szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa malarstwa Katarzyny Karpowicz „Genius Loci” w Galerii Artemis

10.04.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

14 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Artemis odbędzie się wernisaż wystawy prac krakowskiej artystki Katarzyny Karpowicz. Wystawa, poświęcona Duchowi Miejsca potrwa do 7 maja. 

Czym dla mnie jest Duch Miejsca? – na to pytanie, opisując swoją wystawę odpowiada Katarzyna Karpowicz:

Karpowicz Katarzyna portret, źródło: Galeria Artemis

Karpowicz Katarzyna portret, źródło: Galeria Artemis

Krakowskie szarości Olgi Boznańskiej. Meksykańskie kolory Fridy Khalo. Ziemiste tony Pauli Modersohn- Becker z Worpswede pod Bremą. Ogniste oranże „Wielkiego Kanionu” w Arizonie. Studium wegetacji w serii „Tunel”, malowanej w zielonej Anglii – Davida Hockneya. Włoskie kolumny Giorgio de Chirico, rzucające długi cień leniwej siesty. Egzotyka mocnych barw z Tahiti kontrastująca z delikatnością tonów francuskich Paula Gauguina.Duch miejsca oddziałuje na malarza. Lokalne światło, architektura, natura, ludzie, dźwięki, zapachy – także to, co nieuchwytne – wpływają na kolor i nastrój obrazów. Człowiek rozwija się pod wpływem zmian, ale dopiero w momencie pełnego poddania się miejscu i przetworzeniu jego rzeczywistości na język malarstwa tworzy dzieło naznaczone duchem miejsca – genius loci.

Podróże odmieniają. Każda wędrówka jest szansą na kolejne spotkanie z czymś nowym oraz na to, żeby zobaczyć siebie w odmiennym świetle. Każde miejsce odciska znak w człowieku, jeśli tylko okaże się ważne. Ta reguła nie dotyczy jedynie tych, którzy są wiecznie w ruchu, podróżując. Duch miejsca kształtuje też tych, którzy nigdy go nie opuścili.

Zwykły spacer, odkrywanie mniej znanej dzielnicy rodzinnego miasta może być inspiracją, równie ważną i przełomową jak wędrówka na koniec świata. Genius loci może się objawić również przy szóstej grządce w przydomowym ogródku.

Genius loci nieustannie o sobie przypomina i każe mi tworzyć, a ja się mu w pełni poddaję malując kolejne obrazy – krakowskie, budapesztańskie, angielskie i inne. Pracuję pod wpływem mieszanki doświadczeń, wspomnień, snów, spotkań, fascynacji filmowo – muzyczno – literackich i podróży.

Chciałam, by moje obrazy były tym, co dzieje się pomiędzy mną a miejscem, czymś ulotnym i sennym, powidokiem tego, co we mnie zostało z domieszką tego, co jest dla mnie w danej chwili istotne i frapujące w malarstwie. Duch miejsca istnieje w człowieku. Każdy w tym samym miejscu będzie odnajdywał co innego. Niezależnie od moich zamierzeń w każdej pracowni malowałam obrazy odrębne w tonacji, tematyce i klimacie. Moje doświadczenia i proces rozwoju wpływa na to jak maluję, tak samo jak temperatura światła w pracowni, tryb życia w innym kraju oraz stałe, niezmienne przyzwyczajenia.Duch miejsca przepływa przez malarza na obraz i w nim zostaje na zawsze. Obraz po namalowaniu i mojej decyzji o rozstaniu z nim otrzymuje nowe życie. Po raz kolejny Genius Loci wpływa na obraz, który znajduje swojego odbiorcę. Nowy właściciel i mój obraz prowadzą rozmowę, Duch nowego Miejsca interferuje i wpływa na spojrzenie patrzącego.

Fotografia (góra): Katarzyna Karpowicz, Podróż I, źródło: Galeria Artemis

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017