szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zjawiskowy Rubens na aukcji w Christie’s

16.03.2016

Aktualności, Świat: aukcje

„Lot and his Daughters” autorstwa Sir Petera Paula Rubensa zostanie wystawiony na lipcowej aukcji londyńskiego Christie’s. Wybitne i jedno z najważniejszych dzieł artysty, od ponad stu lat znajdujące się w prywatnej kolekcji zostanie wystawione dla publiczności w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego już 8 kwietnia, a następnie w Hongkongu. Do Londynu trafi 7 lipca.

Zjawiskowe dzieło „Lot and his Daughters” (1613-1614) namalowane zostało w okresie dojrzewania twórczości mistrza malarstwa flamandzkiego Sir Petera Rubensa i jest to jedna z najważniejszych prac artysty, która znajdowała się w prywatnych kolekcjach przez ponad 100 lat – aż do teraz. Wybitne dzieło zostanie zaprezentowane na trzech kontynentach – podczas Christie’s Classic Week w Nowym Yorku od 8 do 12 kwietnia 2016 r., następnie zostanie przewiezione do Hong Kongu, gdzie będzie wystawione od 26 do 30 maja. Ostatecznie trafi na London Classic Week, gdzie będzie najważniejszym punktem aukcji Dawnych Mistrzów i Malarstwa Brytyjskiego (Old Master & British Paintigs Evening Sale), która będzie miała miejsce 7 lipca.

Liczący prawie dwa metry szerokości, pulsujące życiem „Lot and his Daughters” przedstawia wydarzenie, w którym Lot ze swoją rodziną uciekł z nieśmiertelnego miasta Sodomy przez opuszczone górskie miasto Zoar. Napędzane przez pragnienie, aby kontynuować swój rodowód po zniszczeniu Sodomy i Gomory, dwie cnotliwe córki Lota postanawiają uwieść swojego ojca – który, według Biblii, był bezpośrednim krewnym Jezusa przez prababkę Davida.  Jest to jeden z ulubionych motywów artystów północnej Europy od średniowiecza – uwieczniali go m.in. Lucas van Leyden, Jan Massys, Joachim Wtewael i Hendrick Goltzius. Motyw słabości i siły jest jednym z tych, do którego Rubens wracał przez cały okres swojej twórczości.

Peter Paul Rubens, "Wzniesienie krzyża" (The Raising of Christ on the Cross) 1610.

Peter Paul Rubens, „Wzniesienie krzyża” (The Raising of Christ on the Cross) 1610.

Peter Paul Rubens, "Zdjęcie z Krzyża" (Descent from the Cross), (1612-1614).

Peter Paul Rubens, „Zdjęcie z Krzyża” (Descent from the Cross), (1612-1614).

 

 

 

 

 

 

 

Obraz powstał już w okresie, w którym Rubens cieszył się reputacją jednego z najważniejszych i najmodniejszych artystów Antwerpii, działał w centrum sceny artystycznej ówczesnej Europy. Jego rosnąca sława zmuszała go do ciągłych podróży – m.in. pracował na dworze Vincenzo I Gonzagi, Hrabi księstwa Mantui w Rzymie, a w 1609 był nadwornym malarzem Arcyksięcia Alberta i Księżnej Izabelli w Brukseli.

Właśnie w tym okresie Rubens stworzył niektóre ze swoich najznamienitszych prac. Są to m.in. „Wzniesienie Krzyża” z 1610 roku, „Zdjęcie z Krzyża” (1611-1614), namalowane dla katedry w Antwerpii. Oprócz prac na zamówienie publiczne Sir Peter Rubens prowadził działalność na rzecz prywatnych jednostek, w swoich pracach również wplatając motywy mitologiczne oraz religijne – jak w przypadku „Lot and his Daughters”, co było nowością dla ówczesnych klientów malarza.

Christie’s podkreśla, iż powyższe dzieło mistrza jest drugą już w tym roku sprzedażą pracy wybitnego artysty w domu aukcyjnym, po sprzedanych dwóch wielkoformatowych obrazów Rembrandta dla Danii i Francji za 160 milionów euro. Oczekiwania, co do sprzedaży są bardzo duże, tak jak i oczekiwane zainteresowanie odwiedzających na całym świecie. Christie’s nie podaje jednak jeszcze estymacji dzieła Rubensa.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Sir Peter Paul Rubens, „Lot and his Daughters” (1613-1614), (190 x 225 cm). Źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.