, Richar Anuszkiewicz, Julian Stańczak). Rzadkością na rynku jest teka grafik zawierająca prace francuskich konstruktywistów (FRANÇOIS THÉPOT, MICHEL SEUPHOR, JEAN GORIN, AURÉLIE NEMOURS). W ofercie znajduje się również teka grafik Magdaleny Abakanowicz „Katharsis”. W 1895 roku Magdalena Abakanowicz na zaproszenie Fundacji Giuliano Gori z Florencji zrealizowała cykl 33 odlanych w brązie bezosobowych kadłubów ludzkich mierzących około 3 metrów każdy. Wśród południowych gajów oliwnych artystka ustawiła tłum uproszczonych w porównaniu do wcześniejszych rzeźb postaci. Zaczerpnięty z pism Arystotelesa tytuł „Katharsis” przewrotnie nawiązuje do dramatycznej kondycji człowieka, jego zbiorowej tożsamości i problemów związanych z cielesnością istoty ludzkiej. Prezentowana teka wydana została z okazji realizacji environment we włoskim Celle. Zamaszyste rysunki bezgłowych rzeźb oraz przedstawienia tłumu bezosobowych postaci doskonale dopełniają jedną z najważniejszych realizacji Magdaleny Abakanowicz.

Dom aukcyjny proponuje Państwu również wiele prac czołowych przedstawicieli polskiej grafiki warsztatowej 2 połowy XX wieku: Józefa Gielniaka, Jerzego Panka, Stanisława Fijałkowskiego i wielu innych. Oferta wzbogacona jest o offsetowe, sygnowane wersje kolaży Romana Cieślewicza oraz plakaty takich autorów jak: Henryk Tomaszewski czy Jan Młodożeniec.

Fotografia (góra): Fragment akwatinty autorstwa Tamary Łempickiej, Kobieta w turbanie, ok. 1956, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.