17 arcydzieł skradzionych z Museo di Castelvecchio odnaleziono na Ukrainie
16.05.2016
Aktualności, Świat: wydarzenia
Skradzionych w listopadzie ubiegłego roku z Muzeum di Castelvechio w Weronie 17 arcydzieł, wśród których znajdowały się prace Tintoretto, Mantegni oraz Rubensa odnaleziono na Ukrainie. Wartość dzieł szacuje się na 16 milionów euro.
W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o kradzieży grupy renesansowych i barokowych dzieł z Muzeum di Castelvechio w Weronie, wśród których znajdowały się obrazy m.in.: Jacopo Tintoretto, jego syna Domenico Tintoretto, Petera Paula Rubensa, Pisanello, Andrea Mantegni, Giovanniego Francesco Caroto i Hansa de Jode.
Zaledwie kilka dni temu agencja prasowa Reuters poinformowała, że 17 werońskich arcydzieł zostało odnalezionych na Ukrainie, w pobliżu granicy z Mołdawią. Władze Ukrainy czekają obecnie na przyjazd włoskich specjalistów, mających dokonać ekspertyzy. Po weryfikacji autentyczności obrazy mają trafić z powrotem do zbiorów Muzeum w Weronie. Przybliżoną wartość dzieł określa się na 16 milionów euro.
Kradzieży dzieł dokonali trzej zamaskowani mężczyźni, którzy weszli na teren muzeum tuż po zamknięciu, jednak chwilę przed załączeniem alarmu. Jeden z ochroniarzy jest podejrzany o współudział w rabunku.
W marcu bieżącego roku policja zatrzymała 12 osób podejrzanych o kradzież lub współudział w rabunku, z których większość pochodziła z Mołdawii. Same obrazy zapakowane w plastikowe worki znaleziono z kolei 1,5 kilometra od ukraińsko-mołdawskiej granicy.
Sam prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który poinformował lokalne media o sprawnie zakończonej operacji ukraińskiej policji, podkreślał, że „przeprowadzona akcja jest dowodem na efektywność władz w walce z korupcją i przemytem. Zwłaszcza przemytem dzieł sztuki”.
Warto dodać, że w ubiegłym miesiącu ukraińskiej policji udało się odnaleźć cztery obrazy malarzy niderlandzkich, pochodzących z XVII wieku, które ponad 10 lat temu zostały zrabowane z holenderskiego Westfries Museum.
We Włoszech z kolei trwa debata na temat publicznych wydatków przeznaczanych na cele ochrony zabytków i zabezpieczeń wewnątrz instytucji muzealnych. Niektórzy z włoskich polityków za kradzież 17 arcydzieł obwiniają aktualną władzę, która dokonuje drastycznych cięć budżetowych, w tym przede wszystkim funduszy przyznawanych na działalność kulturalną.
Fotografia (góra): Muzeum di Castelvechio w Weronie