szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Plakat – krajowy towar eksportowy, czyli Aukcja Plakatu w DESA Unicum

24.05.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Już 31 maja w DESA Unicum odbędzie się Aukcja Plakatu. Tworzone za żelazną kurtyną prace najważniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu do dziś zaskakują oryginalnymi rozwiązaniami formalnymi oraz niepowtarzalnym stylem, które stanowią o ich unikatowości na tle dzieł projektantów pracujących na Zachodzie.

Wojciech Fangor, Mury Malapagi, lata 50. XX w. offset/papier, 61 x 86 cm

Wojciech Fangor, Mury Malapagi, lata 50. XX w. offset/papier, 61 x 86 cm

Mariaż malarskiej ekspresji z ręcznie kreślonym liternictwem, bogactwo metafor, ironia oraz prostota formy zapewniły polskim artystom międzynarodowy rozgłos i stałe miejsce wśród najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Wielokrotnie nagradzane na zagranicznych wystawach i konkursach prace coraz częściej trafiają dziś do kolekcji kompletowanych przez miłośników najlepszego rodzimego designu, którzy doceniają wysokiej klasy wzornictwo i ponadczasowość projektów sprzed ponad półwiecza.

Jednym ze współtwórców zjawiska Polskiej Szkoły Plakatu był w latach 50. Wojciech Fangor. Jego afisz zapowiadający film René Clémenta pt. „Mury Malapagi” przeszedł do historii jako dzieło rozpoczynające cały nurt. Na majowej aukcji zobaczymy prace innych przedstawicieli m.in. Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego czy Franciszka Starowieyskiego.

Na majowej aukcji pojawią się m.in. humorystyczne plakaty Henryka Tomaszewskiego, zapowiadające „Historię” oraz „Ślub” Witolda Gombrowicza, czy plakat Romana Cieślewicza promujący „Dziady” w Teatrze Narodowym z 1967 roku.

Pogrupowane tematycznie prace, przybliżą klimat ówczesnych widowisk cyrkowych, wydarzeń sportowych, reklam promującym Polskę oraz polskie towary eksportowe.

Start aukcji o godz. 19.00.

 

Fotografia (góra): Franciszek Starowieyski, Parasol św. Piotra, 1961, offset/papier, 59×85 cm, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.