szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Autoportret Bacona z prywatnej kolekcji po raz pierwszy na aukcji Sotheby’s

18.03.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Podwójny autoportret Francisa Bacona „Two Studiues for a Self-Portrait”, który znajdował się w prywatnej kolekcji od momentu namalowania, zostaje wystawiony po raz pierwszy na licytację w nowojorskim Sotheby’s. Dom aukcyjny szacuje sprzedaż między 22 a 30 milionów dolarów.

Francis Bacon, „Two Studies for Self-Portrait”, 1977. Źródło: Sotheby's

Francis Bacon, „Two Studies for Self-Portrait”, 1977. Źródło: Sotheby’s

„Two Studies for a Self-Portrait”(1970) jest uznawanym za bardzo rzadkie i wyjątkowo pozytywne dzieło wybitnego artysty, znanego głównie z ponurych, głębokich dzieł, malowanych pod wpływem wielu emocji i ciężkich przeżyć artysty.

Mało znany szerszej publiczności obraz eksponowany był dotychczas dwukrotnie – po raz pierwszy w 1971 r. podczas retrospektywy w Grand Palais oraz w 1993 roku na wystawie Marlborough Fine Art Small Portrait Studies w Londynie. Praca pojawiła się także na okładce książki „Francis Bacon: Portraits and Self-Portraits” Milan Kundery i France’a Boreli z 1997 roku ukazując wysoka pozycję pracy jako najbardziej znaczące dzieło artysty.

Oliver Baker, starszy specjalista sztuki międzynarodowej, opisuje obraz jako: „Numer jeden spośród wszystkich obrazów, którymi miał okazję się zajmować w swojej karierze”.

Francis Bacon, „Three Studies for a Self-Portrait” 1980. Źródło: Sotheby's

Francis Bacon, „Three Studies for a Self-Portrait” 1980. Źródło: Sotheby’s

„Two Studies of Self-Portrait” ma być jednym z głównych punktów aukcji sztuki współczesnej, zaplanowanej na 11 maja tego roku w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s. Estymacja dzieła wynosi od 22 do 30 milionów dolarów. Jeżeli cena dzieła osiągnie górną granicę, trafi do 20 najdroższych dzieł irlandzkiego malarza, który rekord aukcyjny osiągnął 142.4 milionów dolarów za „Three studies of Lucian Freud” w 2013 r.

W swojej twórczości Francis Bacon wykonał dwa inne autoportrety, które osiągnęły milionowe kwoty na licytacjach – oprócz dzieła oddawanego na aukcję w maju, są to sprzedany w zeszłym roku „Two Studies for Self-Portrait” (1977) za 22.4 mln dolarów i „Three Studies for a Self-Portrait” za 21.5 mln dolarów w 2013 r.

Katarzyna Bagińska

Fotografia (góra): Francis Bacon, „Two Studies for a Self-Portrait” (1970). Źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Autoportret Bacona z prywatnej kolekcji po raz pierwszy na aukcji Sotheby’s”

  1. pawelwolczanski

    Jak to wykonał 3 autoportrety? Bzdura! Namalował ich znacznie więcej. W pewnych momentach jego życia był to jego jedyny temat. Chociażby malowany w latach 1985-1986 'Study for a self portrait- Triptych’.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.