szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Hipnotyzujący wzrok rudowłosej, czyli Aukcja Sztuki Dawnej 2 czerwca w DESA Unicum

30.05.2016

Aktualności, Polska: aukcje

W katalogu czerwcowej Aukcji Sztuki Dawnej znajdzie się ponad 70 obrazów najważniejszych i najbardziej cenionych polskich artystów końca XIX i trzech pierwszych dekad XX wieku. Oferta stanowi przekrój przez najważniejsze kierunki i szkoły rodzimej sztuki.

Pracą, która na pewno wzbudzi duże zainteresowanie kolekcjonerów, jest kompozycja związanego z Paryżem Eugeniusza Zaka. „Dziewczyna z mandoliną” namalowana w 1924 roku przez ponad 80 lat pozostawała w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych. Dzieło powstałe niedługo przed śmiercią artysty zajmuje w jego oeuvre miejsce szczególne: obraz był wielokrotnie reprodukowany w zachodniej prasie jako jedna z „wizytówek” artysty i prezentowany na jego zagranicznych wystawach.

Na aukcji pojawi się również obraz innego Polaka związanego z Paryżem – Mojżesza Kislinga. „Rudowłosa dziewczyna” jest świetnym przykładem niezwykłego stylu artysty. Kiedy Paryż przeżywał gorączkę kubizmu i awangardowych nowinek, Kisling zwrócił się ku klasycyzmowi i delikatnym, emaliowym formom. Lśniąca faktura „Rudowłosej” i melancholijny wyraz jej twarzy na tle współczesnej artyście sztuki musiały uchodzić za unikatowe.

Na szczególną uwagę zasługuje ponadto „Pejzaż z ostami” Jana Stanisławskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy okresu Młodej Polski. Słoneczną pracę będzie można oglądać na wystawie przedaukcyjnej w towarzystwie obrazów najwybitniejszych uczniów Stanisławskiego – Iwana Trusza i Stanisława Kamockiego.

Na aukcji nie zabraknie wielu ciekawych kompozycji najwybitniejszych polsko-żydowskich artystów związanych z tak zwaną Szkołą Paryską. Licytowane będą dzieła Jankiela Adlera, Henryka Haydena, Henryka Epsteina, Alicji Halickiej.

Bogato będzie też reprezentowane środowisko krakowskie. Pojawią się m.in. prace Wojciecha Weissa i jego uczniów – Adama Bunscha czy Alfonsa Karpińskiego.

Fotografia (góra): Fragment dzieła Mojżesza Kislinga, Rudowłosa dziewczyna, 1934, olej/plótno, 41 x 33,5 cm

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.