szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dwie rzeźby Barbary Hepworth warte milion funtów na aukcji w Sotheby’s

04.05.2016

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

„Quite Form” oraz „Forms in Movement” – dwie realizacje brytyjskiej rzeźbiarki Barbary Hepworh zostaną wystawione na sprzedaż po raz pierwszy w historii. Specjaliści Sotheby’s spodziewają się, że podczas czerwcowej licytacji wartość obu dzieł może wynieść nawet milion funtów.

Barbara Hepworth (1903-1975) należy do grona najwybitniejszych brytyjskich rzeźbiarzy okresu modernizmu. Obok Henry’ego Moora uznaje się ją za pionierkę rodzimej awangardy lat 30. i 40. XX w. W okresie wojny wraz z mężem Benem Nicholsonem była jedną z założycielek tzw. St Ives School – kręgu artystów nowoczesnych, działających w Zachodniej Kornwalii. Dziś jej prace są nie tylko synonimem innowacyjności w sztuce, ale od lat plasują się na szczycie najchętniej kupowanych prac rzeźbiarskich.

Barbara Hepworth, ok. 1967

Barbara Hepworth, ok. 1967

13 czerwca podczas aukcji „Modern and Post-War British Art”, która odbędzie się w londyńskim Sotheby’s wystawione zostaną dwie wybitne realizacje artystki pochodzące z lat 50. i 70. Rzeźby „Quite Form” oraz „Forms in Movement” należące do Wakefield Girls’ High School – szkoły, do której w latach około 1909-1920 uczęszczała Hepworth – nigdy dotąd nie były wystawiane na sprzedaż, ale także niezwykle rzadko pojawiały się na tymczasowych wystawach muzealnych. Estymacja prac wynosi odpowiednio 500-700 tys. oraz 250-350 tys. funtów, co oznacza, że całkowity zysk ze sprzedaży tych prac może wynieść ponad milionów funtów.

Rzeźby są jednymi z najdroższych obiektów oferowanych przez londyński dom aukcyjny w ramach zbliżającej się licytacji sztuki brytyjskiej. W oficjalnym oświadczeniu władze szkoły poinformowały, że poprzez sprzedaż rzeźb chcą podnieść jakość kształcenia oraz warunki w jakich obecnie kształcą się uczniowie, a także zwiększyć liczbę stypendiów dla uzdolnionych licealistów. Szkoła podkreśla także, że od lat stara się odkrywać talenty i wspierać ich rozwój wśród swoich uczniów. Przykładem ma być także sama Hepworth, której manualne zdolności i zainteresowanie sztuką zostały szybko odkryte przez panią McCroben – nauczycielkę, która miała później pomóc młodej artystce zdobyć stypendium w Leeds School of Art.

„Forms in Movement” pochodząca z 1956 roku została stworzona w ważnym dla rzeźbiarki okresie, kiedy wyraźnie odchodziła od pracy w kamieniu i drewnie, kierując swoje zainteresowanie w stronę nowych materiałów. Realizacja jest jedną z pierwszych, w której artystka użyła arkusza metalowej blachy tworząc cykl sześciu podobnych form (żadna z nich nie była do tej pory wystawiona na aukcji).

„Quite Form” z 1973 roku jest natomiast bardziej klasyczną rzeźbą w marmurze, którą Hepworth zadedykowała swojej nauczycielce i późniejszej przyjaciółce – Margaret Knott. Przez wiele lat praca znajdowała się w prywatnej kolekcji Knott, która w 2003 przekazała ją do zbiorów Wakefield High School. W 2011 obie rzeźby zostały wypożyczone lokalnemu muzeum The Hepworth Wakefield na indywidualną wystawę artystki.

Warto dodać, że podczas licytacji „Modern and Post-War British Art”, która trwać będzie przez dwa dni 13-14 czerwca, prócz arcydzieł Hepworth pojawią się także prace tak uznanych artystów jak: Henry Moore, Lucian Freud, L.S Lowry, Frank Auerbach, Christopher Nevinson czy Elisabeth Frink.

Fotografia (góra): Barbara Hepworth, Forms in Movement, 1956, źródło: Sotheby’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.