szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Nowe muzeum sztuki współczesnej w Paryżu

28.04.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Po wielu spekulacjach wokół planów powstania nowego muzeum poświęconego sztuce współczesnej, jeden z największych kolekcjonerów świata François Pinault potwierdził, że Paryż zyska jeszcze jedną instytucję kultury. Otwarcie Muzeum Pinaulta zaplanowane jest na 2018 rok.

Francuski biznesmen i jeden z największych kolekcjonerów sztuki współczesnej na świecie François Pinault potwierdził, podczas wczorajszej (27.04) konferencji prasowej, w której udział brała także mer Paryża Anne Hidalgo, iż planuje stworzenie w stolicy Francji nowego muzeum, którego otwarcie przewidziane jest na rok 2018.

Siedzibą instytucji stanie się historyczny budynek paryskiej giełdy, której początki datuje się na lata 1763-67 i która obecny wygląd zyskała w drodze gruntownej przebudowy z lat 1888-89. Po długich negocjacjach władze miasta zgodziły się na zaadoptowanie zabytkowego budynku Bourse de commerce, położonego w sąsiedztwie Luwru oraz Les Halles – kulturalno-rozrywkowego kwartału, w którym zlokalizowane jest m.in. Centre Pompidou.

Jeff Koons, Balloon Dog, Kolekcja François Pinaulta, Wenecja

Jeff Koons, Balloon Dog, Kolekcja François Pinaulta, Wenecja

Pinoult jest właścicielem jednej z największych i najbardziej wartościowych kolekcji sztuki współczesnej, w skład której wchodzą prace tak uznanych artystów jak: Jeff Koons, Damien Hirst, Rachel Whiteread, Takashi Murakami, Olafur Eliasson czy Urs Fischer. Kolekcjoner niejednokrotnie pojawiał się w zestawieniach najbardziej wpływowych osób ze świata sztuki, m.in. w roku 2006 znalazł się na pierwszym miejscu rankingu stworzonego przez ArtReview. W tym samym czasie udało mu się pozyskać wenecki Palazzo Grassi – XVIII wieczny pałac zlokalizowany przy Grand Canal – gdzie eksponował część swoich słynnych zbiorów.

Władze Paryża zgodziły się na wydzierżawienie budynku giełdy na okres 50 lat, pod warunkiem przeprowadzenia gruntownego remontu oraz przebudowy, która będzie koordynowana przez japońskiego architekta Tadao Ando – współpracującego z Pinaultem przy wszystkich jego wcześniejszych projektach. Kolekcjoner, mający obecnie 79 lat liczy, iż za jakiś czas prowadzenie instytucji przejęte zostanie przez jego dzieci i wnuki.

Stworzenie prywatnego muzeum francuski kolekcjoner planuje zrealizować od kilku lat. Pierwsze pomysły obejmowały stworzenie instytucji na historycznej wyspie Île Seguin, jednak paryska biurokracja skutecznie zniechęciła Pinaulta do urealnienia tych planów. Wtedy właśnie wyszedł z pomysłem przeniesienia swojej kolekcji do Wenecji.

W ubiegłym roku pojawiły się liczne spekulacje dotyczące ponownych planów związanych z adaptacją budynku w innej części Paryża. Media podawały informację jakoby kolekcjoner miał założyć prywatne muzeum w słynnej Les Ambassadeurs przy Polach Elizejskich lub też w pałacowym budynku w artystycznej dzielnicy Le Marais. Ostatecznie stanęło jednak na XVIII wiecznym budynku giełdy, w którym prace remontowe rozpoczną się w trzecim kwartale bieżącego roku.

Fotografia (góra): Budynek Bourse de commerce, Paryż

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów