szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Aukcyjny wieczór w Nowym Jorku zakończony z ponad 124 milionami dolarów

09.05.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Na nowojorskim rynku aukcyjnym maj rozpoczął się bardzo ciekawie. 8 maja w nowojorskich siedzibach domów aukcyjnych Christie’s i Phillips odbyły się dwie licytacje prac artystów współczesnych. Aukcje „Bound to Fail” oraz „20th Century & Contemporary Art” zakończyły się z rezultatem odpowiednio 78 mln oraz 46,5 mln dolarów.

Wiosenny sezon aukcyjny po raz kolejny okazuje  się być dobrym okresem dla nowojorskich domów aukcyjnych. Tradycją stają się powoli rekordowe wyniki osiągane na majowych aukcjach. Dla przypomnienia warto przywołać ubiegłoroczną aukcję w Christie’s, na której doszło do spektakularnych sprzedaży „Kobiet z Algieru” Picassa za 179,4 mln dolarów oraz rzeźby „Pointing Man” Alberto Giacomettiego za 126 mln dolarów.

Jeff Koons, Naked,1988, źródlo: Phillips

Jeff Koons, Naked,1988, źródlo: Phillips

W minioną niedzielę – 8 maja sporym sukcesem okazały się licytacje przygotowane przez Christie’s i Phillips w całości poświęcone sztuce współczesnej. Pierwsza z nich zatytułowana „Bound to Fail” i odbywająca się w słynnym Rockefeller Plaza, ustanowiła nowy rekord dla włoskiego artysty Maurizio Cattelana, którego rzeźba pt. „Him” (2001) przedstawiająca modlącego się Hitlera sprzedana została za 17,1 mln dolarów. Licytowana jako ostatnia, praca wyraźnie pobiła dotychczasowy rekord artysty, który w roku 2010 wyniósł 7,9 mln dolarów za rzeźbę „Bez tytułu” będącą autoportretem Włocha.

Rekordowe ceny osiągnięte zostały ponadto za prace takich artystów jak John Armleder, Paola Pivi, Neil Jenney, Rebecca Horn i Daniel Buren. Uzyskano także nowy rekord za realizację video Bruce’a Naumana, którą sprzedano za 1,63 mln dolarów. Nie była to jednak najdroższa praca tego artysty, gdyż jego rzeźba „Henry Moore Bound to Fail” kupiona została za 6,9 mln dolarów, plasując się na trzecim miejscu największych sprzedaży wieczoru.  Po rekordowej realizacji Cattelana, drugim najdroższym dziełem sztuki była instalacja Jeffa Koonsa „One Ball Total Equilibrium Tank (Spalding Dr. J Silver Series)”. Pochodząca z 1985 roku praca wylicytowana została za ponad 15,2 mln dolarów.

Maurizio Cattelan, Him, 2001, źródło: Christie's

Maurizio Cattelan, Him, 2001, źródło: Christie’s

Przeprowadzona chwilę później aukcja w Phillips nie przyniosła co prawda nowych rekordów, a część prac sprzedana została po kwocie niższej niż szacowana, jednak dzieła będące od początku „pewniakami” aukcji udało sprzedać się za kwoty przewyższające górną estymację. Płótno Jeana Dubuffeta „Barbe des rites” z 1959 kupione zostało za ponad 3 miliony dolarów, rzeźbę Louise Bourgeois Untitled (The Wedges) wylicytowano za 1,9 mln dolarów, a obraz Marka Bradforda „Mixed Signals”, którego estymacja wynosiła 1-1,5 mln dolarów za 2,9 mln dolarów. Najdroższymi pracami licytacji „20th Century & Contemporary Art” okazały się jednak dzieła Amerykanów – Jeffa Koonsa oraz Brice’a Mardena, których ceny, choć niższe od oczekiwanych, wyniosły 5,7 mln dolarów za porcelanową figurę „Naked” autorstwa Koonsa oraz 5,9 mln dolarów wylicytowane dla prywatnego kolekcjonera przez telefon za obraz „Star (for Patti Smith)” z lat 1972-74.

Już jutro – 10 maja, odbędą się kolejne aukcje dzieł sztuki współczesnej, przygotowane przez konkurujące nowojorskie domy aukcyjne Christie’s i Phillips, na których pojawią się prace m.in. Marka Rothko, Jean-Michela Basquiata, Wolfganga Tillmansa czy Johna Baldessari.

Fotografia (góra): Jeff Koons, One Ball Total Equilibrium Tank (Spalding Dr. J Silver Series), 1985, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.