Wystawa „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne” we Wrocławiu
31.05.2016
Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska
8 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Miejskim Wrocławia (Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35) odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej twórczość Wacława Szpakowskiego. Ekspozycja czynna do 31 lipca.
Wystawa odkrywająca na nowo powstałą w pierwszej połowie XX wieku twórczość wrocławskiego artysty – Wacława Szpakowskiego, któremu należy się trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Rysunki tego pioniera abstrakcji, zbudowane z jednej nieprzerwanej linii, to piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy o charakterze wizualno-czasowym.
Wacław Szpakowski – urodzony w Warszawie, 1883; zmarł we Wrocławiu, 1973, gdzie mieszkał od 1945 roku; artysta zasługujący na trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Twórca rysunkowych „Linii rytmicznych”, powstających w latach 1900–1951. Prekursor abstrakcji geometrycznej w sztuce. Pierwsza prezentacja jego prac odbyła się już po śmierci artysty, w Muzeum Sztuki w Łodzi, 1978, a pierwsza wystawa monograficzna – w 1992 roku w Brukseli (galeria Atelier 340). Dzieła Szpakowskiego brały udział w wielu wystawach polskiej sztuki za granicą (Presences Polonaises, Centrum Pompidou, Paryż 1983; Europa, Europa, Bonn 1994). Pokazane zostały na wystawie Inventing Abstraction, 1910–1925 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2012/2013), podsumowującej początki nurtu sztuki abstrakcyjnej na świecie.
Monograficzna wystawa prac twórcy w Polsce szerzej nieznanego, choć bardzo cenionego w kręgu specjalistów zajmujących się sztuką XX wieku jako jednego z pionierów nurtu abstrakcji w sztuce. Ta prezentacja dzieł oraz monograficzna książka, opublikowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu pod koniec 2015 roku, mają w założeniu przynieść poszerzony obraz twórczości Wacława Szpakowskiego, uprawianej na styku sztuki i nauki oraz sztuk wizualnych i muzyki. Wacław Szpakowski wprowadził oryginalną koncepcję obrazu – jego dzieła można określić jako swoiste „obrazy czasowe”. Dla widza stykającego się po raz pierwszy z tymi rysunkami niezwykle atrakcyjne powinno być rozpoznanie i prześledzenie ich wizualno-czasowej struktury, tworzącej piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy.
Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców Wacława Szpakowskiego, zaprezentowane zostaną archiwalia związane z życiem i twórczością artysty, animacje jego „Linii rytmicznych”, a także interaktywna instalacja, przy pomocy której można będzie tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez Szpakowskiego. Bieg nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków możliwy będzie do śledzenia przez osoby niewidzące na specjalnie wykonanych powiększonych replikach kilku prac. Przedstawiony zostanie także muzyczny aspekt jego dzieł: kompozycje według rysunków przyjętych jako partytury.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji rodziny, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Galerii Berinson w Berlinie, Galerii Starmach w Krakowie, Galerii R w Poznaniu oraz kolekcji Dariusza Bieńkowskiego i Krzysztofa Bieńkowskiego z Łodzi.
Kurator wystawy: Elżbieta Łubowicz
Aranżacja wystawy: Łukasz Kujawski, Elżbieta Łubowicz
Kompozycje muzyczne: Barbara Konopka
Animacje: Łukasz Grynda
Instalacja interaktywna „Linie algorytmiczne”: Paweł Janicki
Koordynacja: Agnieszka Chodysz-Foryś, Bronisław Kowalewski, Marta Przetakiewicz
Premierowy koncert w ramach wernisażu
Koncert utworów skomponowanych przez Adama Bałdycha wokół głównych zagadnień muzycznych w „Liniach rytmicznych”, jak dynamika, forma, geometria, tempo i powtarzalność, wykonany przez duet Adam Bałdych – skrzypce i Per Oddvar Johansen – perkusja.
Adam Bałdych
Urodzony w 1986; skrzypek i kompozytor; jeden z najbardziej utalentowanych polskich muzyków jazzowych. W 2009 roku wziął udział w nagraniach płyty Tribute to Seifert z czołówką światowych skrzypków jazzowych, m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem, Krzesimirem Dębskim i Christianem Howesem oraz Jarosławem Śmietaną. Wydał 6 autorskich płyt; ostatnia to Bridges nagrana z Helge Lien Trio (2015). Od 2012 należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music.
Per Oddvar Johansen
Urodzony w 1968 roku; jeden z czołowych perkusistów norweskich. Kształcił się w Trøndelag Music Conservatory w latach 1989–1992. Jako profesjonalny muzyk działa od 1990 roku, występując w wielu koncertach na całym świecie. Nagrał ponad 80 albumów muzycznych, sześciokrotnie otrzymał nagrodę Spellemannsprisen (norweska Grammy’s). Obecnie wchodzi w skład norweskiego zespołu muzycznego Helge Lien Trio. 25 marca 2016 ukazał się jego kolejny autorski album, tym razem nagrany dla wytwórni Edition Records.
Miejsce koncertu: Muzeum Miejskie Wrocławia – Stary Ratusz, Sala Wielka, godz. 19.00.
Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne bilety do odbioru w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej (Rynek-Ratusz 24), w dniach: 2 i 3 oraz 6 i 7 czerwca, w godz. 9.00 – 17.00.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 11.06 (sobota) oraz 16.07 (sobota), godz. 12.00
Finisaż wystawy: 30.07.2016, godz. 12.00
Więcej o wystawie na: www.okis.pl, www.waclawszpakowski.pl, www.wroclaw2016.pl/waclaw-szpakowski, www.facebook.com/events/888394604615782/
Projekt zrealizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Biuro Festiwalowe Impart, Dolnośląski Festiwal Artystyczny przy OKiS, Muzeum Miejskie Wrocławia
Partner strategiczny: KGHM Polska Miedź S.A.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Magazyn „Szum”, „Format”, „Odra”, „Dyskurs”, Rynek i Sztuka, O.pl, Kulturaonline.pl, DOKiS.pl
——————————————————————————————————————————
Wystawie „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne” towarzyszy zorganizowana przez OKiS wystawa Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, córki Wacława, korespondująca z pracami Ojca, zatytułowana „Puls życia”.
Muzeum Miejskie Wrocławia – Stary Ratusz, Galeria Patio
8 czerwca – 31 lipca 2016. Wernisaż: 8 czerwca, godz. 18.30