Wystawa „From Kandinsky to Pollock” w Palazzo Strozzi we Florencji
21.03.2016
Aktualności, Wystawy: Europa

Aż do 24 lipca można oglądać wyjątkową wystawę „From Kandinsky to Pollock. The Art of the Guggenheim Collections” w muzeum Palazzo Strozi we Florencji. Ponad 100 dzieł cenionych mistrzów sztuki współczesnej obejmuje okres lat 20. do 60. XX wieku.
Wystawa „From Kandinsky to Pollock” ma na celu zbadanie i wyeksponowanie ruchu neoawangardowego powstałego po II wojnie światowej, przez pryzmat życia i poznawania wzorców tworzenia kolekcji czołowych mecenasów sztuki – Peggy i Solomona Guggenheim. Ruch ten nawiązuje do kulturowego buntu z początków wieku, szczególnie mocno zarysowującego świadomość kryzysu kultury.
Aż do 24 lipca zwiedzający będą mieć okazję zaznajomić się z wybitną sztuką mistrzów malarstwa awangardowego zebranych w jednym miejscu. Marcel Duchamp, Man Ray, Pablo Picasso to tylko niektórzy z artystów, których twórczość prezentowana jest na wystawie; znaleźć można także europejskich artystów jak Alberto Burri, Emilio Vedova czy Jean Dubuffet. Nie zabraknie mistrzów amerykańskiej awangardy jak Jackson Pollock, Mark Rothko czy Alexander Calder, którzy tworząc w latach 50. i 60. mieli olbrzymi wspływ na sztukę, stając się inspiracją dla innych artystów.
- Max Ernst, „The Kiss (Le baiser)” (1927). Źródło: The Solomon R. Guggenheim Museum
- Roy Lichtenstein, „Preparedness” (1968). Źródło: The Solomon R. Guggenheim Museum
- Sam Francis, „Shining Back” (1958). Źródło: The Solomon R. Guggenheim Museum
Wystawa zawdzięcza swoją wyjątkowość nie tylko ponad 100 arcydziełom (obrazy, rzeźby i fotografie) z kolekcji Guggenheim z Nowego Yorku i Wenecji, które dają odwiedzającym możliwość porównania twórczości artystów europejskich i amerykańskich w jednym miejscu. Jest to także historyczny aspekt łączący Palazzo Strozzi i Peggy Guggenheim – właśnie w Palazzo Peggy zadecydowała, by w 1948 roku zaprezentować część swojej wybitnej kolekcji, co dało początek stworzeniu jej zbioru dzieł w Wenecji, jako spuścizna po jej działalności.
Według kuratora wystawy, Luca Massimo Barbero, wystawa daje rzadką okazję, aby zobaczyć ważną i kluczową grupę dzieł eksponowanych obok siebie w narracji, która opowiada historię kolekcji Guggenheim oraz europejskiej i amerykańskiej awangardy w bardzo intensywny i chronologiczny sposób.
Najważniejszymi punktami wystawy będą monumentalne dzieło Vasilyja Kandinsky’ego “Dominant Curve” (1936), Max Ernsta “The Kiss” (1927), Francis Bacona “Study for Chimpanzee (1957), Frank Stelli “Gray Scramble” (1968–9), Roy Lichtensteina “Preparedness” (1968), czy Sama Francisa “Shining Back” (1958).
Wstawa potrwa do 24 lipca 2016r.
- Frank Stella, „Gray Scramble” (
- Francis Bacon, „Study for Chimpanzee” (1957). Źródło: The Solomon R. Guggenheim Museum
- Vasily Kandinsky, „Dominant Curve (Courbe dominante)” (1936). Źródło: The Solomon R. Guggenheim Museum
Fotografia (góra): Vasily Kandinsky, „Dominant Curve (Courbe dominante)” (1936). Źródło: The Solomon R. Guggenheim Foundation