szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Majowa Aukcja Grafiki w DESA Unicum

10.05.2016

Aktualności, Polska: aukcje

„Narciarze” z 1931 roku to emblematyczna i najbardziej rozpoznawalna praca wybitnej graficzki, Janiny Konarskiej. Artystka niechętnie sprzedawała swoje prace, co sprawia, że są niezwykłą rzadkością na rynku. „Narciarze” właśnie trafili na majową Aukcję Grafiki, która odbędzie się 12 maja o godz. 19.00.

Aukcja Grafiki to przekrój przez twórczość dawną i współczesną. W ofercie znalazły się dzieła m.in. Leona Wyczółkowskiego, Janiny Konarskiej, Juliana Stańczaka, Rafała Olbińskiego czy Jerzego Nowosielskiego. Razem ponad 130 prac.

W części najbliższego wydarzenia poświęconej grafice dawnej znalazły się m.in. prace Leona Wyczółkowskiego. Artysta przez ponad trzydzieści lat fascynował się grafiką oryginalną. Ostatecznie od 1911 roku poświęcił się tworzeniu wyłącznie w tej technice. Wczesna, sześciobarwna litografia z 1903 roku została włączona do jego pierwszej teki prac graficznych. Jest wariacją na temat motywu krucyfiksu królowej Jadwigi. Cena wywoławcza to 7 tys. złotych.

Ofertę grafiki dawnej uzupełniają prace m.in. Leopolda Gottlieba, Władysława Skoczylasa, Edmunda Bartłomiejczyka, Jana Rubczaka, Stefana Mrożewskiego, Pawła Stellera czy Daniela Chodowieckiego.

Druga część wystawy i aukcji obejmuje grafikę współczesną. Na szczególną uwagę zasługują linoryty Józefa Gielniaka „N.B.O.G z B. – Sanatorium VI” oraz „Improwizacja – Elukubracja fantazyjna i krotochwilna”, które według samego autora zajmują najważniejsze miejsce w jego twórczości. Cena wywoławcza obu dzieł to 6,5 tys. złotych. W ofercie nie zabrakło prac autorstwa czołowych przedstawicieli op-artu Richarda Anuszkiewicza oraz Victora Vasarelego. Ich będą dostępne od 2,6 i 2,2 tys. złotych. Obok nich znaleźć można akty, abstrakcje i martwe natury Jerzego Nowosielskiego. Majowa licytacja to kilkadziesiąt nazwisk czołowych twórców. Rafał Olbiński, Waldemar Świerzy, Edward Dwurnik, czy Jan Tarasin to tylko kilkoro z nich.

Aukcja Grafiki – 12 maja 2016, godz. 19.00.

Fotografia (góra): Janina Konarska, Narciarze, 1931, drzeworyt barwny/ papier, 29,6 x 24,7 c, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.