szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ruszyły targi sztuki w Paryżu

01.04.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 31 marca do 2 kwietnia trwają międzynarodowe targi sztuki w Paryżu. 16. edycja Art Paris odbywa się w murach słynnej wystawowej hali Grand Palais, a jej motywem przewodnim – poza twórczością europejską – będzie sztuka Korei Południowej.

Art Paris już od kilku lat uchodzą za wiodące francuskie targi sztuki poświęcone międzynarodowej sztuce nowoczesnej i współczesnej. Dokładnie w 2012 roku hasłem wywoławczym cyklicznego wydarzenia stał się „kosmopolityczny regionalizm”, któremu do dziś wierni są organizatorzy imprezy. Paryskie targi stawiają zatem na sztukę reprezentującą specyfikę konkretnych regionów świata, ale otwartą także na kontekst globalny. W tym roku udział w Art Paris biorą 143 galerie z 22 krajów, z których część prezentować będzie artystyczną scenę Marsylii, Mediolanu czy Zurychu – ważnych, choć zazwyczaj pomijanych w dyskursie sztuki ośrodków kultury współczesnej. Dyrektor targów Guillaume Piens podkreśla również, że wydarzenie będzie miało na celu promocję artystów spoza tzw. centrum artystycznego i pochodzących z krajów Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu, a także Azji Wschodniej, w tym szczególnie Korei Południowej, która w tegorocznej edycji przyjęła tytuł gościa honorowego.

Zaproszenie kuratora z Korei Sang-A-Chana do przygotowania specjalnego programu wystawienniczego, zamknie w tym roku serię trzech pokazów gościnnych prezentujących sztukę Wschodu. W ramach projektu pojawi się 8 galerii z Seulu, blisko 80 artystów, dwie monumentalne instalacje artystyczne, a także pokazy performanców i debaty. Współpraca z koreańskim kuratorem jest częścią obchodów Roku Korei we Francji.

Prócz tradycyjnej części wystawowej, na której zaprezentują się galerie z całego świata, tegoroczna odsłona targów proponuje dwie sekcje specjalne: „Promises” oraz „Solo Show”, będące kontynuacją zapoczątkowanej w ubiegłym roku inicjatywy skupionej na przedstawieniu dzieł indywidualnych artystów. W tym roku udział wezmą w niej przede wszystkim galerie paryskie reprezentujące m.in. Krzysztofa Szałka, Damiena Cabanese, Ronana Barrota czy Katinke Lampe. „Promises” jest natomiast działem dedykowanym młodym galeriom, działającym na rynku sztuki nie dłużej niż 5 lat, wśród których pojawią się np. Christine Park Gallery z Londynu, Bildhalle z Zurychu,  Rutger Brandt Gallery z Amsterdamu czy Galerie Béa-Ba z Marsylii.

Art Paris 2016 wzbogacone będą ponadto o serię wystąpień performatywnych oraz minisympozjów omawiających obecny stan rynku sztuki oraz branży kreatywnej. Ponadto wiele paryskich galerii zaplanowało na ten czas specjalne wystawy tymczasowe.

Warto dodać, że w trakcie najbliższego weekendu w stolicy Francji zainaugurowane zostaną trzy inne, ważne imprezy artystyczne: 20. edycja targów sztuki Pavilion of Art and Design, trwające do 3 kwietnia w słynnych ogrodach Tuileries, targi Salon du Dessin specjalizujące się pracach na papierze oraz 10. edycja Drawing Now Paris odbywająca się w Carreau du Temple, w której udział bierze 79 galerii sztuki promujących współczesnych rysowników.

m.m

Fotografia (góra): Art Paris Art Fair 2015, fot. Emmanuel Nguyen Ngoc, źródło: materiały prasowe 

LOGO RiSi

 

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.