szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Startuje Art Basel Hong Kong 2016

23.03.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

239 galerii z 35 krajów, ponad 3 tys. artystów, specjalne pokazy sztuki, warsztaty i minisympozja. Od czwartku 24 marca przez kolejne dwa dni w Hong Kongu trwać będą targi sztuki Art Basel –  w obiegu sztuki współczesnej uznawane za jedne z ważniejszych.

Założone w 1970 roku targi sztuki Art Basel od lat uznawane są za jedne z najlepszych światowych targów poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej. Azjatycka edycja wydarzenia odbyła się po raz pierwszy w 2013 r. i z każdą kolejną odsłoną cieszy się coraz większą popularnością wśród galerzystów i kolekcjonerów z Europy zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Tegoroczna odsłona Art Basel Hong Kong, która rozpocznie się 24 marca w przestrzeni Hong Kong Convention and Exhibition Centre, będzie miała na celu przede wszystkim promocję sztuki pochodzącej z Azji oraz rejonu Pacyfiku. Dlatego też ponad połowa z zaproszonych wystawców reprezentuje wspomniany region. Według dyrektora targów Marca Spieglera Art Basel Hong Kong 2016 będą najważniejszym wydarzeniem komercyjnym Azji ostatnich lat, a obawy związane z chińskim kryzysem gospodarczym organizatorzy imprezy rozwiewają nieco zdawkowym stwierdzeniem „Azja to nie tylko Chiny”.

Tegoroczne targi podzielone zostaną na pięć głównych sektorów: Galleries – w ramach którego wystawi się 187 międzynarodowych galerii ze sztuką modernistyczną i współczesną, reprezentujących szereg mediów artystycznych od malarstwa przez fotografię aż po nowe media; Insights – czyli sektor w całości skupiony na sztuce azjatyckiej oraz regionu Pacyfiku, obejmować będzie kraje od Turcji po Nową Zelandię; Discoveries – który poświęcony będzie realizacjom artystów debiutujących oraz tym, którzy są mniej znani na arenie międzynarodowej, w tej sekcji pojawi się m.in. Rafał Bujnowski reprezentowany przez Galerię Raster; Encounters – sektor prezentować będzie wielkoskalowe prace uznanych artystów o światowej renomie m.in. Lawrence’a Weinera czy Isy Genzken; Film – w ramach tej sekcji wyświetlone zostaną 72 realizacje filmowe, stworzone przez 64 artystów. Kuratorami wymienionych sekcji są Li Zhenhua – multimedialny artysta, animator kultury i producent wydarzeń artystycznych oraz Alexie Glass-Kantor – dyrektor wykonawcza Artspace w Sydney.

Główne ścieżki targów uzupełnione będą licznymi wydarzeniami specjalnymi, debatami i performancami, z których do najważniejszych zalicza się przygotowany specjalnie na tę okazję projekt japońskiego artysty Tatsuo Miyajima pt. „Time Waterfall”, będący pracą iluminacyjną, która wykonana zostanie bezpośrednio na najwyższym w Hong Kongu drapaczu chmur – ICC tower liczącym 118 kondygnacji.

Wśród galerii biorących udział w targach znajdą się tak cenione instytucje prywatne jak: White Cube Gallery, Sadie Coles HQ, Gagosian Gallery, Gladstone Gallery, Hauser & Wirth czy David Zwirner. Natomiast pracami, które według wstępnych szacunków kuratorów cieszyć się będą największą popularnością będą: rzeźba Constantina Brâncușiego, „Le Coq”, malarstwo chińskiego artysty Zao Wou-Ki, prace Roberta Motherwella, realizacje Damiena Hirsta z serii Spot Paintings oraz dzieła japońskiego artysty-celebryty Takashiego Murakami.

Jak przewidują organizatorzy wydarzenia, targi sztuki w Hong Kongu w tym roku może odwiedzić nawet 60 tys. osób.

Fotografia (góra): Targi sztuki Art Basel Hong Kong, źródło: materiały prasowe

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.