szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Największa wystawa prac Banksy’ego otwarta w Rzymie

25.05.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

W stolicy Włoch otwarta została wystawa prac najpopularniejszego, brytyjskiego twórcy street – artowego – Banksy’ego. Chociaż jego intrygujące, kontrowersyjne prace rozpoznawalne są na całym świecie, on sam wciąż pozostaje anonimowy. Aurą tajemnicy owiana jest także wystawa, która, jak mocno podkreślają organizatorzy, powstała bez kontaktu z artystą.

Banksy, Girl With Baloon, 2003, źródło: Andipa Gallery

Banksy, Girl With Baloon, 2003, źródło: Andipa Gallery

Wystawa zatytułowana „Wojna, kapitalizm i wolność” organizowana jest w rzymskim Muzeum Palazzo Cipollo przez Fundację Terzo Pilastro, prywatną organizację non-profit. To pierwsza, tak duża ekspozycja koordynowana przez publiczną instytucję, składająca się z ponad 100 prac, rzeźb oraz grafik pochodzących z prywatnych kolekcji z całego świata. Dotychczas najpopularniejszą wystawą artysty była ta, zorganizowana przez Miejskie Muzeum i Galerię sztuki w Bristolu w 2009 roku. Do tej pory, wszystkie prace artysty dostępne były na ogół jedynie w przestrzeni publicznej, gdzie zdobiły uliczne mury.

„Wystawa symbolizuje podstawowe artystyczne wizje w twórczości Banksy’ego: kryzys kapitalizmu, wojnę, która jest jego konsekwencją, oraz pojęcie wolności, które musi nieustannie istnieć w nas, niezależnie od tego, co nas otacza” – tak o koncepcji wystawy informuje Emmanuele Fransceco, prezes Fundacji Terzo Pilastro.

Banksy, Kate Moss, 2011, źródło: Andipa Gallery

Banksy, Kate Moss, 2011, źródło: Andipa Gallery

Jedną z pierwszych prac, jaką goście zobaczą podczas zwiedzania ekspozycji jest wydruk obrazu Banksy’ego przedstawiający dom aukcyjny w czasie trwania aukcji, gdzie zainteresowani licytują ramę obrazu z napisem: „I can’t believe you morons actually buy this shit”. Na wystawie prezentowana będzie również, najbardziej charakterystyczna „Dziewczynka z balonem”, słynny portret Kate Moss w stylu Andy’ego Warhola, a także praca „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Tę sama nazwę nosi także zagadkowy film Banksy’ego z 2010 roku.

Prace brytyjskiego artysty można podziwiać w wielu miejscach na całym świecie. W ostatnich czasie charakterystyczne dzieła Banksy’ego pojawiły się w objętej konfliktem strefie Gazy oraz w obozie dla uchodźców w Calais we Francji. W sierpniu 2015 roku artysta otworzył również tymczasowy „Rozczarowujący Park rozrywki” ulokowany na południowym-zachodzie Anglii. Miejsce zwane Dismaland złożone zostało z 10 instalacji autorstwa Banksy’ego, które, w typowy dla niego sposób, wyśmiewały świat bajkowego Disneylandu.

Wystawa prac prezentowana jest w rzymskim Muzeum Palazzo Cipolla do 4 września 2016 roku.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Banksy, Morons (White), 2007, źródło: Andipa Gallery

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.