szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zainwestuj w sztukę – sztuka współczesna (kwiecień 2016)

01.04.2016

Kolekcjonowanie od podstaw, Trendy inwestycyjne, Zainwestuj w sztukę

Nowa odsłona cyklu „Zainwestuj w Sztukę”, by nadal, co miesiąc, prezentować zestawienia prac cieszących się rosnącą popularnością na rynku sztuki oraz najlepsze galerie polskiego rynku artystycznego. Szacuje się, że udział tzw. sztuki młodej w obrocie dziełami sztuki na polskim rynku stanowi obecnie prawie 50%. Interesują się nimi nie tylko kolekcjonerzy, ale i inwestorzy, dla których sztuka dawna pozostaje zbyt kosztowna. To właśnie młoda sztuka pozostaje obszarem, który daje możliwość największego zysku. Z tego też powodu, raz w miesiącu, przedstawimy Państwu zestawienie kilkunastu prac polskich twórców, oferowanych przez czołowe galerie sztuki, które naszym zdaniem stanowią atrakcyjny obiekt inwestycyjny.

Izabela Kita, Koncert I, akryl na płótnie, 100 x 100 cm, 2015 (5500 PLN)

KITA, KONCERT 1Izabela Kita zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Artystka od wielu lat konsekwentnie pozostawia ślady swojej obecności. Uczestniczyła m.in. w szeregu prestiżowych wystaw i konkursów, w tym VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz VI Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Kita znana jest ze specyficznego, niespiesznego podejścia do tworzenia. Jej obrazy z zegarmistrzowską precyzją porządkują rzeczywistość – płótna zapełniane są z dużą wirtuozerią i wrażliwością, czego najlepszym przykładem może być łatwy do określenia, zazwyczaj nieco melancholijny nastrój dzieł. Podobnie jest w przypadku Ptasich Koncertów. Harmonijne zestawienia sylwetek ptaków, pogłębione spójną paletą kolorystyczną, stanowi alegoryczne przedstawienie ukierunkowanego na „tu i teraz” życia, które mimo odmienności, stawia wszystkich nas na równi. Prace artystki oceniane bywają jako manifest i jednocześnie sprzeciw wobec życia bezrefleksyjnego, w ciągłej pogoni za bliżej nieokreślonym celem.

SalonSztuki.net jest kuratorską przestrzenią online. Galeria sprzedaje wyselekcjonowane prace młodych i uznanych twórców. Ich doskonały warsztat i rzeczywiste nowatorstwo przyczyniają się do tworzenia nowych nurtów w polskiej sztuce. Doświadczenie, wiedza i monitorowanie rynku talentów umożliwia kreowanie trendów w sztuce najnowszej. Zakupy zgodne z osobistymi upodobaniami estetycznymi, możliwość rozwijania zainteresowań sztuką i kontakt z projektantami wnętrz – to gwarancja profesjonalnego doboru dzieła sztuki zarówno do określonej przestrzeni, jak i do portfela inwestycyjnego.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

SALONSZTUKI
—————————————————————————————-

Julia Curyło, Eurorosja, olej na płótnie. 120 x 220 cm, 2014 (Zapytaj o cenę)

Julia Curyło Eurorosja, 120 x 220 cm, olej na płótnieJulia Curyło to młoda warszawska artystka, która trwale zapisała się już na polskiej i międzynarodowej scenie artystycznej. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2009 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Leona Tarasewicza oraz w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. W listopadzie 2011 roku uhonorowana została Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodą Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy. Jest też laureatką Grand Prix w ramach 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje 2010” oraz jedną z nominowanych artystek 10. Konkursu Gepperta (2011). W 2014 roku prace Julii Curyło zostały po raz pierwszy zaprezentowane w USA przez ART 3 Gallery w Nowym Jorku. W ramach roku polskiego w Turcji, we współpracy z Uniwersytetem Sabanci i galerią FASS Art w Stambule, artystka zaprezentowała swoje prace w projekcie Euroarabia (2014). Artystkę od zawsze interesowały schematy kształtowania porządku moralnego i zasad etycznych poprzez estetykę kultu. Poprzez swoje wielkoformatowe, drobiazgowo dopracowane płótna analizowała stosunek człowieka XXI wieku do wiary, mistyki i religii.

