szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jedno z najważniejszych dzieł Picassa wystawione na sprzedaż

17.05.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Obraz „Femme Assise” z 1909 roku, autorstwa Pablo Picassa uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł, które wyszło spod ręki Hiszpana. Kupione w 1973 roku w Sotheby’s w Londynie wystawione zostanie na sprzedaż po raz pierwszy od 43 lat.

W przyszłym miesiącu – 21 czerwca – podczas wieczornej aukcji Impressionist and Modern Art  w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie wystawione zostanie na sprzedaż wyjątkowe dzieło Pabla Picassa zatytułowane „Femme Assise”.

Portret od lat uchodzi za jedno z najwybitniejszych realizacji kubistycznych, jakie stworzył malarz we wczesnym okresie eksperymentów z geometryzującymi, uproszczonymi kompozycjami. Stworzone w 1909 roku, dwa lata po słynnych „Pannach z Awinionu” – obrazie, który wyznaczył początek sztuki nowoczesnej, dzieło po raz ostatni widziane było na publicznej aukcji sztuki w roku 1973 w londyńskim Sotheby’s. Wtedy też kupione zostało przez prywatnego kolekcjonera, w którego zbiorach pozostawało przez kolejne 43 lata.

Pablo Picasso's Femme Assise, 1909, źródlo: Sotheby's

Pablo Picasso’s Femme Assise, 1909, źródlo: Sotheby’s

Dzieło przedstawiające portret kochanki Picassa –  Fernandy Olivier – namalowane zostało latem 1909 roku, podczas pobytu artysty w katalońskiej miejscowości Horta de San Joan. Z tego samego okresu pochodzi m.in. kubistyczny krajobraz „Horta de Ebro”, znajdujący się obecnie w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art.

Helena Newman – szefowa działu sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w Sotheby’s – zaznacza, że „od kilku dekad kubistyczne dzieło tego kalibru nie było oferowane na aukcjach publicznych, głównie z powodu, iż najważniejsze prace kubistów od dawna wchodzą w skład prestiżowych zbiorów muzealnych na całym świecie (…). W związku z tą specyficzną sytuacją na rynku sztuki „Femme Assise” może bez wątpienia uchodzić za jedno z najbardziej cennych arcydzieł jakie od kilkudziesięciu lat pojawiło się na licytacji”.

Szacunkowa wartość dzieła choć nie jest podana do oficjalnej wiadomości, według przypuszczeń ekspertów może wynieść minimum 30 mln dolarów. Specjaliści z Sotheby’s podkreślają jednak, że liczą na kwotę znacznie przewyższającą tę nieoficjalną.

Obraz „Femme Assise” przed wystawieniem na sprzedaż jest prezentowany w siedzibie domu aukcyjnego w Nowym Jorku, a następnie od 26-30 maja pokazywany będzie w Hong Kongu. W Londynie pokazany zostanie 10 czerwca na pokazie przedaukcyjnym.

Fotografia (góra): Pablo Picasso przy pracy

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.