szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Nowy rekord aukcyjny dla Fridy Kahlo

13.05.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Obraz Fridy Kahlo „Dos Desnudos en el Bosque” był na wczorajszej aukcji w Christie’s jednym z chętniej licytowanych obiektów. Sprzedany ostatecznie za 8 milionów dolarów ustanowił nowy rekord za dzieło artystki. Łączny wynik z aukcji „Impressionist & Modern Art” wyniósł 141,5 miliona dolarów.

Wczorajsza aukcja „Impressionist & Modern Art” przeprowadzona w nowojorskiej siedzibie Christie’s w Rockefeller Plaza, potwierdza niestety ostatnie spekulacje ekspertów, iż rynek dzieł sztuki wyraźnie zwalnia. Cieszące się do tej pory największą popularnością licytacje oferujące sztukę z przełomu XIX i XX wieku oraz sztukę współczesną tracą na zainteresowaniu. Trudno tym samym o wygórowane ceny, porównywalne chociażby do zeszłorocznych rekordów dla Picassa czy Modiglianiego.

Claude Monet, Le Bassin aux Nymphéas, źródło: Christie's

Claude Monet, Le Bassin aux Nymphéas, źródło: Christie’s

Mimo nieprzychylnych prognoz dla globalnego rynku sztuki, wczorajsza aukcja w Christie’s zakończyła się z wynikiem 141,5 mln dolarów – kwotą, która przewyższyła dolną estymację ustaloną na 138-203 mln dolarów, a z wystawionych na sprzedaż 51 obiektów 44 zostały zlicytowane.

Jednym z najchętniej licytowanych dzieł sztuki było płótno meksykańskiej malarki Fridy Kahlo zatytułowane „Dos Desnudos en el Bosque (La Tierra Misma)” z 1939 roku, którego cena wyniosła 8 mln dolarów. Jest to aktualny rekord za dzieło artystki, który przebił najdroższą dotychczas realizację Kahlo pt. „Roots” o 3 mln dolarów. Dzieła Kahlo są rzadkością na aukcjach sztuki, zwłaszcza tych, na których dominują dzieła europejskiego impresjonizmu. Po raz ostatni jej obraz sprzedany był na aukcji w Christie’s ponad 25 lat temu i uzyskał cenę wynoszącą jedynie 506 tys. dolarów.

Georges Braque, Mandoline à la partition (Le Banjo), źródło: Christie's

Georges Braque, Mandoline à la partition (Le Banjo), źródło: Christie’s

Dzieło Claude’a Moneta „Le Bassin aux Nymphéas” z 1919 r., które reklamowało aukcję Christie’s i którego cena szacowana była na 25-35 mln dolarów sprzedano za 27 mln, co okazało się dużym niepowodzeniem. Tym bardziej, że obraz pochodzi ze słynnej i lubianej przez kolekcjonerów serii „Lilii wodnych” i nigdy wcześniej nie był wystawiany na publicznej aukcji.
Kolejnym pewniakiem licytacji było płótno Modigliniego „Jeune Femme à la Rose (Margherita)” z 1915 roku – według katalogu Christie’s niezwykle ważnego okresu w twórczości artysty kiedy ukształtował się jego dojrzały, figuratywny styl malowania. Cena szacowana wahała się od 12 do 18 mln dolarów. Ostateczna kwota wynosząca 12,8 mln dolarów, tylko nieznacznie przewyższyła dolną estymację.

Na wieczornej aukcji w Christie’s nie zabrakło także klasyków sztuki modernistycznej: Pablo Picassa, Georgesa Braque’a, Francisa Picabii, Henri Matisse’a, Marca Chagalla, Barbary Hepworth. Z kilkunastu wystawionych dzieł Picassa najdroższy okazał się Portret „Homme assis” z 1969 r. wart obecnie 8 mln dolarów. Dzieło słynnego Hiszpana okazało się jednak tańsze od płótna Braque’a, którego „Mandoline à la partition (le banjo)” sprzedano za 10,2 mln dolarów.

Fotografia (góra): Frida Kahlo, Dos Desnudos en el Bosque (La Tierra Misma), 1939, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.