szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Zainwestuj w sztukę – sztuka współczesna (czerwiec 2016)

01.06.2016

Kolekcjonowanie od podstaw, Trendy inwestycyjne, Zainwestuj w sztukę

Sklep rynekisztuka

Nowa odsłona cyklu „Zainwestuj w Sztukę”, by nadal, co miesiąc, prezentować zestawienia prac cieszących się rosnącą popularnością na rynku sztuki oraz najlepsze galerie polskiego rynku artystycznego. Szacuje się, że udział tzw. sztuki młodej w obrocie dziełami sztuki na polskim rynku stanowi obecnie prawie 50%. Interesują się nimi nie tylko kolekcjonerzy, ale i inwestorzy, dla których sztuka dawna pozostaje zbyt kosztowna. To właśnie młoda sztuka pozostaje obszarem, który daje możliwość największego zysku. Z tego też powodu, raz w miesiącu, przedstawimy Państwu zestawienie kilkunastu prac polskich twórców, oferowanych przez czołowe galerie sztuki, które naszym zdaniem stanowią atrakcyjny obiekt inwestycyjny.

Miłosz Flis, Jezioro 2, akryl na papierze, 106,5 x 91 cm, 2013 (4000 PLN)

Miłosz Flis_Jezioro 2_2013_akryl na papierze_106,5 x 91_Miłosz Flis urodził się w 1986 roku w Lublinie. Początkowo związany był z tamtejszą uczelnią, potem rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012 roku obronił dyplom z rzeźby w pracowni prof. Janusza Kucharskiego. Jest twórcą niestandardowych rzeźb, obrazów i instalacji, wykonywanych w rzadko stosowanych technikach, niemal na granicy formalnego i technologicznego eksperymentu. Fascynuje go manipulacja skalą, niedomówienie, działania intuicyjne i podświadome. Artysta interesuje się abstrakcją i malarstwem figuratywnym. „Jezioro 2” Miłosza Flisa to, zwłaszcza dzięki gradientowi z malarskich zacieków, wizja niezwykle poetycka. Artysta, dzięki zastosowanej technice, wychodzi poza ramy samego obrazu – z wielką wrażliwością dobiera kolor oraz operuje światłocieniem. Mimo pozornie abstrakcyjnego przedstawienia, dobór środków artystycznych do tematu sprawia, że dzieło staje się czytelne i wyjątkowe w swojej prostocie.

Galeria Miejska we Wrocławiu – działająca od 1991 roku galeria sztuki współczesnej, powołana przez miasto Wrocław. Działania Galerii obejmują prezentację polskiej i zagranicznej sztuki oraz jej promocję. Ważnym celem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest promowanie sztuki rodzimej, a w szczególności wrocławskich twórców poza granicami kraju. Dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest Mirosław Jasiński, historyk sztuki, dyplomata i twórca filmów dokumentalnych.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo_GM_wersja pozytywowa

—————————————————————————————-

Marcelina Groń, Historia miasta, akryl na płótnie, 180 x 105 cm, 2016 (9750 PLN)

Marcelina Groń, Historia miasta, 180x150 cm, 2016, akryl na płótnie.jpgMarcelina Groń to doktorantka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni rysunku prof. Darii Mileckiej. W latach 2011-2012 była stypendystką mediolańskiej Academia di Belle Arti di Brera, rok później stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotna laureatka Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu dla najlepszych studentów (2012-2013, 2013-2014). W roku 2013 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia na rok akademicki 2013/2014, Grand Prix w konkursie Nagroda Artystyczna Galerii Dominikańskiej „Nowoodkryta” oraz wyróżnienie honorowe w Konkursie malarskim „Postawy” we Wrocławiu. W roku 2014 obroniła dyplom magisterski w pracowni prof. Krzysztofa Skarbka w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, któremu w ramach VI Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk 2014 przyznano nagrodę artNoble dla najlepszego dyplomu publicznych uczelni artystycznych. Praca przedstawia tkankę emocjonalną postaci zawartej na płótnie. Poprzez elementy abstrakcyjne oraz układ znaków pokazuje nam emocje i napięcia zawarte
w kobiecie.

