szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polskie Muzeum w Rapperswilu zagrożone

23.05.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

150 lat tradycji, około 8 tysięcy obiektów historyczno-artystycznych, zaangażowanie lokalnej społeczności – wszystko co składa się na historię Muzeum Polskiego w Rapperswilu jest obecnie zagrożone z powodu decyzji lokalnych władz o zlikwidowaniu placówki. Na znak sprzeciwu i w celu ochrony muzeum przed zamknięciem na Facebooku ruszyła akcja „I love Rapperswil”, którą wspiera także portal Rynek i Sztuka.

Muzeum Polskie w Rapperswilu po raz kolejny jest zagrożone likwidacją. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat, gdy doszło do połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą miast nowe władze municypalne zaczęły aktywnie działać na rzecz usunięcia placówki z kulturalnej mapy Rapperswil. – Oficjalny powód likwidacji muzeum, podawany przez miasto to chęć uatrakcyjnienia zamku, stworzenia centrum opowiadającego historię lokalną. Władze uważają, że zamek po przebudowie będzie bardziej atrakcyjny i przyciągnie więcej turystów do miasta. – mówi dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anna Buchmann. – W rzeczywistości, w moim przekonaniu, interesy prywatne decydują o innym przeznaczeniu i wykorzystaniu zamku – szczególnie interesy współwłaściciela restauracji. Nie można też wykluczyć chęci prywatyzacji zamku. – dodaje dyrektor Muzeum.

Zamek fot. Monika Czepielewska, źródło: Muzeum Polskie w Rapperswilu

Zamek fot. Monika Czepielewska, źródło: Muzeum Polskie w Rapperswilu

Pierwsze informacje o niepewnej sytuacji muzeum pojawiły się około 2011 roku. Sprawa przycichła po interwencji polskiego ministra kultury oraz petycjach do lokalnego samorządu wysyłanych przez władze muzeum. W 2013 roku wznowiono spekulacje na temat zamknięcia instytucji, w obronie której stanął były minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. 9 maja w polskich mediach po raz kolejny pojawiła się informacja o tym, że polskiemu muzeum grozi zamknięcie. W geście poparcia dla zagrożonej instytucji na Facebooku ruszyła akcja „I love Rapperswil” zrzeszająca osoby niezgadzające się z decyzją władz miasta, które dążą do usunięcia jednej z najważniejszych polskich instytucji kultury w Szwajcarii. – Myślę, że by ocalić Polskie Muzeum w Rapperswilu, warto byłoby, chociażby w mediach poruszyć temat tolerancji i otwartości Szwajcarii wobec innych narodów i jej kultury. Szwajcarzy bardzo pielęgnują swój wizerunek jako kraju azylu i otwartości, niestety wizerunek ten nie współgra z rzeczywistością. Chociażby w przypadku zamku – siedziby naszego Muzeum, w opinii władz, zamek powinien służyć mieszkańcom Rapperswilu. – dodaje Anna Buchmann.

Muzeum Polskie w Rapperswilu to ośrodek będący fenomenem na skalę międzynarodową. Założone zostało w 1870 roku przez Władysława Platera jako Muzeum Narodowe Polskie, w celu ochrony polskich zabytków historycznych. W tworzenie ośrodka od początku zaangażowana była mała społeczność Polaków przebywającą na emigracji, ale także grupa ich szwajcarskich przyjaciół skupionych wokół pisarza Gotfryda Kellera, która niosła pomoc polskim powstańcom styczniowym.

Wnętrze Muzeum, źródło: Muzeum Polskie w RapperswiluWnętrze Muzeum, źródło: Muzeum Polskie w Rapperswilu

Wnętrze Muzeum, źródło: Muzeum Polskie w RapperswiluWnętrze Muzeum, źródło: Muzeum Polskie w Rapperswilu

Zbiory muzeum obejmują około 8 tysięcy obiektów, w tym malarstwo, rzeźbę, miniatury, obiekty numizmatyczne, kartograficzne, etnograficzne czy militarne a także pamiątki historyczne. Kolekcja prac artystycznych reprezentowana jest przez najwybitniejsze nazwiska sztuki polskiej: Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Wojciecha Weissa, Teodora Axentowicza czy Zofię Stryjeńską.

Wśród cennych pamiątek historycznych znajdują się m.in. zegarek z podobizną Tadeusza Kościuszki, wyprodukowany przez firmę Philippe Patek, założoną przez polskiego powstańca Antoniego Patka, fotel należący do Henryka Sienkiewicza, niema klawiatura Jana Ignacego Paderewskiego czy torebka jałmużnicza Marii Józefy, córki Augusta III.

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 150 lat jest nie tylko częścią polskiej i szwajcarskiej historii, stanowi także ważny symbol przyjaźni pomiędzy oboma krajami. Przypomina o walce Polaków i Szwajcarów o wolność, poczucie dumy narodowej i dziedzictwo kulturowe, będąc przy okazji ważnym punktem wizyt polskich turystów w Szwajcarii.

Przyłącz się do akcji protestacyjnej  „I love Rapperswil”  https://www.facebook.com/events/595034340646709/

 

Fotografia (góra): Sala Polska, fot. Monika Czepielewska, źródło: Muzeum Polskie w Rapperswilu

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.