szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawa „66/33” w nowej Galerii Dystans

17.05.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

20 maja wystawą „66/33” Adama Wsiołkowskiego i Marcina Kowalika rozpoczyna działalność krakowska Galeria Dystans. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00.

Mieszcząca się przy ul. Św. Krzyża 14 Galeria Dystans chce wykrywać nowe trendy, wspierać młodych artystów na drodze rozwoju i umożliwiać im prezentacji twórczości w przyjaznym otoczeniu.

Galerii Dystans, paradoksalnie, chcemy skracać dystans między widzami a sztuką. Stawiamy sobie za cel przybliżanie ludziom polskiej sztuki współczesnej. Z jednej strony chcemy wspierać artystów, z drugiej popularyzować kupowanie obrazów – zachęcać nie tylko do poznawania malarstwa, ale również do wieszania prac, które się podobają, na własnych ścianach – mówi Karol Szpar, założyciel Galerii.

W ciągu najbliższych 10 lat Galeria Dystans zamierza stać się prężnie działającą instytucją kulturalną, która wpisze się w czołówkę organizacji sprzedających i promujących polską sztukę współczesną – nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. Lokalizacja w samym centrum Krakowa sprawia, że będzie dostępna dla każdego. Ambicją założycieli jest, by galeria stała się wyjątkowym miejscem o randze europejskiej.

Otwarcie Galerii Dystans odbędzie się 20 maja o godz. 19. Będzie to jednocześnie wernisaż wystawy „66/33”. To wystawa malarstwa mistrza i ucznia, o których wieku informuje jej “ułamkowy” tytuł. Mistrz to Adam Wsiołkowski – wybitny artysta malarz, profesor i były rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ubiegłoroczny laureat Nagrody Miasta Krakowa. Uczeń to Marcin Kowalik – jego były student, później doktorant, a obecnie asystent w pracowni malarstwa, niedawny stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa, wysoko notowany w “Kompasie Młodej Sztuki”. Poznali się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, połączył ich widok na Stary Kleparz. Mistrzowsko-uczniowska relacja przybrała z czasem charakter bardziej partnerski. Uczeń stał się asystentem i partnerem w projektach artystycznych.

Ta wystawa jest rodzajem konfrontacji – wydajemy się na żer – wyznaje Adam Wsiołkowski. – Każdy może przyjść zobaczyć, co wynika z naszej wieloletniej współpracy. To jest pomysł nieco ryzykowny i odważny, bo ludzie mogą powiedzieć, że widać, że Marcin jest moim uczniem, że go ,,zjadłem”, ale też mogą zobaczyć, że tak właśnie nie jest. Dla Marcina wszystko jest inspirujące, on pochłania to, co widzi. Ode mnie też coś na pewno „zassał”, ale i tak przerobił na swoje.

Prace obu artystów opierają się na grze przestrzenności, struktur geometrycznych i wyrafinowanych kolorów, należą jednak do zupełnie różnych, indywidulanie wypracowanych stylów. Ekspozycja w najmłodszej krakowskiej galerii będzie drugą edycją projektu, za który jej autorzy uhonorowani zostali w 2015 roku Nagrodą Województwa Małopolskiego “ARS QUAERENDI”. Wystawie, na której zobaczymy obrazy artystów z ostatnich lat, towarzyszy bogato ilustrowany katalog z tekstami Basi Belami i Jamesa Hopkina z londyńskiego “Guardiana”.

Wystawę “Adam Wsiołkowski & Marcin Kowalik – 66/33” będzie można oglądać do 15 lipca. Wstęp bezpłatny.

ADAM WSIOŁKOWSKI & MARCIN KOWALIK – “66/33”
Wernisaż: Piątek, 20 maja 2016, godz. 19:00
Czas trwania: 20 maja – 15 lipca 2016 r.
Miejsce: Galeria Dystans, ul. św. Krzyża 14, Kraków
Więcej informacji www.dystans.gallery

 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.