Galeria Miejska we Wrocławiu – działająca od 1991 roku galeria sztuki współczesnej, powołana przez miasto Wrocław. Działania Galerii obejmują prezentację polskiej i zagranicznej sztuki oraz jej promocję. Ważnym celem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest promowanie sztuki rodzimej, a w szczególności wrocławskich twórców poza granicami kraju. Dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest Mirosław Jasiński, historyk sztuki, dyplomata i twórca filmów dokumentalnych.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo_GM_wersja pozytywowa

—————————————————————————————-

Zdzisław Majrowski (Constantin Meyro), Lipiec, 150 cm × 100 cm, olej na płótnie, 2007 (25000 PLN)

750x450_158Zdzisław Majrowski, tworzący również pod pseudonimem Constantin Meyro, to wzorujący się na Paulu Cezanne i Franzu Kokoschce malarz średniego pokolenia, którego kariera rozpoczęła się głośną wystawą w Monachium w 1981 roku („Pastisze XVII-wiecznego malarstwa). Obecny na rynku od 40 lat. Malarstwo studiował w pracowni prof. Jana Lisa, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kojarzony jest przede wszystkim z wielkoformatowym malarstwem figuratywnym oraz swobodą twórczą w zakresie doboru techniki ekspresji – od płaskich monochromatycznych kompozycji aż do kontrastowych impastów i reliefów. Malarstwo Zdzisława Majrowskiego znajduje się w wielu prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce i Japonii, m.in. w kolekcjach takich instytucji, jak Deutsche Bank oraz Berlinische Leben. Wystawiał m.in. w Paryżu, Kijowie, Nowym Jorku i Londynie. Jest jedynym polskim artystą rekomendowanym przez angielski miesięcznik biznesowy „Funds Europe”. Abstrakcje sygnowane przez Majrowskiego znajdują szerokie grono odbiorców wśród indywidualnych kolekcjonerów oraz architektów wnętrz (jako uzupełnienie prestiżowych wnętrz o chłodnej kolorystyce). Krytycy zwracają również szczególną uwagę na unikalny, obfity sposób nakładania farby.

Blue-S – warszawska galeria sztuki współczesnej, powstała w 2004 roku. Galeria oferuje unikatowe prace artystów z Polski i regionu Europy środkowo-wschodniej oraz świadczy usługi renowacji i oprawy obrazów. Są to prace zarówno dekoracyjne, jak i dzieła o wysokim potencjale inwestycyjnym (posiadają certyfikat oryginalności). Galeria jest również aktywnym animatorem warszawskiego środowiska artystycznego, bierze udział w targach sztuki o międzynarodowym charakterze.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

MlodaGaleria_logo3

—————————————————————————————-

Marcin Ryczek, A Man Feeding Swans in the Snow, fotografia, edycja limitowana w formatach: 54 x 30 cm, 81 x 45 cm, 108 x 60 cm, 135,5 x 75 cm, sygnowana własnoręcznie przez artystę, 2013 (Zapytaj o cenę)

png24Marcin Ryczek to jeden z najlepiej znanych polskich fotografów młodego pokolenia. Zajmuje się głównie fotografią portretową oraz dokumentalną. Jego prace publikowały czołowe media całego świata, m.in. National Geographic (USA),The Guardian (UK), Der Spiegel (Niemcy), Israel – Yedioth Ahronoth (Izrael), La Repubblica (Włochy), Politiken (Dania), 20 Minuten (Szwajcaria), Athens Voice (Grecja), The Daily Telegraph (Australia). W ramach indywidualnych oraz grupowych wystaw fotografie prezentowane były w Japonii, Francji, Chinach, Niemczech, Rumunii, Holandii, Danii, Brazylii czy Izraelu. Ekspozycja pt. „Symbols” zagościła w Agora Gallery – jednej z sześciu najważniejszych galerii sztuki współczesnej w Nowym Jorku (USA). „A Man Feeding Swans in the Snow” w ciągu jednej doby stało się jedną z najchętniej udostępnianych fotografii Intenetu. Zdjęcie było szeroko komentowane na całym świecie oraz zdobyło szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. International Fine-Art Photography Award 2013. Trafiło również na listę najlepszych zdjęć 2013 roku amerykańskiego „The Huffington Post”. Zdjęcie powstało w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje Marcin Ryczek. Przedstawia przypadkowe zajście nad brzegiem Wisły oglądane z perspektywy przechodnia. Minimalizm, równowaga czerni i bieli, subtelny ruch – mimo prostoty zdjęcie wywarło ogromne wrażenie na przedstawicielach wielu kultur. Uniwersalność była również jednym z kryteriów przyjęcia fotografii do kolekcji Bibliotheque Nationale de France.

Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joan Miró; rodzimych klasyków, Zdzisława Beksińkiego, Józefa Wilkonia, Rosława Szaybo, Andrzeja Pągowskiego; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie m.in. Marcina Ryczka czy Szymona Brodziaka. Galeria powstała w 2012 roku w Warszawie. Jej profil koncentruje się na promocji malarstwa, grafiki oraz fotografii kolekcjonerskiej.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

Limited Edition small

—————————————————————————————-

Józef Wilkoń, Konie III, tusz i gwasz na papierze (Zapytaj o cenę)

img_4572Józef Wilkoń to jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Znany z barwnych obrazów, ilustracji, rzeźb i scenograficznych instalacji, w historii sztuki zapisał się jako autor przede wszystkim rozpoznawalnych przedstawień fauny i flory. Studia malarskie rozpoczął w 1950 roku. Artysta ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni Adama Marczyńskiego. Równolegle studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1960 w Galerii ZPAP w Warszawie miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa Józefa Wilkonia, na której m.in. pokazano ilustracje nagrodzone złotym medalem IBA w Lipsku. Do grona najlepszych polskich ilustratorów dołączył stosunkowo wcześnie – jego dorobek w tej dziedzinie to obecnie niemalże dwieście książek dla dzieci jak i dla dorosłych. Zilustrował m.in. książkę poświęconą twórczości Fryderyka Chopina – „Nazywam się Fryderyk Chopin” oraz „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Prace Józefa Wilkonia znajdują się w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. Wilkonia często nazywa się mistrzem zwierzęcej metafory – przeważnie nie interesuje go człowiek, lecz z chęcią próbuje wyabstrahować jego cechy psychiczne oraz przedstawić na kanwie zwierzęcego kształtu.

Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joan Miró; rodzimych klasyków, Zdzisława Beksińkiego, Józefa Wilkonia, Rosława Szaybo, Andrzeja Pągowskiego; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie m.in. Marcina Ryczka czy Szymona Brodziaka. Galeria powstała w 2012 roku w Warszawie. Jej profil koncentruje się na promocji malarstwa, grafiki oraz fotografii kolekcjonerskiej.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

Limited Edition small

—————————————————————————————-

Justyna Pennards-Sycz, Red Reflection, akryl na płótnie, 150 x 100, 2016 (Zapytaj o cenę)

Red Reflection, 150x100, 2016Justyna Pennards-Sycz jest malarką, ekonomistką i tłumaczką polskiego pochodzenia oraz inicjatorką galerii i fundacji na rzecz promocji sztuki współczesnej Galerie Archipel w Amersfoort (Holandia). Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Utrechcie (specjalizacja: malarstwo) Współautorka licznych projektów artystycznych, popularyzujących sztukę w przestrzeniach publicznych (m.in. 033Mondrian, Hotel Bloom, Livebuild). Swoje prace prezentowała m.in. w Niemczech, USA, Polsce oraz w Holandii, gdzie mieszka obecnie. W 2014 roku reprezentowała Polskę w ramach pierwszego w historii targów polskiego stoiska Edinburgh Art Fair. Jest także jedną z nielicznych polskich artystek polecanych przez Saatchi Art. Obraz „Red Reflection” powstał na kanwie zainteresowania artystki fauną i florą morską, które stały się główną inspiracją cyklu prac pt. „Ocean”. Jednocześnie wyznacza nieco inny kierunek przedstawienia, który pozostając daleko od figuratywności, staje się na wskroś intensywny kolorystyczne. Całość przypomina taflę wody odbijającą światło zachodzącego słońca lub nadmorskich neonów, którą burzy pojedynczy rozprysk. W tym sensie ta abstrakcyjna wizja pozostaje również bliska malowniczej codzienności miejskiej, która wielokrotnie przewija się w twórczości artystki.

Justyna Pennards-Sycz – studia ekonomiczne na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze oraz artystyczne (specjalizacja: malarstwo) w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie. Project manager oraz specjalista ds. komunikacji wewnętrznej. Od 2005 roku malarka w duchu abstrakcjonizmu. Działaczka i współwłaścicielka Galerii i Fundacji Archipel w Amersfoort. Mieszka i pracuje w Holandii.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo-justyna-5w

—————————————————————————————-

Wojciech Tut Chechliński, Droga w jedną stronę, olej na płótnie, 100 x 70 cm, 2013 (Zapytaj o cenę)

