szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Artyści krakowscy XX w. 4 czerwca w Sopockim Domu Aukcyjnym

31.05.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Już 4 czerwca, o godz. 17 w krakowskim oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego odbędzie się wyjątkowa aukcja prac XX wiecznych krakowskich artystów. Przygotowana oferta jest niezwykle różnorodna. Pojawią się w niej prace takich mistrzów, jak Mehoffer czy Wyczółkowski, ale też artystów współczesnych, może mniej znanych, ale równie ciekawych.

Katalog aukcyjny otwiera „Patrol” Ludwika Gędłka. Wielbicielom tradycyjnego malarstwa przypadną z pewnością do gustu również dwa obrazy najbardziej znanego krakowskiego malarza – Jerzego Kossaka.
Na aukcji nie mogło zabraknąć obrazów mistrza pięknych kwiatów Alfonsa Karpińskiego oraz gwaszy najlepszego polskiego marynisty Sotera Małachowskiego-Jaxy.

W ofercie znalazły się także dwie prace Jerzego Nowosielskiego. Martwe natury i pejzaże krakowskich kolorystów Joniaka i Szancenbacha reprezentują mocniejsze i bardziej nasycone kolory. Podobna w wyrazie jest twórczość urodzonego na Śląsku Witolda Pałki, z którego płócien spoglądają eleganccy panowie w melonikach czy publiczność na koncertach i w teatrach. Reprezentantem tego pokolenia jest wybitny rzeźbiarz Profesor Bronisław Chromy. Na aukcji licytowana będzie jedna praca tego artysty –wykonany w brązie przepiękny paw.

Miłośników współczesnej awangardy powinny zaciekawić dwie akwarele Stefana Gierowskiego. Szczególne miejsce na aukcji zajmują również prace olejne zmarłej niedawno Profesor Janiny Kraupe-Świderskiej, członkini drugiej Grupy Krakowskiej. Najmłodszą uczestniczką tej aukcji jest pochodząca z krakowskiej malarskiej rodziny Katarzyna Karpowicz. Pierwsze próby twórcze podejmowała w pracowni, która kiedyś należała do Olgi Boznańskiej. Mimo młodego wieku artystka zdobyła szereg nagród i wyróżnień.

Aukcja dzieł sztuki: Artyści krakowscy XX w.
4 czerwca 2016, godz. 17
Galeria Sopockiego Domu Aukcyjnego w Krakowie
Rynek Główny 43, Kraków
tel. 12 429 12 17, krakow@sda.pl

Fotografia (góra): Józef Mehoffer, Głowa byka, źródło: Sopocki Dom Aukcyjny

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017