Galeria Miejska we Wrocławiu – działająca od 1991 roku galeria sztuki współczesnej, powołana przez miasto Wrocław. Działania Galerii obejmują prezentację polskiej i zagranicznej sztuki oraz jej promocję. Ważnym celem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest promowanie sztuki rodzimej, a w szczególności wrocławskich twórców poza granicami kraju. Dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest Mirosław Jasiński, historyk sztuki, dyplomata i twórca filmów dokumentalnych.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo_GM_wersja pozytywowa

—————————————————————————————-

Marta Kubiak, Escape from Monsta Island, serigrafia, 70 x 100 cm, 2010 (Zapytaj o cenę)

Marta Kubiak_Escape from Monsta Island_2010_serigrafia_70 x 100Marta Kubiak urodziła się w 1985 roku we Wrocławiu. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. W 2009 roku obroniła dyplom z projektowania graficznego w pracowni prof. Eugeniusza Smolińskiego oraz grafiki warsztatowej w Pracowni Serigrafii prof. Christophera Nowickiego i Małgorzaty Warlikowskiej. Od 2009 roku jest również asystentką w tejże pracowni. W swojej pracy Kubiak poszukuje złotego środka pomiędzy nakładanymi warstwowo kolorami, obrazami i pociągnięciami farby – próbuje określić część wspólną własnej metody obrazowania, skojarzonej z codziennym życiem pełnym wrażeń i inspiracji. Formalne eksperymenty Marty Kubiak to przede wszystkim improwizowane sesje, w których weryfikowany jest kolor i zdolność przenikania barw. Powoduje to, że poszczególne projekty są praktycznie nieodtwarzalne, gdyż proces druku zawsze będzie dawał nieco inne rezultaty. Dzieło „Escape from Monsta Island” powstało na kanwie zainteresowania trójgłowym smokiem – Królem Ghidorą – znanym z kultowej serii japońskich filmów o Godzilli. Popowa, przywodząca na myśl dzieła Jean Michel Basquiat chaotyczna wizja, to próba oswojenia rzeczywistości, która jednocześnie przeraża i fascynuje.

Galeria Miejska we Wrocławiu – działająca od 1991 roku galeria sztuki współczesnej, powołana przez miasto Wrocław. Działania Galerii obejmują prezentację polskiej i zagranicznej sztuki oraz jej promocję. Ważnym celem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest promowanie sztuki rodzimej, a w szczególności wrocławskich twórców poza granicami kraju. Dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest Mirosław Jasiński, historyk sztuki, dyplomata i twórca filmów dokumentalnych.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo_GM_wersja pozytywowa

—————————————————————————————-

Mariusz Lewandowski, Kamienie pokutne, olej na płótnie, 140 cm x 100 cm, 2016 (19800 PLN)

Mariusz Lewandowski Kamienie PokutneMariusz Lewandowski to urodzony 31 lipca 1960 r. w Działdowie artysta malarz, który obecnie mieszka i tworzy w małym miasteczku na północy Polski. Po pomysły swoich prac wyrusza w najgłębsze pokłady podświadomości. Interesują go muzyka oraz niewyjaśnione zjawiska. Artysta przenosi widza w prawdziwie oniryczny świat, którego jakiekolwiek granice wytycza jedynie jego wyobraźnia. Niesamowity świat fantazji i wyobraźni artysty tak pochłania odbiorców, że jest w stanie przenieść ich w starannie wykreowaną przestrzeń, która pozbawiona jest dosłowności. Owa przestrzeń pełna jest przedziwnych znaków i symboli. Artysta przedstawia w swoich dziełach ogromne przestrzenie, góry jakby wyrzeźbione przez ludzką wyobraźnię, kamienne okręty monstrualnych rozmiarów, monumentalne budowle skąpane w nierzeczywistym świetle. Gdzieś pośrodku tej niesamowitej, tajemniczej scenerii ukazana jest małość istoty ludzkiej. Światło i cień odgrywa w jego obrazach kluczową rolę. Wzrok odbiera światło odbite od rozmaitych powierzchni, o różnych cechach refleksyjnych i natychmiast rekonstruuje trójwymiarową strukturę odczuwania głębi oglądanego obiektu (z jego teksturą włącznie). Autor opanował sztukę iluzji światła do perfekcji. Skupione punkty i rozrzucone refleksy spajają w całość podniosły charakter jego dzieł idealnie bilansując wyłaniające się z mroku obiekty. Płótna artysty na pewno przypadłyby do gustu miłośnikom twórczości zmarłego Zdzisława Beksińskiego, którego ślady wyraźnie widoczne są w pracach Lewandowskiego.

