szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polska gościem specjalnym na ART VILNIUS 2016

06.05.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ART VILNIUS to jedna z najważniejszych imprez poświęconych sztuce współczesnej w regionie bałtyckim. Podczas 7. edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 9-12 czerwca, Polska nosić będzie tytuł gościa honorowego.

International Contemporary Art Fair – ART VILNIUS odbywają się od roku 2009 i już pierwsza edycja tego wydarzenia zapewniła imprezie uznanie w międzynarodowym środowisku artystycznym i kolekcjonerskim. Kolejne odsłony cieszyły się coraz większą popularnością, na co wskazywała rosnąca frekwencja, która w 2011 roku wynosiła 17 tys. odwiedzających, a w roku ubiegłym już blisko 19 tys.  Obecnie litewskie targi sztuki aspirują do miana najważniejszej imprezy poświęconej sztuce współczesnej w regionie bałtyckim, dlatego tym większym zaszczytem jest fakt, iż Polska nosić będzie tytuł gościa honorowego podczas tegorocznej 7. edycji ART VILNIUS.

Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ART VILNIUS, 2015, źródło: materiały prasowe

Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ART VILNIUS, 2015, źródło: materiały prasowe

„Dorobek polskich artystów i instytucji muzealnych jest niezwykle imponujący, jednak nie jest powszechnie znany na Litwie. ART VILNIUS mają na celu przybliżenie polskiej sztuki współczesnej oraz nawiązanie wymiany kulturowej pomiędzy sąsiadującymi państwami.” – podkreślają organizatorzy targów.

W celu rozpowszechnienia polskiej kultury wizualnej oraz wiedzy na jej temat koordynatorzy wydarzenia przygotowali specjalny program prezentujący dziesięć galerii sztuki współczesnej z Warszawy, Krakowa i Poznania, jak również część kolekcji z dwóch instytucji publicznych – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz Łaźni – Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku. Sekcja polska została przygotowana pod kuratelą prof. Raminty Jurėnaitė z wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, która na co dzień zajmuje się współczesną sztuką Europy Środkowo-Wschodniej, sztuką konceptualną oraz teorią i praktyką wystawiennictwa.

Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ART VILNIUS, 2015, źródło: materiały prasowe

Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ART VILNIUS, 2015, źródło: materiały prasowe

Polski akcent pojawi się ponadto w głównej części programu targów „Projects – Artists”, w ramach którego zaprezentowana zostanie m.in. twórczość Zuzanny Janin oraz polsko-litewskiego grafika Stasysa Eidrigeviciusa. Realizacje Polaków włączono także w ścieżkę poświęconą rzeźbie, instalacji i sztuce performance, w której udział weźmie 25 międzynarodowych artystów. Tradycyjnie najważniejszą sekcją na targach będzie część wystawowa, na której zaprezentuje się ponad 50 galerii komercyjnych z całej Europy: Białorusi, Estonii, Francji, Niemiec, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Włoch, Litwy i Polski.

Polskę reprezentować będą najbardziej prestiżowe galerie prywatne, które co roku biorą udział w najważniejszych, światowych targach sztuki współczesnej jak Frieze czy Art Cologne: lokal_30, Le Guern, ale także mniejsze instytucje o stabilnej pozycji na rynku lokalnym jak: Zderzak, Czułość, Apteka Sztuki czy Galeria Stalowa.

Międzynardowe Targi Sztuki Współczesnej ART VILNIUS odbędą się w centrum wystawienniczo-konferencyjnym LITEXPO w Wilnie, w dniach 9-12 czerwca br.

Fotografia (góra): Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ART VILNIUS, 2015, źródło: materiały prasowe

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.