szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Okazje w świecie sztuki to rzadkość, czyli Aukcja ArtOutlet w DESA Unicum

06.05.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Zazwyczaj większa rozpoznawalność twórcy wiąże się ze wzrostem cen jego prac. ArtOutlet w DESA Unicum odwraca tę zależność. Na tej aukcji, która odbędzie się już w najbliższy wtorek 10 maja o godz. 19.00 można wylicytować prace znanych w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Pod młotek pójdzie 112 pozycji. Licytacje zaczynają się od 100 zł. To doskonały sposób, by dołączyć do grona koneserów sztuki. Na majowej aukcji znajdzie się wiele prac znanych artystów. W latach 20. Wojciech Weiss stworzył kilka niezwykle zmysłowych aktów. Wystawiony na aukcji „Akt w pracowni” należy do zespołu prac, na których artysta ukazał modelkę siedzącą w przestrzeni jego krakowskiego studia. Cena wywoławcza tego charakterystycznego obrazu to 16 tys. zł. Przypomnijmy też, że w 2009 roku „Kobieta w japońskim szlafroku” autorstwa twórcy została sprzedana za 60 tys. zł.

Uwagę kolekcjonerów przykują również obrazy powstałe w kręgu Szkoły Paryskiej, czyli grupie malarzy działających w stolicy Francji w pierwszej połowie XX wieku. Na majowej aukcji znajdą się obrazy m.in. Henryka Haydena, Alicji Halickiej, Zygmunta Landaua, czy Zygmunta Schretera. „Pejzaż z drogą” Henryka Haydena jest mariażem zdobyczy kubizmu i sztuki francuskiej lat 50., znanej z malarstwa Matisse’a. Jego licytacja rozpocznie się od 7 tys. zł. „Portret kobiety w kapeluszu” pędzla Zygmunta Menkesa to z kolei wyjątkowo ekspresyjny obraz, który pochodzi z okresu amerykańskiego twórczości tego malarza, odwołuje się do estetyki Szkoły Paryskiej. Cena wywoławcza to 14 tys. – co najmniej dwa razy mniej niż kwoty, jakie osiągają prace artysty na Aukcjach Sztuki Dawnej.

Aukcja odbędzie się w DESA Unicum już 10 maja o godz. 19.00.

Fotografia (góra): Henryk Hayden, Pejzaż z drogą, 1952, gwasz, olej/płyta pilśniowa, 32 x 40 cm, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów