szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Unikatowy obraz Duchampa wystawiony na sprzedaż w Paryżu

31.03.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Pochodzący z wczesnego okresu twórczości Duchampa obraz zatytułowany „Nu sur Nu” zostanie wystawiony na sprzedaż podczas czerwcowej aukcji sztuki w Paryżu. Dzieło, któremu nadano niedawno status Skarbu Narodowego, po zakończeniu licytacji nie będzie mogło zostać wywiezione poza granice Francji.

Marcel Duchamp – czołowy przedstawiciel dadaizmu, propagator koncepcji ready-made i zagorzały szachista, znany jest przede wszystkim z nowatorskiego podejścia do obiektu sztuki, który odchodził od klasycznie pojętego warsztatu artystycznego. Symbolem jego oryginalnej myśli twórczej stała się słynna „Fontanna” z 1917 r., będąca zwykłym pisuarem, podniesionym do rangi dzieła sztuki.

Marcel Duchamp, Akt stojący, 1910-11, źródło: Artcurial

Marcel Duchamp, Akt stojący, 1910-11, źródło: Artcurial

Przed radykalnym zerwaniem z tradycyjnymi środkami wyrazu Duchamp do lat 1913-16 działał w kręgu fowistów, nawiązując przy tym do dzieł Cezanne’a, symbolizmu i kubizmu. To w tym czasie powstał m.in. „Akt schodzący”, który podczas legendarnej nowojorskiej wystawy Armory Show z 1913 r. wzbudził zainteresowanie krytyków i przyniósł sławę autorowi. Słynne ekspresjonistyczne płótno poprzedzone było wykonaną w latach 1910-1911 pracą „Nu sur Nur” (w Polsce znaną pod tytułem „Akt stojący”), która stanie się niebawem głównym bohaterem aukcji sztuki „Impresjonizmu i Sztuki Modernistycznej”, zaplanowanej na 6 czerwca przez paryski dom aukcyjny Artcurial.

Stworzone techniką oleju na desce dzieło jest według historyków sztuki rodzajem wprawki do wspomnianego „Aktu schodzącego” oraz punktem w karierze Duchampa, który wskazuje na odejście artysty od fowizmu w stronę symbolizmu i ekspresjonizmu.

Aktualnym właścicielem dzieła jest międzynarodowa organizacja pozarządowa Médecins Sans Frontières [Lekarze bez granic], założona w 1971 roku przez grupę francuskich lekarzy. Dzieło zostało przekazane organizacji przez Arnolda Fawcusa – założyciela wydawnictwa Trianon Press i bliskiego przyjaciela Duchampa. Zysk ze sprzedaży obrazu przeznaczony zostanie na działania MSF w terenie, w tym przede wszystkim w strefach walk, które opuszczone zostały przez członków innych organizacji jak np. Czerwony Krzyż.

Do roku 2014 dzieło „Nu sur Nu” pokazywane było na międzynarodowych wystawach w wielu ważnych instytucjach kultury jak np. Tate Gallery w Londynie, nowojorskim MoMA, Art Institute of Chicago, czy przez ostatnie kilka lat na tymczasowej ekspozycji w Centre Pompidou w Paryżu.

Wyceniony na 500-700 tys. euro obraz od niedawna nosi status Skarbu Narodowego Francji, co oznacza, że po licytacji nie będzie mógł zostać wywiezione poza granice tego kraju.

Fotografia (góra): Marcel Duchamp w obiektywie Man Raya, ok. 1920

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.