szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Trwa zbiórka milionów funtów na zakup słynnego portretu Elżbiety I

24.05.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

10 milionów funtów – tyle potrzeba, aby wykupić jedną z trzech ocalałych wersji „Portretu królowej Elżbiety I po rozgromieniu Armady”. Obraz, uznawany za arcydzieło malarstwa renesansowego powstał ok. 1590 roku i obecnie jest własnością potomków sir. Francisa Drake’a.

Potomkowie sir Francisa Drake’a są w posiadaniu obrazu od 1775 roku. Jeśli nie uda się zebrać 10 milionów funtów, dzieło trafi na aukcję sztuki, a więc może na stałe opuścić Anglię.

By temu zapobiec, brytyjska fundacja charytatywna Art Fund zadeklarowała datek w wysokości 1 miliona funtów, kolejne 400 tysięcy funtów ma pochodzić z budżetu Królewskiego Muzeum w Greenwich. W zbiórkę zaangażowały się także liczne organizacje charytatywne, fundacje oraz prywatni darczyńcy.

Jeśli uda się zdobyć brakujące 8,6 miliona funtów obraz powiększy narodową kolekcję sztuki i stanie się własnością publiczną po raz pierwszy w historii, czyli od ok. 425 lat. Jest to jedna z trzech wersji portretu Królowej, upamiętniających najsłynniejszy konflikt z czasów panowania Elżbiety I, nieudaną inwazję hiszpańskiej Armady na Anglię w 1588 roku. Druga wersja prezentowana jest na wystawie w opactwie Woburn, trzecia znajduje się w londyńskiej National Portrait Gallery.

Portret nieznanego artysty, który jest w posiadaniu przodków sir. Francisa Drake’a uważany jest za jeden z najważniejszych przykładów renesansu angielskiego oraz jedno z najsławniejszych dzieł sztuki w historii Wielkiej Brytanii. Alegoryczny wizerunek królowej pełen jest symboli i atrybutów władzy. Znajdująca się na globusie, lewa dłoń królowej zakrywa Amerykę, co symbolizuje jej plany związane z ekspansją nowych ziem. Uważa się, że obraz powstał na zlecenie sir Francisa Drake’a, jednego z najważniejszych bohaterów na dworze królowej Elżbiety I.

Na czas zbiórki portret prezentowany jest szerokiej publiczności w Narodowym Muzeum Morskim w Londynie od 23 maja. Organizatorzy zbiórki liczą, ze zostanie ona zakończona w lipcu. Jeśli uda się zebrać kwotę, obraz zawiśnie w muzealnym Domu Królowej, wybudowanym na miejscu pałacu Greenwich, gdzie w 1533 urodziła się królowa Elżbieta I.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Elżbieta I po rozgromieniu Armady, autor nieznany, ok. 1590

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.