Tycjan, Tiepolo, Canaletto – dzieła z kolekcji Vittorio Cini po raz pierwszy na wspólnej wystawie
08.04.2016
Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Choć wenecka Fundacja Giorgio Cini jest od lat wyróżniana za działalność na rzecz promocji sztuki, powszechnie niewiele wiadomo o prywatnej kolekcja jej założyciela, którą często określa się mianem jednego z najważniejszych zbiorów arcydzieł dawnych mistrzów. Dzieła zbierane przez Vittorio Cini zostaną wystawione po raz pierwszy 8 kwietnia na wspólnej wystawie w Wenecji, mającej na celu przybliżać fenomen historycznej już kolekcji sztuki.

Lorenzo Lotto, Portret mężczyzny, XVII w.
Część historycznej kolekcji Vittorio Cini (1895-1977) włoskiego przemysłowca, polityka, założyciela fundacji wspierającej działalność artystyczną, zostanie wystawiona po raz pierwszy na publicznej ekspozycji, która trwać będzie od 8 kwietnia do 15 listopada w weneckim Palazzo Cini. „Rediscovered Masterpieces from the Vittorio Cini Collection”, podczas której zaprezentowane zostaną wybitne dzieła tak uznanych artystów jak Tycjan, Lorenzo Lotto, Francesco Guardi, Canaletto czy Gianbattista Tiepolo – będzie okazją, aby zapoznać się z tym fragmentem słynnych zbiorów, który nawet dla historyków sztuki pozostaje niezbadany.
Enigmatyczny status kolekcji Vittorio Cini, którą budował w latach 1930-1970, pozyskując dzieła od najlepszych marszandów i kolekcjonerów sztuki, wynika z faktu, iż do tej pory wyłącznie niewielka jej część – poświęcona sztuce artystów z Toskanii i Ferrary – była prezentowana publicznie.

Canaletto, Pejzaż z ruinami, około 1722
Cini w przeciągu 40 lat stworzył spektakularną kolekcję obejmującą ponad tysiąc obrazów, rzeźb, rysunków i obiektów sztuki użytkowej, której najbardziej wartościową część stanowią arcydzieła sztuki włoskiej, w tym malarstwo artystów ze szkoły weneckiej. Twórcami działającymi w Wenecji od XIV do XVIII wieku Cini zainteresował się pod koniec swojej aktywności kolekcjonerskiej, a fascynacja ta wynikała głównie z chęci uzupełnienia zbiorów pracami pochodzącymi z XVI wieku – czyli złotej ery malarstwa weneckiego.
Wystawa, która otworzy się dziś w siedzibie Fundacji Giorgio Cini jest z założenia rozszerzeniem stałej ekspozycji zainaugurowanej w 1984 r. przez Yanę Cini – córkę kolekcjonera, w której skład wchodzą dzieła pochodzące z centralnych Włoch. Prezentację otwierać będą przedstawienia reprezentujące schyłek gotyku i renesansu, których autorstwo przypisuje się Michele Giambono, Jacopo Belliniemu czy Bartolomeo Montagni. Z kolei na centralną część prezentacji złożą się realizacje z przełomu XIV i XV wieku – pojawią się m.in. prace autorstwa Giorgione, Tycjana, Jacopo Palmy. Nie zabraknie także dzieł nieco późniejszych, obrazów Canaletta czy Guardiego. Wielkie nazwiska włoskiej sztuki wzbogacone będę ponadto przez te mniej znane, aczkolwiek prezentujące równie wysoki poziom artystyczny.
Jak podkreśla Luca Massimo Barbero, kurator wystawy oraz dyrektor Działu Historii Sztuki w Fondazione Cini: „Zebranie takiej ilości arcydzieł w jednym miejscu było zadaniem niezwykle trudnym nawet dla pracowników zaangażowanych na co dzień w tworzenie Fundacji Giorgio Cini. Jest to szczególna okazja do zobaczenia prac, które nie są zazwyczaj pokazywane publicznie i nawet za życia ich właściciela mogli oglądać je wyłącznie ci, którzy byli zapraszani przez Cini’ego do jego weneckiej rezydencji”.
Fotografia (góra): Antonio Guardi Scena orientalna, około 1745 r., źródło: materiały prasowe Fundacji Giorgio Cini