szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Legendarna rzeźba Szapocznikow odnaleziona, teraz trafi na aukcję

24.03.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Przez ponad pół wieku była uważana za zaginioną. Legendarna rzeźba „Ptak” Aliny Szapocznikow została właśnie odnaleziona. Licytacja niezwykłej pracy odbędzie się podczas najbliższej Aukcji Rzeźby w DESA Unicum. W katalogu również dzieła innych wybitnych twórców, m.in. Magdaleny Abakanowicz i Mirosława Bałki – łącznie prawie 60 obiektów. Aukcja już 7 kwietnia. 

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Stan Nowy Jork. Mieścina na amerykańskiej prowincji. Ciepłe lipcowe popołudnie. Dom w kolonialnym stylu, z tarasem wychodzącym na ogród w słońcu. Mężczyzna w średnim wieku, dystyngowany kolekcjoner, prezentuje polskiemu ekspertowi znajdujące się w jego kolekcji obrazy. Przy okazji prosi o pomoc w identyfikacji pewnej rzeźby – zapisane po czesku nazwisko sprawia, że nie wie, kim jest jej twórca. Charakterystyczna 160-centymetrowa rzeźba ukryta jest w osobnym i zakurzonym pomieszczeniu gospodarczym, przypominającym drewnianą szopę schowaną w cieniu domu. Okazuje się być zaginioną od ponad 50 lat pracą najwybitniejszej polskiej artystki, Aliny Szapocznikow. Odkryte pod zmurszałą plandeką dzieło warte jest małą fortunę – zapewne ponad milion złotych. Polskim ekspertem był Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Rzeźba „Ptak” powstała pod koniec lat 50. w pracowni przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W Polsce Alina Szapocznikow była już artystką znaną i docenianą. Pierwszym sukcesem zagranicznym była zbiorowa wystawie „Polish Painting and Scupture” w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 roku. Po wystawie słuch o pracy zaginął. Dziś, nieoczekiwanie, „Ptak” odnajduje się. O Ile późniejsze dzieła Szapocznikow (stworzone po 1963 roku, czyli wyjeździe artystki do Paryża) pojawiają się na aukcjach na całym świecie, ta konkretna rzeźba jest prawdziwym unikatem. Estymacja pracy na najbliższej aukcji wynosi od 900 tysięcy do 1,4 miliona złotych. Być może będzie to ostatnia i zarazem jedyna okazja, żeby zobaczyć pracę na żywo zanim na kilka kolejnych dziesięcioleci trafi do prywatnych kolekcji.

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy renesans zainteresowania twórczością Szapocznikow. Indywidualna, retrospektywna  wystawa „Sculpture Undone 1955-1972” odniosła ogromny sukces w czołowych ośrodkach sztuki:  Bruksela, Los Angeles i na koniec MoMA w Nowym Jorku. Londyńska Tate Modern w 2012 roku poświęciła artystce serię pokazów filmowych i wykładów. Dzieła jej autorstwa w ostatnich latach zakupione zostały do najważniejszych kolekcji muzealnych na świecie: nowojorskiej MoMA, paryskiego Centre Pompidou, londyńskiej Tate Modern.

Na najbliższej licytacji i wystawie przedaukcyjnej pojawią się dzieła wielu czołowych artystów, m.in. praca „Bez tytułu” z 2010 roku autorstwa Mirosława Bałki. Inna z prac, asamblaż „Strażnik złudzeń pobocznych” z cyklu „Portrety i rzeczy” Władysława Hasiora, powstała w 1990 roku, gdy artysta uchodził już na świecie za jednego z najważniejszych twórców w Europie Środkowej. Był wymieniany m.in. obok Magdaleny Abakanowicz, której aż trzy prace będą licytowane na najbliższej aukcji – w tym „Tkanina Dorota IV”. Obok nich znalazły się dzieła m.in. Igora Mitoraja, Jerzego Beresia, Grzegorza Klamana czy Marii Jaremy.

Ceny wywoławcze na najbliższej Aukcji Rzeźby wahają się od 2, 8 tys. do 400 tys.  złotych.

Aukcja Rzeźby: 7 kwietnia, godz. 19
Miejsce: Dom Aukcyjny DESA Unicum

Zapraszamy już teraz na wystawa obiektów w głównej siedzibie firmy.
Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Rzeźby tutaj.

 

Artykuł sponsorowany

Ilustracja (góra): Alina Szapocznikow, Ptak, 1959, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów