szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Noc Muzeów w Galerii STALOWA w Warszawie

12.05.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

W najbliższą sobotę 14 maja w godz. 19.00 – 21.00 z okazji Nocy Muzeów, Galeria STALOWA zaprasza na wernisaż wystawy „MASKI Jerzego Kosińskiego, fotografie Czesława Czaplińskiego” oraz do posłuchania ilustrowanych materiałem dźwiękowym niezwykłych opowieści Czesława Czaplińskiego o równie niezwykłym pisarzu Jerzym Kosińskim. I to nie koniec sobotnich atrakcji w STALOWEJ.

„MASKI JERZEGO KOSIŃSKIEGO, FOTOGRAFIE CZESŁAWA CZAPLIŃSKIEGO”

Jerzy Kosiński: Kim był jeden z największych mistyfikatorów XX wieku? Przede wszystkim jest pisarzem, którego dwadzieścia pięć lat po śmierci, z podobnym dreszczem emocji, czytają dziś młodzi ludzie w kilkudziesięciu krajach; autorem książek przetłumaczonych na ponad 30 języków, których nakład szacuje się na ponad 70 milionów egzemplarzy, ciągle wznawianych.

Jerzy Kosiński urodził się 14 czerwca 1933 roku w Łodzi. W latach 1950-1955 studiował historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Łódzkim. W 1957 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie po otrzymaniu stypendium Fundacji Forda podjął studia na Columbia University w Nowym Jorku. Jego najgłośniejsza książka Malowany ptak (1965) została uznana we Francji za najlepszą zagraniczną powieść roku i otrzymała Prix du Meilleur Livre Etranger. Książka Kroki otrzymała w 1969 r. National Book Award. W 1971 r. wydał powieść Wystarczy być, przeniesioną na ekran przez Hala Ashby’ego (w filmie wystąpili Peter Sellers i Shirley MacLaine) Za scenariusz otrzymał Nagrodę BAFTA, zwaną „brytyjskim Oscarem”.

Z kolei, Czesław Czapliński to światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Autor 40 albumów i książek, wielu filmów dokumentalnych, miał ponad 100 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” (dwa razy) w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym (trzy razy) w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie (wielokrotnie) w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.

W ciągu ponad 40 lat kariery, fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak: Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol.

Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

W godz. 21:00-23:00 odbędzie się performance graficzno-videoartowy Piotra Pasiewicza „Struktury przetransformowane”.

STRUKTURY PRZETRANSFORMOWANE:

Oszczędność formy ma za zadanie skupić cała uwagę oglądającego na napięciach wynikających z pasma przechodzącego kształtów linearnych przez sale. . Minimalizm wraz ze zdecydowaną formą ma przyczynić się do siły, ekspresji przekazu. Zaistniały ornament powoduje, że oko koncentruje się tylko i wyłącznie na wybranych przez oglądającego ornamentu linearnego. Struktury przetransformowane które interpretować można w wieloraki sposób – pozostają dla widza pasmem energetycznym który pozwala na samodzielność w ich odczytaniu i odczuwaniu.

PIOTR PASIEWICZ

Urodzony w 1979 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem (2013) w Pracowni Malarstwa I (Otwarta Księga) u prof. Andrzeja M. Bartczaka. W jego portfolio można znaleźć twórczość z zakresu grafiki warsztatowej, malarstwa, rysunku, performance czy krótkich form wideo. Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe, w Polsce i za granicą. W 2011 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Fotografia (góra): Jerzy Kosiński NY 19 XII 1987, Maski, fot. Cz. Czapliński, źródło: Galeria STALOWA

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.