szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Obraz Rothko wart 40 milionów dolarów wystawiony na sprzedaż w Christie’s

05.04.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Płótno „No. 17” autorstwa Marka Rothko, namalowane w roku 1957 zostanie wystawiony na licytację w nowojorskim Christie’s. Dzieło wycenione na 30-40 mln dolarów będzie jednym z najcenniejszych obiektów majowej aukcji sztuki współczesnej.

Dzieła Marka Rothko (1903-1970) – wybitnego przedstawiciela amerykańskiego color field paintingod kilku lat plasują się na szczycie rankingów najdroższych dzieł sztuki, stanowiąc obiekt pożądania najbogatszych kolekcjonerów. „No. 6 (Violet, Green and Red)” z 1951 r. sprzedany przez Christiana Moueixa rosyjskiemu kolekcjonerowi za 186 mln dolarów w 2014 r., zajmuje obecnie 5. miejsce na liście najbardziej wartościowych arcydzieł świata.

Mark Rothko, No. 10, 1958, źródło: Christie's

Mark Rothko, No. 10, 1958, źródło: Christie’s

Na zbliżającej się aukcji „Post-war and Contemporary Evening Sale”, która odbędzie się 10 maja w nowojorskim Rockefeller Center, na sprzedaż wystawione zostanie inne słynne dzieło Amerykanina zatytułowane „No. 17” datowane na rok 1957. Obraz jest charakterystyczną dla Rothko wielkoformatową abstrakcją zbudowaną z połączenia horyzontalnych pasów malowanych monochromatycznymi barwami.

„No. 17” składa się z połączenia ciepłych odcieni zieleni i granatów.
Namalowany przez Rothko pod koniec dojrzałego okresu jego twórczości, obraz poprzedza stworzenie słynnej serii „Segram murals” wykonanej na zamówienie w 1958 roku i znajdującej się obecnie w Galerii Tate w Londynie.

Zaledwie w cztery lata po jego ukończeniu „No. 17” został włączony do największej, retrospektywnej, objazdowej wystawy malarza, którą w latach 1961-63 prezentowano w najważniejszych europejskich centrach artystycznych: Londynie, Amsterdamie, Paryżu, Bazylei, Rzymie i Brukseli. Ekspozycja nie tylko zapoznała szeroką publiczność z dorobkiem ekspresjonizmu abstrakcyjnego, ale ugruntowała status Marka Rothko jako jednego z najważniejszych przedstawicieli tego kierunku.

Od połowy lat 60. „No. 17” znajdował się w prywatnych zbiorach włoskiego kolekcjonera i aż do lat 2000 nie był wystawiany publicznie. Dopiero w 2001 roku kuratorom przeglądowej wystawy Rothko, zorganizowanej przez Beyeler Foundation w Szwajcarii, udało się pozyskać dzieło, które stanowiło centralny punkt prezentacji.

Wystawione na sprzedaż przez nowojorski dom aukcyjny Christie’s obraz może stać się 12. z rzędu dziełem malarza sprzedanym za kwotę przewyższającą 40 mln dolarów. Ostatnim ważnym rekordem aukcyjnym było osiągnięte w maju ubiegłego roku 81,9 mln dolarów za pracę „No. 10” z 1958 r., którą sprzedano podczas aukcji „Post-war&Contemporary Art” również w nowojorskim Christie’s.

Fotografia (góra): Mark Rothko, No. 17, 1957, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.