szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURS ONLINE 2 DUŻY

Skradziony Picasso po 15 latach na stałej ekspozycji w Centre Pompidou

21.03.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Obraz Picassa zatytułowany „La Coiffeuse” skradziony z Centre Pompidou w 2001 roku i odnaleziony po ponad dekadzie w Stanach Zjednoczonych, wraca na stałą ekspozycję w paryskim muzeum. Warte około 15 milionów dolarów dzieło datowane na 1911 r., w twórczości Picassa reprezentuje wczesny okres kubistyczny.

Gdy pod koniec grudnia 2014 roku amerykańscy celnicy w paczce, której wartość oszacowana była na 37 dolarów, znaleźli obraz Picassa figurujący na liście zaginionych dzieł Interpolu od 2001 roku, niezwłocznie zawiadomili władze francuskiego Centre Pompidou, którzy w kilka tygodni później orzekli autentyczność pracy. W styczniu 2015 roku podczas szczegółowych badań eksperci nie tylko potwierdzili, że odnaleziony w „świątecznej paczce” obraz to skradziony ponad dekadę wcześniej „La Coiffeuse” autorstwa słynnego Hiszpana, ale wycenili jego wartość na 15 milionów dolarów. Przekazany do francuskiej ambasady w Waszyngtonie obraz został zwrócony paryskiemu muzeum 24 września 2015 roku. Według Frederica Dore’a – pracownika ambasady – było to czwarte dzieło sztuki z listy dzieł zaginionych, które od 2011 roku odnaleziono w Stanach Zjednoczonych i przekazano Francji.

Pablo Picasso, Panny z Awinionu, 1907

Pablo Picasso, Panny z Awinionu, 1907

W ubiegłym tygodniu władze Centre Pompidou poinformowały, iż obraz wróci na stałą ekspozycję 24 marca br. Przez ostatnie kilka miesięcy płótno podlegało gruntownej konserwacji wymaganej ze względu na bardzo słabą kondycję płótna, które przez ponad 10 lat przechowywane było w nieodpowiednich warunkach.

„La Coiffeuse” znajduje się w zbiorach paryskiego muzeum od 1967 roku, jako dzieło przepisane instytucji przez Georgesa Sallesa – francuskiego historyka sztuki, specjalistę w zakresie sztuki kubistycznej, który zmarł w 1966 r. Wcześniej obraz znajdował się w kolekcji Ambroise Vollarda – jednego z bardziej znanych francuskich marszandów początku XX wieku, przyjaciela i promotora twórczości takich artystów jak : Paul Cézanne, Pablo Picasso, Georges Rouault, Paul Gauguin i Vincent van Gogh. La Coiffeuse stworzony został w 1911 roku, w momencie, gdy twórczość Picassa znajdowała się we wczesnym okresie kubistycznym, którego początek wyznaczyło powstanie słynnego dzieła zatytułowanego Panny z Awionionu (1907) – przez historyków sztuki uznanego za realizację otwierającą okres sztuki nowoczesnej.

24 marca podczas oficjalnej prezentacji „La Coiffeuse” w Centre Pompidou, odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w dyskusji z zespołem konserwatorów pracujących przy restauracji dzieła. Wydarzenie będzie częścią trzeciej edycji festiwalu Museum Live, w ramach którego odbywają się przygotowane specjalnie na tę okazje performancy, wystawy i spotkania z artystami, muzealnikami oraz osobami finansowo wspierającymi muzeum.

mm

Fotografia (góra): Pablo Picasso, La Coiffeuse, 1911

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Skradziony Picasso po 15 latach na stałej ekspozycji w Centre Pompidou”

  1. Magdalena

    La coiffeuse to fryzjerka a nie fryzjer.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.