szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Agnieszki, Zuzanny i Zdzisława Żmudzińskich w Galerii Sztuki „Po Prawej Stronie Wisły”

15.04.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

Jeszcze tylko do 6 maja w warszawskiej Galerii Sztuki „Po Prawej Stronie Wisły” oglądać można wystawę prac trójki artystów – Agnieszki, Zuzanny  i Zdzisława Żmudzińskich. To wystawa rodzinna i jak przystało na wystawę rodzinną zatytułowana jest „Album rodzinny”. Widzowie bez trudu mogą dostrzec jednak konfrontację trzech twórczych indywidualności. 

Galeria Sztuki „Po Prawej Stronie Wisły” konsekwentnie wypracowuje sobie odrębność preferencji i charakteru popularyzowanej przez siebie sztuki. Na tle multimedialnego szumu, jej propozycje są zjawiskiem całkowicie osobnym. Wyselekcjonowane z rozmysłem prace prezentują każdorazowo szeroki diapazon nośnych i wciąż niezwykłych wartości znakomitego warsztatowo malarstwa, grafiki i rysunku skomunikowanych z tradycją, a jednocześnie silnie osadzonych we współczesności.

Zuzanna Żmudzińska

Zuzanna Żmudzińska, źródło: Galeria „Po Prawej Stronie Wisły”

Nie dziwi więc, że i przy okazji najnowszej wystawy, prezentującej twórczość Agnieszki, Zuzanny i Zdzisława Żmudzińskich, widzowie mogą cieszyć się sztuką w bardzo ciekawym wyborze. Pomysł takiej „rodzinnej wystawy” zaciekawia nie tylko ze względu na niepodważalną maestrię wizualnej strony prezentowanych na ekspozycji prac. Nie mniej intrygującym zabiegiem organizującym przestrzeń galeryjną jest skonfrontowanie trzech twórczych indywidualności, których dokonania chwilami przecinają się i zbliżają, a innym razem znów różnią się tak znacząco, jak zwykli różnić się artyści prezentujący własną, zdecydowanie odrębną i niepodległą wizję sztuki. Twórczość każdego z artystów opiera się na bardzo zindywidualizowanych działaniach.

Charakterystyczny rys praktyki artystycznej Zuzanny Żmudzińskiej stanowi połączenie precyzyjnej, racjonalnej myśli z nieograniczoną wyobraźnią. Twórczość artystki zwraca uwagę siłą i energią wiążącą się ze zmaganiami z płaszczyzną obrazu. To świat często indywidualnych systemów znaków plastycznych, czysto wizualnych, rejestrujących relacje form geometrycznych i barw w przestrzeni. Jej prace bywają biegunowo, opozycyjnie różne: przedstawiają lub są autoikoniczne, komentując swoją własną formę i znaczenie nadane przez czysto malarski gest.

Agnieszka Żmudzińska, źródło: Galeria Po Prawej Stronie Wisły

Agnieszka Żmudzińska, źródło: Galeria „Po Prawej Stronie Wisły”

Z kolei, w centrum swojego zainteresowania Zdzisław Żmudziński stawia głęboko peryferyjne fragmenty realnej rzeczywistości. Twórczość ta, skoncentrowana na tym, co uboczne i pozostawione na marginesie naszego pola widzenia odkrywa złożoność i bogatą strukturę. Dzieła artysty – stojące na pograniczu przedstawienia i znaku – są szczególnym rodzajem malarstwa topograficznego; opisują tereny doznań, materializują myśli i przeżycia, łącząc wrażenia zmysłowe z egzystencjalną refleksją. Odniesienie „człowiek–natura–kultura–czas” stanowi tutaj rodzaj motywu przewodniego, soczewki skupiającej pytania, realizacje i duchowe wartości.

Zdzisław Żmudziński, źródło: Galeria Po Prawej Stronie Wisły

Zdzisław Żmudziński, źródło: Galeria „Po Prawej Stronie Wisły”

Agnieszka Żmudzińska uprawia bardzo osobistą formę wypowiedzi artystycznej. Sygnaturę jej twórczości stanowi afirmacja technicznych eksperymentów w obrębie uprawianego przez nią tematycznego i stylistycznego eklektyzmu. Artystka odkrywa nowe sposoby kreacji, ekspozycji i transmisji obrazu, bada przestrzenie przenikania się rysunku i malarstwa. Źródłem inspiracji dla koncepcji swoich prac oraz podłożem, na którym rozwija się ich forma estetyczna są podejmowane przez nią motywy znane z historii malarstwa. Przetwarzając je żongluje malarskimi efektami, tym samym udowadniając, że cytowanie malarstwa w malarstwie może być wciąż bardzo interesujące i odkrywcze.

Sprowokowanie dialogu pomiędzy pracami artystów przyciąga uwagę i uzmysławia niezwykłe bogactwo postaw twórczych, zróżnicowanych w formie, warsztacie oraz świadomości pojmowania i kształtowania plastycznego uniwersum.

Jeśli jednak mielibyśmy znaleźć wspólny mianownik dla działań podejmowanych przez Żmudzińskich w obrębie sztuki, to stanowiłaby go – po pierwsze – wspólna dla wszystkich członków rodziny wrażliwość kolorystyczna oraz upodobanie do podobnej palety barw, i po wtóre – głęboka świadomość medium. Naprawdę nieczęsto spotyka się taką równowagę pomiędzy sensualną urodą a bardzo rzetelną, warsztatową precyzją prac. Właśnie ta doskonała wizualno-rzemieślnicza jakość jest kolejnym czynnikiem wiążącym dzieła artystów. Dowodnie świadcząc o tym, że mamy do czynienia ze sztuką najwyższej próby.

Kurator wystawy: Aleksandra Gieczys-Jurszo

„Album rodzinny” Agnieszka, Zuzanna i Zdzisław Żmudzińscy
Miejsce: Galeria Sztuki „Po Prawej Stronie Wisły”, Warszawa
Czas trwania: do 6 maja 2016 r.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.