szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dziś otwarcie Art Cologne – najstarszych targów sztuki współczesnej

14.04.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Przez cztery najbliższe dni od 14 do 17 kwietnia trwać będą targi sztuki Art Cologne, poświęcone sztuce XX i XXI wieku. Będzie to jubileuszowa, 50. edycja najstarszych na świecie targów sztuki aktualnej.

Art Cologne, 2015, źródło: materiały prasowe

Art Cologne, 2015, źródło: materiały prasowe

Targi sztuki Art Cologne uznawane są za najstarsze i najważniejsze komercyjne wydarzenie skupiające się na sztuce współczesnej. Założone zostały w 1967 roku przez dwóch niemieckich galerzystów Heina Stünke oraz Rudolpha Zwirnera, w celu ożywienia słabo rozwiniętego rynku sztuki współczesnej w Niemczech. Już w dwa lata po inauguracji targów przyczyniły się one do ustanowienia Kolonii nowym centrum artystycznym w zachodnim świecie, a także pobicia rekordu za dzieło sztuki niemieckiego artysty. W 1969 roku René Block sprzedał bowiem pracę Josepha Beuysa za kwotę przekraczającą 100 tys. marek, która była w ówczesnym czasie najwyższą sumą jaką zapłacono za dzieło sztuki artysty z Zachodnich Niemiec.

W roku 1967 Art Cologne były jedynymi na świecie targami sztuki aktualnej i choć na przestrzeni kolejnych dekad globalny rynek sztuki został wzbogacony o około 500 innych wydarzeń tego typu, nadal określa się je mianem najbardziej prestiżowych. Dziś udział w imprezie biorą galerię z ponad 20 krajów, a średnia liczba odwiedzających wynosi 60 tys.

Tegoroczna edycja Art Cologne – tak jak właściwie każde światowe wydarzenie o podobnym profilu – podzielona została na kilka osobnych, wyspecjalizowanych sekcji dedykowanych: galeriom o znaczącym dorobku (Galleries), galeriom założonym w przeciągu ostatnich dwóch dekad (New Contemporaries), indywidualnym pokazom młodych artystów (New Positions) oraz projektom specjalnym realizowanym przy udziale New Art Dealers Alliance (Collaboration).

Na okres targów zaplanowano także program wystaw wspierających, odbywających się w miejscowych muzeach oraz instytucjach kultury.

Art Cologne 2016, źródło: materiały prasowe

Art Cologne 2016, źródło: materiały prasowe

Według zapowiedzi organizatorów w tegorocznych targach udział weźmie 218 galerii z całego świata, wśród których znajdą się takie instytucje jak: Hauser & Wirth, Häusler Contemporary, Marlborough Contemporary, David Zwirner; Polskę reprezentować będą dwie galerie warszawskie: Le Guern oraz lokal_30.

Targi odbywać będą się w hali wystawowej Koelnmesse w Kolonii, której trzy potężne przestrzenie przeznaczone zostaną na prezentację dzieł modernizmu i sztuki współczesnej, prac artystów wschodzących oraz realizacji artystycznych promowanych przez galerie założone w przeciągu kilku ostatnich lat.

Art Cologne wzbogacone będą także o ważne wydarzenia towarzyszące, z których część podsumowywać będzie 50-cio letnią historię targów, jak np. „Film Cologne”, czyli wystawa prezentująca fotografie i filmy dokumentujące 5 dekad istnienia targów, kuratorowana przez Philippa Fürnkäsa, czy „Eins, zwei Wechselschritt – 50 years of ART COLOGNE and the avant-garde in Contemporary Art in Belgium, Germany and the Netherlands”, prezentacja ukazująca artystyczne wpływy pomiędzy artystami z Belgii, Holandii i Niemiec. Z okazji 50. edycji targów przygotowana została także publikacja sumująca dorobek Art Cologne, zatytułowana „Art Cologne 1967-2016. The First Art Trade Fair”, którą wydało artystyczne stowarzyszenie  Zentralarchiv des Internationalen Kunsthandels.

Fotografia (góra): Art Cologne, źródło: materiały prasowe

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.