szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja dzieł sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich w Sopockim Domu Aukcyjnym

27.04.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Zapraszamy na wyjątkową aukcję, na której wystawione zostaną dzieła sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, a która odbędzie się już 2 maja o godz. 19.00 w Sopockim Domu Aukcyjnym. W siedzibie domu aukcyjnego od połowy kwietnia czynna jest wystawa przedaukcyjna, podczas której prezentowane są wszystkie prace, które w najbliższy poniedziałek pójdą pod młotek. 

Piotr Dmochowski jest profesorem prawa na paryskim uniwersytecie, marszandem i propagatorem twórczości Zdzisława Beksińskiego. Wspólnie z żoną Anną od lat 80. zbierali prace artystów „ekspresywnych”, wyrażające silne uczucia, często surrealistyczne w klimacie, świetne warsztatowo.

Wśród oferowanych na aukcji dzieł znaleźć można cztery obrazy Zdzisława Beksińskiego, a także wielkoformatowe dzieła Franciszka Starowieyskiego – Salome, w rzadko stosowanej przez niego technice olejnej oraz znakomity pastel, powstały w 1978 roku podczas pobytu artysty w Nowym Jorku. Obok obrazów klasyków sztuki współczesnej, jak Józef Szajna, czy Stasys Eidrigevičius licytowane będą prace artystów mniej znanych w Polsce, choć odnoszących sukcesy za granicą, jak Gabriela Morawetz, Hanna Zawa-Cywińska, czy Bogdan Korczowski. Uwagę przykuwają prace Henryka Cześnika oraz ogromne płótna Józefa Walczaka. Ciekawostką na aukcji jest wczesna praca Normana Leto, z czasów gdy podpisywał się jeszcze jako Łukasz Banach i tworzył prace inspirowane Beksińskim (które w większości zniszczył w 2001 roku).

Większość z oferowanych na naszej aukcji dzieł było wystawianych w Galerie Dmochowski – Musée-galerie de Beksinski w Paryżu, a później prezentowanych szerokiej publiczności w Polsce na głośnej wystawie Visions des Tenebres (Mroczne wizje) w muzeach Częstochowy, Warszawy i Gdańska w 2004 roku. Państwo Dmochowscy stworzyli niezwykle spójną kolekcję, konsekwentnie wybierając obrazy o dużym ładunku emocjonalnym, pobudzające do refleksji na temat ludzkiej egzystencji. Wszystkie prace bez wyjątku zawierają pierwiastek tajemniczości, odnosząc się do duchowej, metafizycznej sfery życia. Mamy nadzieję, że docenią Państwo ich nieoczywiste i nienachalne piękno. [Katarzyna Dąbrowska]

Aukcję z kolekcji Dmochowskich, 2 maja 2016 r., poprzedzi o godz. 17. licytacja prac klasyków polskiego malarstwa i rzeźby, m.in. Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Józefa Mehoffera i Stanisława Horno-Popławskiego.

Aukcja dzieł sztuki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
Czas aukcji: 2 maja 2016 r., poniedziałek, godz. 19
Miejsce aukcji: Sopocki Dom Aukcyjny, ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot

Kontakt:
Katarzyna Dąbrowska, tel. 605 474 355,
Dorota Kulawczuk-Szostek, Dilan Abdulla, tel. 58 551 22 89
modern@sda.pl
Katalog aukcyjny dostępny na stronie www.sda.pl oraz na stronie Issuu.com: https://issuu.com/sopockidomaukcyjny/

 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.