szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wernisaż wystawy Piotra Saula „Obrazy stereo” w Galerii Otwartej we Wrocławiu – fotorelacja

14.03.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

W sobotę 12 marca w nowej wrocławskiej przestrzeni wystawienniczej Galeria Otwarta zainaugurowana została wystawa prac Piotra Saula zatytułowana „Obrazy stereo”. Ekspozycja obejmuje ponad 60 realizacji wykonanych w latach 2011-2016, wśród których znalazły się obrazy, rzeźby oraz małoformatowe obiekty.

Zaprezentowane prace stworzone w większości przy użyciu techniki mieszanej, wymykają się ścisłej klasyfikacji pod względem metody ich opracowania. U Saula nawet klasyczna technika oleju na płótnie wzbogacona jest nierzadko mniej zobowiązującymi środkami plastycznymi takimi jak: kolorowe markery, brokat, sprej czy farby do tkanin. Z kolei, rzeźby oraz obiekty stojące na pograniczu ready mades i asamblażu uzupełniane są nowoczesnymi materiałami jak żywica epoksydowa, pigmenty fluorescencyjne czy folia w płynie. Stosowane przez artystę zabiegi świadczą o jego nieustannym poszukiwaniu najbardziej optymalnych środków wyrazu oraz potrzebie ciągłego rozwijania artystycznego warsztatu.

Sama aranżacja wystawy zakomponowana w formę mozaiki utkanej z małoformatowych płócien i rzeźb odzwierciedla zainteresowanie twórcy popkulturową kakofonią obrazów, estetyką przeładowania, sztuką post-internetową oraz komiksowym sposobem obrazowania.

Saul jako jeden z ciekawszych wrocławskich artystów młodego pokolenia, choć porusza się po różnych płaszczyznach sztuki, jest przede wszystkim malarzem. Jego artystyczna tożsamość wyrasta bowiem z twórczego dorobku Krzysztofa Skarbka, czyli głośnego, agresywnego, ekspresjonistycznego malarstwa z dominującym elementem zgrzytliwych kontrastów barwnych. Szukając jednak innych, bardziej zindywidualizowanych źródeł dla twórczości artysty wymienić należałoby także street art, sztukę graffiti, beatbox, digital culture oraz gatunki takie jak fowizm, pop art oraz fantastyka, do których malarz wyraźnie odnosi się w swoich kolorowych płótnach.

Z pozornie chaotycznej kompilacji prac przedstawionych na wystawie wyłoniły się trzy grupy dzieł, których centralny punkt wyznaczyła główna ściana galerii mieszcząca ponad 40 realizacji wykonanych w różnych mediach i utrzymanych w charakterystycznej dla Saula stylistyce neo-fowizmu. Znalazły się wśród nich m.in. prace tworzone w ciągu ostatniego roku, w tym zainspirowane rozmowami i codzienną pracą ze studentami malarstwa wrocławskiej ASP. W tej grupie obrazów wyraźne były inspiracje sztuką post-medialną i post-internetową, czego dowodem był chociażby obraz zatytułowany „Fomo”. Sąsiednia ściana przeznaczona była na trzy wielkoformatowe i dobrze już rozpoznane płótna malarza, stworzone w latach 2013-2014: „Dziecko ufoludka”, „Pinokio w podróży” oraz „Małpa rządzi” – zestawione razem ukazywały zainteresowanie malarza popkulturą oraz wpływem massmediów na współczesną rzeczywistość. Ostatnia grupę tworzyły zaprezentowane przy wejściu do galerii realizacje rzeźbiarskie i obiekty quasi-reliefowe, wykonane z gotowych materiałów, jak np. zabawki z kinder niespodzianek, które unaoczniły potrzebę malarza do ciągłego rozbudowywania i uzupełniania swojego artystycznego języka niestandardowymi, zwykłymi i z założenia mało estetycznymi materiałami.

Anna Nowicka pisała o sztuce Saula: „efektem jego nieskrępowanej, artystycznej wyobraźni są płótna ukazujące często absurdalno- surrealistyczne sceny, przywodzące na myśl wizualne rezultaty gry w wybornego trupa. Każdy z elementów zdaje się być częścią odrębnego świata, pokłosiem cudzej fantazji, tworząc ostatecznie trudną do rozszyfrowania kakofonię obrazów”.

Wystawę Piotra Saula pt. „Obrazy stereo” można oglądać w Galerii Otwartej we Wrocławiu do 30 kwietnia br.

Więcej informacji na temat wystawy „Obrazy stereo” na stronie www.piotrsaul.pl oraz na Facebooku.

Fot. Katarzyna Bagińska

Patronat nad wystawą objął portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.