szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

„Przez Pryzmat. Odsłona 3” fotorelacja z wernisażu wystawy

01.04.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

11 marca w Galerii Neon we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy „Przez Pryzmat. Odsłona 3”, podczas której zaprezentowano prace wybranych laureatów Konkursu Artystyczna Podróż Hestii. 15 prac, które weszły w skład ekspozycji powstały podczas wszystkich edycji konkursu, który w tym roku organizowany jest już po raz piętnasty. 

Wrocław to trzecie miasto, po Krakowie i Poznaniu, goszczące pokonkursową kolekcję prac, powstałych w latach 2002-2015 kiedy to co roku Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizowała coroczny, ogólnopolski konkurs adresowany do młodych twórców, studentów uczelni artystycznych w Polsce.

Podczas wrocławskiej wystawy, której współorganizatorem była Akademia Sztuki Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zaprezentowano 15 prac artystów wyróżnionych w konkursie. Zobaczyć można było więc prace Michała Batorskiego, Natalii Bażowskiej, Łukasza Bilińskiego, Daniela Cybulskiego, Mateja Franka, Małgorzaty Goliszewskiej, Marcina Grzędy, Ewy Juszkiewicz, Krzysztofa Nowickiego, Łukasza Patelczyka, Cyryla Polaczka, Aleksandry Prusinowskiej, Jakuba Rebelki, Xawere Wolski, Marcin Zawicki.  Za kuratorską koncepcję wystawy odpowiadał Piotr Szpilski oraz kilkunastu studentów Mediacji Sztuki z wrocławskiej ASP, którzy uczestniczyli w półrocznym programie edukacyjnym. „Artystyczna Podróż Hestii dała nam możliwość przyjrzenia się jak wygląda typowa praca kuratorska, a to przecież to, czym głównie zajmujemy się na naszym kierunku, więc było to ciekawe doświadczenie” – mówiła podczas wernisażu jedna ze studentek zaangażowanych w przygotowanie wystawy. „Mogliśmy zobaczyć z bliska rzeczy, na które nie zwraca się uwagi oglądając wystawę jako gość” – dodała kolejna studentka. Ta współpraca ze studentami była korzystna zarówno dla jednej jak i drugiej strony całego przedsięwzięcia. Wzajemnie wiele się nauczyliśmy – studenci dostali dużo nowej wiedzy, my swieżości i innej, szerokiej perspektywy – mówiła podczas wernisażu wystawy Monika Tramś z Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Dobór dzieł (wybór 15 prac był podyktowany jubileuszem 15-lecia istnienia Konkursu Artystyczna Podróż Hestii) jest zbiorem artefaktów pozostałych po konkursie, a same prace – charakteryzujące się różnorodnością języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez artystów tematów – okazały się jednocześnie zapisem zmian w estetyce i wyrazie twórczym z lat 2002-2015. Studenci, którzy dokonali ostatecznego wyboru prac starali się pokazać różne media – na wystawie były obrazy, fotografia, rzeźba, instalacja video, a nawet performance udokumentowany w formie fotografii. – dodaje Monika Tramś. Tytułowy pryzmat oznacza sposób patrzenia na sztukę. To narzędzie, które odbija, załamuje lub rozszczepia światło na ferię barw, stając się dla nas synonimem kolekcji, która tworzy się wraz z kolejnymi edycjami konkursu. Jest to zbiór niejednolity, ale interesujący ze względu na wieloletnią historię oraz ludzi, którzy są z nim związani.

Wystawa zakończyła się 24 marca.

 

Tymczasem, w styczniu ruszyła kolejna edycja Konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 4 kwietnia. Ogłoszenie tegorocznych laureatów konkursu konkursu zaplanowanej jest na koniec maja. Na zwycięzcę czeka nagroda – podróż artystyczna do światowej stolicy sztuki nowoczesnej, czyli do Nowego Jorku.

Fotografia (góra): Wernisaż wystawy „Przez Pryzmat. Odsłona 3”, fot. Piotr Litwic

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.