szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10. aukcja nowej sztuki – edycja kolekcjonerska w D.A. Bohema – wyniki aukcji

05.05.2016

Aktualności, Polska: aukcje

27 kwietnia w warszawskim domu aukcyjnym Bohema Nowa Sztuka odbyła się 10. edycja aukcji nowej sztuki – edycja kolekcjonerska. Jubileuszowa aukcja okazała się dużym sukcesem – spośród 29 wylicytowanych obiektów, po 6-krotnym przebiciu najwyższą ceną zakończyła się licytacja graficznego tryptyku Adama Bakalarza, a to nie jedyne niespodzianki kwietniowej aukcji.

Adam Bakalarz Tryptyk, Głowy XIII, XIV, XV, 2014 wklęsłodruki, papier, 3 x 100 x 70, e.a., sygn. l.d., źródło: Bohema Nowa Sztuka

Adam Bakalarz
Tryptyk, Głowy XIII, XIV, XV, 2014
wklęsłodruki, papier, 3 x 100 x 70, e.a., sygn. l.d., źródło: Bohema Nowa Sztuka

Jubileuszowa edycja aukcji w domu aukcyjnym Bohema nie zawiodła nadziei i okazała się sukcesem. Oferta była wyjątkowo atrakcyjna, wyselekcjonowana specjalnie z myślą o edycji jubileuszowej. Warto wspomnieć, że z pozytywnym przyjęciem spotkał się katalog aukcji, w którym dokonała się odsłona ważnej i bardzo ciekawej nowości rynkowej. Po raz pierwszy na krajowym rynku aukcyjnym, część obiektów z oferty (konkretnie – pierwszych dziesięć) została zarekomendowana przez kolekcjonerów, którzy nie tylko przedstawili się z nazwiska oraz… ze zdjęcia, ale również napisali do katalogu teksty na temat swojej przygody z kolekcjonerstwem i umotywowali swoje wybory prac do oferty 10. aukcji nowej sztuki w Bohemie.

Drugą nowością były indywidualnie przydzielane ceny wywoławcze, na poziomie odpowiednim do wysokiej klasy oferty, a więc zdecydowanie powyżej tradycyjnego na tym segmencie rynku progu 500 zł. Okazało się, że drastyczne w przypadku części prac podwyższenie cen początkowych nie odstraszyło uczestników aukcji i także na tych wyższych poziomach cenowych licytacja była bardzo ożywiona.

Wylicytowano większość oferty (29 obiektów). Zgodnie z oczekiwaniami, pierwsza dziesiątka obrazów, a więc rekomendacje kolekcjonerów, cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem. Najwyżej w tej grupie licytowano obraz Tomasza Tobolewskiego „Vincent” (4 tys. zł), o który rywalizowała duża grupa uczestników aukcji, zarówno w galerii Bohemy na Poznańskiej jak i przez internet i telefon. Duże przebicia, mimo cen wywoławczych powyżej 1 500 złotych uzyskały też obrazy Olgi Pawłowskiej, Nikity Tsoya (oba 3 100 zł), Karola Gawrońskiego (3 000 zł) i Łukasza Huculaka (2 600 zł). Nabywców znalazły też wyróżniające się na tle krajowej oferty młodej sztuki, niepokojące prace Antka Wajdy (1 500 zł) i Franciszka Ledóchowskiego (2 400 zł). Ich nowym właścicielom można pogratulować korzystnego zakupu obrazów wartych zdecydowanie więcej.

Najwyższą ceną zakończyła się (po 6-krotnym przebiciu) licytacja graficznego tryptyku Adama Bakalarza (6 100 zł), do czego oprócz bardzo wysokiej pozycji rynkowej artysty przyczyniła się unikatowość prac w skali krajowych aukcji. O 500 złotych przekroczona została najwyższa cena wywoławcza aukcji, 5 000 złotych za akryl „The Sleep Time” Piotra Ambroziaka. Okazała rzeźba „Minotaur” Mariusza Dydo wylicytowana została po walce za 4 100 złotych.

Jedna z kilku największych atrakcji aukcji, unikatowy akryl Twożywa z 2007 roku, wykorzystany przez feministki w akcji pod Sejmem, uzyskał 4 000 złotych. Okazyjnych zakupów, a więc również świetnej inwestycji, dokonali nabywcy wysokiej klasy obrazów Krzysztofa Gila (2 000 zł), Wojciecha Pelca (2 300 zł) i Tomasza Jędrzejko (1 800 zł).

Fotografia (góra): Piotr Ambroziak, The Sleep Time, 2015, źródło: Bohema Nowa Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.