szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

17 arcydzieł skradzionych z Museo di Castelvecchio odnaleziono na Ukrainie

16.05.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Skradzionych w listopadzie ubiegłego roku z Muzeum di Castelvechio w Weronie 17 arcydzieł, wśród których znajdowały się prace Tintoretto, Mantegni oraz Rubensa odnaleziono na Ukrainie. Wartość dzieł szacuje się na 16 milionów euro.

W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o kradzieży grupy renesansowych i barokowych dzieł z Muzeum di Castelvechio w Weronie, wśród których znajdowały się obrazy m.in.: Jacopo Tintoretto, jego syna Domenico Tintoretto, Petera Paula Rubensa, Pisanello, Andrea Mantegni, Giovanniego Francesco Caroto i Hansa de Jode.

Andrea Mantegna, Święta Rodzina, kolekcja Muzeum di Castelvechio

Andrea Mantegna, Święta Rodzina, kolekcja Muzeum di Castelvechio

Zaledwie kilka dni temu agencja prasowa Reuters poinformowała, że 17 werońskich arcydzieł zostało odnalezionych na Ukrainie, w pobliżu granicy z Mołdawią. Władze Ukrainy czekają obecnie na przyjazd włoskich specjalistów, mających dokonać ekspertyzy. Po weryfikacji autentyczności obrazy mają trafić z powrotem do zbiorów Muzeum w Weronie. Przybliżoną wartość dzieł określa się na 16 milionów euro.

Kradzieży dzieł dokonali trzej zamaskowani mężczyźni, którzy weszli na teren muzeum tuż po zamknięciu, jednak chwilę przed załączeniem alarmu. Jeden z ochroniarzy jest podejrzany o współudział w rabunku.

W marcu bieżącego roku policja zatrzymała 12 osób podejrzanych o kradzież lub współudział w rabunku, z których większość pochodziła z Mołdawii. Same obrazy zapakowane w plastikowe worki znaleziono z kolei 1,5 kilometra od ukraińsko-mołdawskiej granicy.

Sam prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który poinformował lokalne media o sprawnie zakończonej operacji ukraińskiej policji, podkreślał, że „przeprowadzona akcja jest dowodem na efektywność władz w walce z korupcją i przemytem. Zwłaszcza przemytem dzieł sztuki”.

Warto dodać, że w ubiegłym miesiącu ukraińskiej policji udało się odnaleźć cztery obrazy malarzy niderlandzkich, pochodzących z XVII wieku, które ponad 10 lat temu zostały zrabowane z holenderskiego Westfries Museum.

We Włoszech z kolei trwa debata na temat publicznych wydatków przeznaczanych na cele ochrony zabytków i zabezpieczeń wewnątrz instytucji muzealnych. Niektórzy z włoskich polityków za kradzież 17 arcydzieł obwiniają aktualną władzę, która dokonuje drastycznych cięć budżetowych, w tym przede wszystkim funduszy przyznawanych na działalność kulturalną.

Fotografia (góra): Muzeum di Castelvechio w Weronie

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.