szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nieznane fotografie Davida Bowiego autorstwa Newtona wystawione na sprzedaż

17.03.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Niewystawiane dotąd stykówki z wizerunkiem Davida Bowiego, wykonane przez jednego z najbardziej znanych współczesnych fotografów – Helmuta Newtona, zostaną wystawione na sprzedaż w Nowym Jorku. Fotografie warte są 20-30 tys. dolarów.

17 kwietnia w amerykańskim domu aukcyjnym Heritage Auctions odbędzie się licytacja zatytułowana „Photographs Auction”, podczas której wystawione będą na sprzedaż unikatowe stykówki Helmuta Newtona z wizerunkiem Davida Bowiego.

Alfred Einsenstaedt, Children at a Puppet Theatre, 1963

Alfred Einsenstaedt, Children at a Puppet Theatre, 1963, źródło: Sotheby’s

Fotografie, które nie były do tej pory pokazywane szerokiej publiczności, są niezwykle cennymi realizacjami autorstwa niemiecko-australijskiego fotografa, które wykonał w 1983 roku, w momencie kiedy zarówno Newton jak i Bowie byli u szczytu swoich artystycznych karier. Zdjęcia wykonane były w Monte Carlo dla magazynu Vogue.

Jedynie dwie spośród 36 klatek znajdujących się na stykówce były w przeszłości wystawiane na sprzedaż i są lepiej znane kolekcjonerom i ekspertom fotografii. Odręcznie numerowana stykówka aż do śmierci artysty pozostawała w jego prywatnym archiwum.

Jak przewidują organizatorzy aukcji czarno-białe zdjęcia z wizerunkiem Bowiego mogą osiągnąć kwotę pomiędzy 20-30 tys. dolarów, co stanowi znaczącą sumę jak za kolekcję miniatur, którą wykonuje się w celu wybrania fotografii do powiększenia i odrzucenia tych niepoprawnych.

Jak podkreśla Nigell Russel – szef działu fotografii w Heritage Auctions: „Zestaw klatek jest cenny nie tylko przez jakość artystyczną, ale także historyczną. W latach 80. Netwon uznawany był za najważniejszego fotografa mody, a album Bowiego Let’s Dance spotkał się ze świetnym przyjęciem na całym świecie”.

Podczas nowojorskiej aukcji, która odbędzie się dokładnie za miesiąc, obok prac Newtona pojawi się szereg fotografii najlepszych artystów pracujących w tym medium. Pod młotek trafią m.in. zdjęcia wykonane przez pioniera fotografii reportażowej Alfreda Eisenstaedta z serii „Children at a Puppet Theatre” z 1963 r. (20-30 tys. dolarów), 13 prac Edwarda Westona czy wyselekcjonowane dzieła amerykańskich fotografek Bernice Abbot i Nan Goldin. Praca tej ostatniej, która zostanie zaprezentowana w trakcie wieczornej licytacji to portret „Nan and Brian in bed, NYC” z 1983 warta 25-35 tys. dolarów.

Najdroższą pracą na aukcji będzie seria fotografii wykonana przez Anselma Adamsa w 1941 roku wyceniona pomiędzy 30-50 tys. dolarów.

Fotografia (góra): Helmut Newton, David Bowie, Monte Carlo, 1983, źródło: Heritage Auctions

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.