szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Pollock, Rothko, de Kooning na jednej wystawie w Royal Academy of Arts

18.04.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Londynie przygotowuje się do otwarcia ważnej retrospektywy poświęconej twórczości amerykańskich ekspresjonistów abstrakcyjnych. Wystawa zatytułowana „Abstract Expressionism” będzie pierwszą od ponad 50 lat przeglądową ekspozycją jednego z najważniejszych kierunków w sztuce amerykańskiej, którą zorganizuje brytyjska instytucja kultury.

Wystawa „Abstract Expressionism”, która otworzy się 24 września tego roku i potrwa przez kolejne trzy miesiące do 2 stycznia 2017 r., zapowiadana jest jako najważniejsze wydarzenie sezonu jesiennego w Londynie. Ekspozycja przygotowywana pod kuratelą dr Davida Anfama – niezależnego historyka sztuki oraz Edith Devaney – specjalistkę z Dziełu Sztuki Współczesnej RA, zostanie zaprezentowana w głównych salach wystawienniczych Royal Academy i będzie pierwszą od ponad 50 lat retrospektywną wystawą amerykańskiego kierunku w Wielkiej Brytanii. Ostatnią, szeroko zakrojoną prezentacją pochylającą się nad dorobkiem ekspresjonistów abstrakcyjnych była ekspozycja w Tate Gallery w 1958 roku.

Jackson Pollock, fragment muralu, 1943, źródło: materiały prasowe RA

Jackson Pollock, fragment muralu, 1943, źródło: materiały prasowe RA

Retrospektywa w RA obejmie ponad 150 dzieł malarskich, fotografie dokumentujące życie i sposób pracy artystów oraz realizacje rzeźbiarskie. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace pochodzące z warsztatów artystów tworzących rdzeń jednego z ważniejszych kierunków XX-wiecznej sztuki: Jacksona Pollocka, Marka Rothko, Willema de Kooninga, Hansa Hoffmanna, Arshile Gorky’ego, czy Barnetta Newmana. Warto zaznaczyć, że wymienieni artyści należą do grupy nie tylko najlepiej rozpoznawalnych, ale także najdroższych twórców sztuki nowoczesnej. 

Celem ekspozycji jest ponowne przyjrzenie się i przewartościowanie tego powszechnie znanego nurtu oraz wskazanie, iż pomimo wielu opracowań powstałych na przestrzeni kilku dekad, ekspresjonizm abstrakcyjny był kierunkiem niejednorodnym i niezwykle złożonym. Tematem przewodnim ekspozycji będzie ponadto ukazanie procesu, prowadzącego w latach 50. do przeniesienia światowego centrum artystycznego z Paryża do Nowego Jorku. Koncepcja wystawy obejmuje także potrzebę przeformułowania historycznej klasyfikacji na malarzy reprezentujących „action painting” (do których standardowo zalicza się Pollocka czy de Kooninga) oraz „colour-field painting” (Rothko, Newman).

Clyfford Still, PH-950, 1950, źródło: materiały prasowe RA

Clyfford Still, PH-950, 1950, źródło: materiały prasowe RA

Wystawa będzie unikalną okazją do zobaczenia w jednym miejscu dzieł rozproszonych po całym świecie i znajdujących się w stałych kolekcjach najważniejszych instytucji kulturalnych. Wśród dzieł wystawionych na wystawie znajdą się prace sprowadzone specjalnie na tę okazję z amerykańskich i australijskich galerii oraz kolekcji prywatnych. Organizowana ekspozycja stała się także pretekstem do zaprezentowania w Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy od kilkunastu lat, dwóch najważniejszych i jednocześnie największych realizacji Pollocka: 6-metrowego „Muralu” z 1943 r., przeznaczonego pierwotnie do holu głównego nowojorskiej kamienicy należącej do Peggy Guggenheim, a obecnie wchodzącego w skład zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Iowa oraz „Blue Poles” z 1952 r., sprowadzonej z National Gallery of Australia w Canberze.

Zgodnie z zapowiedziami kuratorów mural Pollocka zawiśnie w największej sali wystawienniczej RA wraz z innymi pracami jego autorstwa z serii tzw. dripping paintings. Będzie to jednocześnie okazja do stworzenia mini-retrospektywy malarza, w sztuce amerykańskiej uchodzącego niemalże za postać symboliczną.

Retrospektywa „Abstract Expressionism”, która potrwa przez ponad trzy miesiące w londyńskiej Royal Academy of Arts, zostanie zaprezentowana następnie w Muzeum Guggenheima w Bilbao w pierwszych miesiącach 2017 roku.

Fotografia (góra): Jackson Pollock w pracowni, źródło: materiały prasowe Royal Academy of Arts

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.