Blue-S – warszawska galeria sztuki współczesnej, powstała w 2004 roku. Galeria oferuje unikatowe prace artystów z Polski i regionu Europy środkowo-wschodniej oraz świadczy usługi renowacji i oprawy obrazów. Są to prace zarówno dekoracyjne, jak i dzieła o wysokim potencjale inwestycyjnym (posiadają certyfikat oryginalności). Galeria jest również aktywnym animatorem warszawskiego środowiska artystycznego, bierze udział w targach sztuki o międzynarodowym charakterze.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

MlodaGaleria_logo3

—————————————————————————————-

Janina Wierusz-Kowalska, Bills (Dzioby), akryl na płótnie, 205 x 110 cm, 2013 (Zapytaj o cenę)

Janina Wierusz Kowalska, Bills, 205 x 110 cm

Janina Wierusz-Kowalska znana jest przede wszystkim z syntetycznych płócien pełnych geometryzujących kształtów i skomplikowanych struktur. Artystka uprawia malarstwo, rysunek oraz tkaninę przestrzenną. Na polu pedagogicznym zajmuje się prowadzeniem zajęć warsztatowych z dziedziny malarstwa, rysunku, oraz projektowania. Wierusz-Kowalska pochodzi ze starego rodu o bogatych tradycjach artystycznych – jest spokrewniona z Alfredem Wierusz-Kowalskim, wybitnym polskim przedstawiciel tzw. Szkoły monachijskiej, uczniem Józefa Brandta i honorowym profesorem Akademii Monachijskiej. Studiowała na Wydziale Form Przemysłowych oraz Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom pod okiem Tadeusza Brzozowskiego). Członkini A.P.A.J.T.E., Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy z siedzibą w Paryżu oraz autorka „Szkoły Sztuki Wizualnej”, interdyscyplinarnego programu dydaktycznego w duchu Bauhausu. Swoje prace wystawiała m.in. w Argentynie, Belgii, USA, Francji oraz w Warszawie. Twórczość Wierusz-Kowalskiej cechuje ogromna wybiórczość oraz precyzja, z jaką budowany jest specyficzny rodzaj napięcia. Artystka operując geometrycznym kształtem, układanym przestrzennie i w sposób iluzoryczny oddającym znane nam wrażenia, jest w stanie dotrzeć do samego ich źródła, wzmocnić je i z powrotem przelać na widza. „Bills” ponownie stawia obserwatora przed koniecznością rozszyfrowania specyficznego układu odniesienia, przypominającego nieregularną płaszczyznę poprzecinaną pasmami światłocienia. Minimalistyczna forma przedstawienia hipnotyzuje, zwłaszcza jeśli zauważymy brak symetrii i specyficzne relacje jakie tworzą tytułowe „dzioby”.

Janina Wierusz-Kowalska – studia na Wydziale Wzornictwa oraz Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarka, pedagog, autorka licznych opracowań z dziedziny historii sztuki i teorii designu. Uprawia malarstwo, rysunek, tkaninę przestrzenną. Należy do A.P.A.J.T.E., Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy z siedzibą w Paryżu. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Argentynie, Belgii, USA, Francji oraz w Warszawie.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo6

—————————————————————————————-

Paweł Orłowski, Rzeźba z jeźdźcem, 2015 (Zapytaj o cenę)

IMG_0337 kwadratPaweł Orłowski jest artystą rzeźbiarzem oraz wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zasłynął dzięki geometryzującym, uproszczonym rzeźbom. Wykształcenie zdobył w Krakowie, w pracowni prof. Józefa Sękowskiego, oraz na Universität der Künste w Berlinie. Pracę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął w 2000 roku. Obecnie pełni obowiązki kierownika pracowni rzeźby na Wydziale Wzornictwa krakowskiej ASP. Laureat wielu nagród artystycznych doceniony został m.in. przez Magdalenę Abakanowicz (projekt „Interwencja” – Triennale Rzeźby w Poznaniu), Krzysztofa Pendereckiego, Jana Potockiego, Wojciecha Fibaka czy Kubę Wojewódzkiego. Jego prace wystawiane były m.in. w Niemczech, USA, Kanadzie, Włoszech, Słowacji, Węgrzech oraz w Polsce. Celem uproszczeń w rzeźbach Orłowskiego jest wydobycie ze znanych nam form ludzkich czy zwierzęcych pewnego skrótu, syntezy.

Praca prezentowana będzie w ramach indywidualnej wystawy pt. „Paweł Orłowski – rzeźby” w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać od 12 kwietnia do 12 czerwca br.

Paweł Orłowski (ur. 1975) – artysta rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoją twórczość utożsamia z szeroko pojętą formą rzeźbiarską, którą pojmuje jako sztukę uproszczeń i syntezy. Kunszt artystyczny zaczął szlifować jako student na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP oraz na Universität der Künste w Berlinie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 40 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie w Polsce, w Europie i na Świecie (m.in. Stanach Zjednoczonych i Kanadzie).

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

——————

Fot. (góra) Marzena Ślusarczyk, Planet, akryl na płótnie, 131 x 110 cm, źródło: SalonSztuki.net

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.