Wojciech-Tut-Chechliński-Droga-w-jedną-stronę-olej-na-płótnie-100-x-70-cm-2013-r-sygnowany-kat.-069-Wojciech Tut Chechliński jest warszawskim artystą-malarzem, który zaczynał tworzyć jeszcze w dzieciństwie. Niezwykła jest historia rodzinnej kolekcji dzieł sztuki, która zawierała prace m.in. Tytusa Czyżewskiego, Wacława Taranczewskiego, Jana Cybisa czy Józefa Pankiewicza. Artysta stroni od jednoznacznego identyfikowania się z konkretnym nurtem artystycznym. Aktualnie zajmuje się tworzeniem kolejnych obrazów w zaciszu własnej pracowni. Jego twórczość stanowi jednak rodzaj kompromisu pomiędzy dokonaniami kubistów, w szczególności Georgesa Braque’a oraz szeroko rozumianych prymitywistów, spychanych dziś na margines oficjalnego nurtu sztuki. Chechliński zrywa z osiągnięciami sztuki iluzorycznie odzwierciedlającej rzeczywistość. Pozostaje on twórcą spontanicznym, odrzucającym perspektywę i poszukującym sensu obserwowanego świata w jego zgeometryzowanej parafrazie. Jest to twórca operujący silnym, nakładanym warstwowo kolorem. „Droga w jedną stronę” to artystyczna wizja życia, które dzięki sztuce staje się wartościowe, barwne czy zwyczajnie dłuższe. Artysta w sposób symboliczny rozpatruje tu doczesność świata, pozostającą prawem istnienia, ale nie jego celem.

Wojciech Tut Chechliński – artysta malarz, od kilkudziesięciu lat budujący własną wizję świata odwołującego się do wyobraźni widza. Jego malarstwo – formalnie bliskie dokonaniom kubizmu, abstrakcjonizmu oraz art brut – cechuje szeroka gama kolorystyczna, syntetyzm twórczy oraz mniejsza skala deformacji. Żyje i pracuje w Warszawie.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo tut chechlinski

—————————————————————————————-

Janina Wierusz-Kowalska, Explosion (Eksplozja), ołówek na papierze, 120 x 170 cm, 2000 (Zapytaj o cenę)

Janina Wierusz Kowalska, Eksplozja (Explosion), ołówek na papierze, 120 x 170 cm, 2000

Janina Wierusz-Kowalska znana jest przede wszystkim z płócien wypełnionych geometryzującymi kształtami i skomplikowanymi strukturami. Artystka uprawia malarstwo, rysunek oraz tkaninę przestrzenną. Prowadzeni również zajęcia warsztatowe z dziedziny malarstwa, rysunku, oraz projektowania. Wierusz-Kowalska pochodzi ze starego rodu o bogatych tradycjach artystycznych – jest spokrewniona z Alfredem Wierusz-Kowalskim, wybitnym polskim przedstawicielem tzw. Szkoły monachijskiej, uczniem Józefa Brandta i honorowym profesorem Akademii Monachijskiej. Studiowała na Wydziale Form Przemysłowych oraz Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom pod okiem Tadeusza Brzozowskiego). Członkini A.P.A.J.T.E., Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy z siedzibą w Paryżu oraz autorka „Szkoły Sztuki Wizualnej”, interdyscyplinarnego programu dydaktycznego w duchu Bauhausu. Swoje prace wystawiała m.in. w Argentynie, Belgii, USA, Francji oraz w Warszawie. Twórczość Wierusz-Kowalskiej cechuje ogromna wybiórczość oraz precyzja, z jaką budowany jest specyficzny rodzaj napięcia. Artystka operując geometrycznym kształtem, układanym przestrzennie i w sposób iluzoryczny oddającym znane nam wrażenia, jest w stanie dotrzeć do samego ich źródła, wzmocnić je i z powrotem przelać na widza. Rysunek pt. „Eksplozja” jest zaprojektowanym zestawem form, które mogą obrazować zarówno biologiczną makroskopię, jak i cząstkę kosmosu. Jest to wyobrażenie nagłego, jednorazowego poruszenia, wybuchu, za którą stoją zagadkowe i niepoznane dotąd siły.

Janina Wierusz-Kowalska – studia na Wydziale Wzornictwa oraz Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarka, pedagog, autorka licznych opracowań z dziedziny historii sztuki i teorii designu. Uprawia malarstwo, rysunek, tkaninę przestrzenną. Należy do A.P.A.J.T.E., Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy z siedzibą w Paryżu. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Argentynie, Belgii, USA, Francji oraz w Warszawie.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo6

——————

Fot. (góra) Janina Wierusz-Kowalska, Lace, akryl na płótnie, 100 x 70 cm, 2012

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.