szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

31 słynnych prac Vincenta van Gogha na wystawie w Arles

27.05.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Wystawa „Van Gogh w Prowansji. Modernistyczna tradycja” zorganizowana w Arles, prezentuje 31 kluczowych dzieł Vincenta Van Gogha, które pozwalają poznać i prześledzić jego intensywną twórczość. Aż 29 prac będzie prezentowane w tym mieście po raz pierwszy.

Ekspozycja zorganizowana została przez Fundację Vincenta van Gogha w Arles i bazuje na pracach wypożyczonych z Muzeum van Gogha z Amsterdamu oraz z Muzeum Kröller-Müller z Otterlo. To już trzecia z kolei retrospektywna wystawa zorganizowana przez Fundację, która potwierdza, jak ważną rolę instytucja ta odgrywa w udostępnianiu i badaniu twórczości malarza, zwłaszcza poprzez zestawianie jego prac z innymi artystami z danego okresu.

Za wybór 31 prac odpowiedzialny jest jeden z najwybitniejszych znawców twórczości van Gogha, Sjraar van Heugten. Obrazy przedstawiają 7 lat bardzo intensywnej pracy twórczej artysty, której kulminacja przypada właśnie na pobyt malarza w Prowansji, gdzie wykonał ponad 500 prac. Wystawa prezentuje sposób, w jaki malarstwo Vincenta van Gogha z biegiem czasu nabierało mocniejszych, krzykliwych barw, nakładanych w coraz bardziej ekspresyjny i zuchwały sposób. Tematy prac malarza oscylowały wokół tradycyjnych motywów, takich jak pejzaż, portret czy martwa natura. W ten sposób, malarz z jednej strony kontynuował drogę swoich znakomitych poprzedników, takich jak Rembrandt, Hals czy reprezentanci Szkoły z Barbizon, z drugiej strony, tematy te stanowiły dla niego pretekst do barwnych i formalnych eksperymentów.

Wybrane płótna pozwalają prześledzić artystyczne poszukiwania van Gogha od samego początku jego malarskiej drogi, aż do samej śmierci. W Neunen, jednej z holenderskich prowincji, artysta z fascynacją poświęca się przedstawianiu życia wiejskich ludzi. Kolejno, w Paryżu po raz pierwszy maluje swój autoportret i wprowadza żywe kontrasty kolorystyczne do martwych natur. W Prowansji van Gogh zachwyca się urokiem południowego światła, które inspiruje go do wychwalania natury, aby finalnie obrać kierunek bliski współczesnej abstrakcji, wyrażony poprzez jeden z ostatnich obrazów, jakim jest „Pole pszenicy z Krukami” z 1890 roku.

Wystawa prezentowana w Arles potrwa do 11 września 2016 roku.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Vincent van Gogh, Fishing Boats on the Beach at Les Saintes-Maries-de-la-Mer, Arles, 1888, Van G0gh Museum Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.