szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Letnia Aukcja Dzieł Sztuki w Domu Aukcyjnym Polswiss Art

25.05.2016

Aktualności, Polska: aukcje

31 maja w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbędzie się ostatnia przed wakacjami, letnia Aukcja Dzieł Sztuki. Podczas aukcji, która rozpocznie się o godz. 19.00 pojawi się cała plejada gwiazd polskiej sztuki – Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Wojciech Fangor to tylko niektórzy z artystów, których prace pójdą pod młotek w najbliższy wtorek.

Katalog letniej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art to bardzo selektywny wybór 92 obrazów i rzeźb reprezentujących polską sztukę i rzemiosło okresu od XIX do XXI wieku. Na uwagę zasługują z pewnością prace najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa swoich czasów. To m.in. „Taniec” Zofii Stryjeńskiej, czy trzy różnorodne dzieła Jacka Malczewskiego, w tym scena alegoryczna „Ondyna”/ „Rybak i Chimera” ok. 1920 r., którego estymacja szacowana jest nawet na pół miliona złotych!  Pierwsze przedstawienia chimer pojawiają się w malarstwie Jacka Malczewskiego około roku 1897-99. Mityczne zwierzę o głowie lwa, tułowiu kozy i ogonie węża symbolizowało wszelkie kaprysy, dąsy i grymasy. U Malczewskiego nie były chimery tak odrażającymi stworami lecz pięknymi, zmysłowymi pół kobietami- pół kotami – intrygantkami i kusicielkami. Narodziny tego motywu w malarstwie Malczewskiego zbiegły się w czasie z pojawieniem się w życiu artysty Marii Balowej, której osoba wywarła wielki wpływ na malarza i jego twórczość. Chimery gościły na płótnach Malczewskiego do roku 1923, „towarzysząc najznakomitszemu okresowi jego malarskiej działalności”, jak to ujęła Stefania Krzysztofowicz – Kozakowska.

Obok dzieł Malczewskiego i Stryjeńskiej w katalogu pojawiły się też dwa melancholijne obrazy Wlastimila Hofmana oraz rzadkość na rynku kolekcjonerskim: „Portret sferyczny” Bolesława Biegasa z 1943 r. Obrazy sferyczne pojawiły się w twórczości Bolesława Biegasa tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Tworzył je początkowo równolegle z cyklem słynnych Wampirów. Oparte na figurze koła obrazy sferyczne były próbą harmonijnego połączenia przestylizowanego wizerunku ludzkiego z abstrakcyjną ornamentyką, wpisania ludzkiej postaci w gęstą siatkę biegnących po łukach linii i przecinających się płaszczyzn.

Perłą wśród dzieł sztuki dawnej, jest obraz muzealnej klasy, przepiękny „Portret kobiety w szalu” Olgi Boznańskiej z ok. 1912 roku. Portret kobiety w szalu pojawił się na polskim rynku sztuki po ponad dziewięćdziesięcioletnie nieobecności. W roku 1913 Olga Boznańska wysłała obraz z Paryża do Carnegie Institute w Pittsburghu na wystawę. Od tamtej pory Portret kobiety w szalu znajdował się w Stanach Zjednoczonych, w jednej z nowojorskich kolekcji. Polska publiczność zobaczyła obraz po raz pierwszy przy okazji wystawy Boznańska nieznana w roku 2005. Oferowana praca jest niezwykła nie tylko przez wzgląd na swoją ciekawą historię. Jest ona niekonwencjonalnym i oryginalnym przykładem najlepszego malarstwa portretowego Olgi Boznańskiej.

Salon sztuki współczesnej rozświetla burgundowe koło Wojciecha Fangora, którego estymacja waha się między 750 000 a 950 000 zł. Wyróżniają się dwie wybitne prace Tadeusza Kantora, bardzo wczesna kompozycja geometryczna Henryka Stażewskiego, figura osiowa Jana Lebensteina z 1959 roku oraz galeria czterech monumentalnych prac Franciszka Sarowieyskiego.

Współczesne poszukiwania w obszarze abstrakcji geometrycznej pokazują prace Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego czy Ryszarda Winiarskiego oraz Kajetana Sosnowskiego.

Aukcja Dzieł Sztuki
Czas:
31 maja 2016, godz. 19.00
Miejsce: Dom Aukcyjny Polswiss Art, ul Wiejska 20, Warszawa

Fotografia (góra): Jacek Malczewski, Ondyna – rybak i chimera, ok. 1920, źródło: Polswiss Art

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.