szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Pięć obrazów Francisa Bacona skradzionych z prywatnej kolekcji w Madrycie

14.03.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Płótna autorstwa Bacona, warte około 23 mln funtów zostały skradzione w czerwcu ubiegłego roku. Do dziś nie wyjaśniono dlaczego informacja trafiła do mediów dopiero kilka miesięcy po kradzieży.

13 marca hiszpańska gazeta El Pais otrzymała informację o kradzieży pięciu płócien autorstwa Francisa Bacona, których łączną wartość szacuje się na około 23 mln funtów. Według osoby zaangażowanej w śledztwo zajście miało mieć miejsce w czerwcu 2015 roku, a powody dla których informacja pojawiła się w mediach z dużym opóźnieniem nie są do tej pory znane.

Obrazy skradzione zostały z prywatnego domu w Madrycie, którego właścicielem była osoba blisko związana z malarzem. Prawdopodobne jest, że płótna były nabyte bezpośrednio od samego Bacona. Do publicznej informacji nie podano niestety tytułów skradzionych dzieł, wśród których znajdują się portrety i wczesne pejzaże artysty. Wiadomo jednak, że oficjalna sprzedaż obrazów na rynku sztuki będzie utrudniona przez wzgląd na dobrze skatalogowane prace malarza, które w obiegu sztuki uchodzą za świetnie rozpoznawalne, unikatowe dzieła.

Francis Bacon, Trzy studia do autoportretu, 1980, źródło: Sotheby's

Francis Bacon, Trzy studia do autoportretu, 1980, źródło: Sotheby’s

Jak podają hiszpańskie media osoby, które dokonały rabunku to wyspecjalizowani w kradzieży dzieł sztuki złodzieje, którym pod nieobecność właściciela madryckiej posiadłości, nie tylko udało się sprawnie odłączyć alarm, ale nie pozostawić także żadnych śladów po odciskach palców.

Hiszpańska policja oraz specjaliści w zakresie sztuki i antyków zaraz po zajściu wszczęli dochodzenie mające na celu odzyskanie dzieł oraz ustalenie tożsamości sprawców rabunku.

Dzieła Francisa Bacona – uznawanego obecnie za jednego z najważniejszych brytyjskich artystów XX wieku – stanowią wyjątkowo cenne i pożądane obiekty na światowym rynku sztuki. Ich wartość przekraczała niejednokrotnie kilkadziesiąt milionów dolarów, a praca „Trzy studia do portretu Luciana Freuda” warta 142,4 mln dolarów lokuje się na 14. miejscu w rankingu najdroższych obrazów świata.

Bacon, urodzony w Irlandii w roku 1909 roku związany był z artystycznym środowiskiem Londynu, gdzie w okresie powojennym wraz z Lucianem Freudom i R.B. Kitaj’em współtworzył tzw. School of London (szkołę malarstwa figuratywnego). Był samoukiem tworzącym początkowo w nurcie surrealizmu i kubizmu. Od końca lat 40. wypracowywał swój indywidualny, charakterystyczny styl bliski ekspresjonizmowi. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Three Studies for Figures at the Base of a Crucifixion (1944), Study after Velázquez’s Portrait of Pope Innocent X (1953), Portrait of George Dyer Talking (1966) czy Second Version of Triptych 1944 (1988). Bacon zmarał w Madrycie w 1992 roku w wieku 83 lat.

Fotografia (góra): Francis Bacon, Trzy studia do portretu Luciana Freuda, 1969, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.