szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najwięksi impresjoniści na majowej aukcji w Christie’s

19.04.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku ogłosił właśnie otwarcie ważnej licytacji poświęconej dziełom impresjonizmu i sztuki modernistycznej, która zaplanowana jest na 12 maja br. „Staw z liliami wodnymi” Claude Moneta, którego wartość szacuje się na 25-35 milionów dolarów będzie najdroższym z oferowanych dzieł.

Ostatnią licytacją dzieł pochodzących z okresu przełomu XIX i XX wieku, w tym prac impresjonistów należących do najbardziej pożądanych wśród kolekcjonerów, była trzyczęściowa aukcja w londyńskim Christie’s, trwająca od 2 do 5 lutego, która przyniosła zysk wynoszący 138 mln dolarów.

Nowojorski oddział słynnego domu aukcyjnego zapowiedział wiosenną odsłonę wydarzenia, które odbędzie się 12 maja w Rockeffeler Plaza i obejmie 52 prace autorstwa najwybitniejszych artystów reprezentujących takie kierunki jak impresjonizm, kubizm, surrealizm czy fowizm. Wiodącymi realizacjami podczas aukcji „Impresjonizmu i sztuki modernistycznej” będą dzieła Moneta, Picassa i Modiglianiego, z których część zostanie wystawiona na sprzedaż po raz pierwszy. Chrsitie’s udało się pozyskać prace pochodzące ze znanych prywatnych kolekcji sztuki, w tym The H.O. Havemeyer Collection, kolekcja Kennetha i Susan Kaiserman, The Ducommun Family Collection oraz Distinguished American Collection, która – co ciekawe – zdecydowała się wystawić jeden z obrazów Fridy Kahlo.

Brooke Lampley – dyrektor działu sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w Christie’s podkreśla, że „na aukcji znajdą się płótna o najwyższej wartości artystycznej, zachowane w świetnym stanie, które są ikonicznymi przykładami epoki, w której powstały”.

Claude Monet, Au Petit-Gennevilliers, 1874

Claude Monet, Au Petit-Gennevilliers, 1874, źródło: Christie’s

Jednym z najwybitniejszych dzieł, które 12 maja zostanie wystawione na sprzedaż, jest obraz Claude Moneta z jego najlepiej rozpoznanej i powszechnie docenionej serii „Lilii wodnych”. Płótno, którego cenę oszacowano pomiędzy 25-35 mln dolarów jest jednym z 14 obrazów z serii tworzonej przez mistrza impresjonizmu od wiosny 1918 r. prawdopodobnie do końca kolejnego roku. Dzieło przez ponad 20 lat znajdowało się w zbiorach prywatnych, wcześniej zaś przechodząc z rąk dilera sztuki z galerii Bernheim-Jeune do Henri Canonne’a – paryskiego potentata farmaceutycznego i oddanego wielbiciela sztuki impresjonistycznej.

Inny obraz Moneta, który trafi pod młotek to „Au Petit-Gennevilliers” pochodzący z 1874 r. Został on wyceniony pomiędzy 12-18 mln dolarów i należy do kolejnej, słynnej serii płócien malarza, które powstały podczas jego pobytu we francuskim mieście Argenteuil. Co więcej, obraz zostanie wystawiony na publiczną sprzedaż po raz pierwszy od 1899 r. Nabyty przez amerykańskiego kolekcjonera Henry’ego Osborne’a Havemeyera pozostawał w rodzinie pierwotnego nabywcy aż do dziś.

Ważnym punktem programu podczas majowej aukcji będzie także licytacja dzieła Amedeo Modiglianiego „Jeune femme à la rose (Margherita)” z 1916 r., którego wartość waha się pomiędzy 12-18 mln dolarów. Portret charakteryzuje się typowym dla Modiglianiego opracowaniem twarzy i sylwetki: długą szyją, nieco wydłużonym owalem twarzy, dużymi oczami i drobnymi ustami. Według oceny specjalistów z Christie’s jest to bez wątpienia jedno z wybitniejszych kobiecych przedstawień stworzonych ręką Włocha.

W sekcji sztuki modernistycznej nie mogło również zabraknąć arcydzieł autorstwa Pablo Picassa. Tym razem na licytację trafi wart 8-12 mln dolarów obraz „Homme assis” z 1969, a także prace na papierze „La Minotauromachie” z 1935 (2-3 mln dolarów), „La Femme qui pleure” z 1937 (1,8-2,5 mln dolarów) czy „La Femme au Tambourin” z 1939 (800 tys.-1,2 mln dolarów).

Ofertę Christie’s wzmocnią ponadto dzieła takich artystów jak:  René Magritte, Pierre Auguste Renoir, Georges Braque czy Henri Matisse.

Fotografia (góra): Claude Monet, Le Bassin Aux Nymphéas, 1919 r., źródło: Christie’s

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.