szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dziś otwarcie targów sztuki Frieze New York

05.05.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Frieze New York to wydarzenie, które urasta do rangi najważniejszych nowojorskich targów sztuki współczesnej. 5. edycja imprezy, która odbędzie się w dniach 5-8 maja to ponad 200 galerii oferujących młodą sztukę z całego świata, ale także przypomnienie słynnych prac artystów takich jak Damien Hirst czy Maurizio Catellan.

Międzynarodowe targi sztuki Frieze New York, których pierwsza edycja odbyła się w roku 2012 szybko zdobyły uznanie wśród światowej publiczności, która w ubiegłym roku osiągnęła liczbę ponad 40 tysięcy. Młodsza siostra londyńskiego Frieze stanowi obecnie najważniejsze, komercyjne wydarzenie w amerykańskiej stolicy kultury, które w tym roku zostało przygotowane pod dyrekcją Victorii Siddall.

Frieze New York, I edycja 2012 r., źródło: materiały prasowe

Frieze New York, I edycja 2012 r., źródło: materiały prasowe

W 5. edycji nowojorskich targów udział weźmie ponad 200 galerii z całego świata, w tym trzy instytucje prywatne z Polski, którą reprezentują: Fundacja Galerii Foksal, Le Guern oraz lokal_30. Warszawskie galerie zaprezentują polską sztukę tuż obok najważniejszych światowych artystów reprezentowanych przez tak znane instytucje jak Gagosian Gallery, Dawid Zwirner, Hauser & Wirth, Lisson Galler, Victoria Miro czy White Cube. Warto odnotować fakt, że pierwsza z nich przygotowała indywidualny pokaz Damiena Hirsta – artysty z którym na powrót nawiązała współpracę zakończoną po 17 latach w roku 2012. Artysta obok swoich rozpoznanych już realizacji jak chociażby „Black Sheep” pokaże także najświeższe prace z serii „12 Colours with Blues” z 2016 r.

Siddal, która kładzie duży nacisk na wysoki poziom programu targów podjęła współpracę z pięcioma niezależnymi kuratorami: Cecilią Alemani, Clarą Kim, Fabianem Schöneichem, Jacobem Proctorem i Tomem Ecclesem, którym powierzyła przygotowanie najważniejszych sekcji wydarzenia. Tegoroczna edycja targów, obok głównej ścieżki wystawienniczej, oferuje m.in. sekcję Projects mającą formułę non-profit i przygotowaną przez Cecilię Alemani, w ramach której pojawią się nowe prace rozpoznanych artystów jak: Alex Da Corte, Anthea Hamilton, David Horvitz, Eduardo Navarro, Heather Phillipson czy Maurizio Cattelan. Panel debat, skupionych wokół tematów dotyczących współczesnej roli kuratora, związków sztuki z technologią oraz zagadnienia poezji w sztukach wizualnych. Projekt Sound prezentujący przygotowane specjalnie na targi sztuki artystyczne realizacje dźwiękowe, autorstwa m.in. Liz Magic Laser oraz Giorgio Andreotta Calò. Panel edukacyjny skierowany zarówno do profesjonalistów jak również do studentów i nastolatków, w ramach którego przygotowane zostały specjalne oprowadzania z artystami i kuratorami sztuki, warsztaty artystyczne oraz projekcje filmów.

Instituto de Visión of Bogotá , Frieze New York, 2016, źródło: materiały prasowe

Instituto de Visión of Bogotá , Frieze New York, 2016, źródło: materiały prasowe

Ponadto główna ścieżka wystawiennicza została podzielona na cztery osobne części: Main – przygotowana dla znanych galerii o ustabilizowanej pozycji; Focus – dla galerii wschodzących, Frame – w której pojawi się 18 galerii założonych nie wcześniej niż 8 lat temu oraz Spotlight – pomyślana jako przestrzeń pod indywidualne wystawy mniej znanych artystów XX-wiecznych.

Co ciekawe, tuż przed oficjalnym otwarciem – 4 maja – jury targów przyznało prestiżową Frieze Stand Prize dwóm galeriom: Galerie Gisela Capitain z Kolonii za najwyższą jakość prezentowanych dzieł sztuki oraz otwartemu zaledwie trzy lata temu kolumbijskiemu Instituto de Visión of Bogotá za pionierskość i inteligencję w doborze prac.

W trakcie trwania Frieze New York liczne instytucje muzealne w całym mieście przygotowały specjalne prezentacje sztuki, wśród których najciekawsze to indywidualny pokaz chińskiego artysty Cao Fei MoMA PS1, wystawa poświęcona sztuce Edvarda Muncha i środowiska ekspresjonistów w Neue Galerie oraz prezentacja zatytułowana „Van Dyck: the Anatomy of Portraiture” przygotowana przez słynną Frick Collection.

Fotografia (góra): Frieze New York, 2014, źródło: materiały prasowe

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.