szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najciekawsze dzieła sztuki na niemieckich aukcjach w czerwcu

02.06.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Czerwiec w domach aukcyjnych w Berlinie, Kolonii i Monachium upływać będzie pod znakiem licytacji interesujących prac Adolpha Menzel’a, abstrakcji Gerharda Richtera, olejnych prac Emila Nolde oraz czołowych artystów reprezentujących ekspresjonizm niemiecki.

Max Beckmann, "The evening", 1916, źródło: Van Ham

Max Beckmann, „The evening”, 1916, źródło: Van Ham

Berliński dom aukcyjny Villa Grisebach oferuje cenne prace odzyskane przez spadkobierców Rudolfa Mosse’a, pochodzące z niemieckich i szwajcarskich Muzeów. Mosse, jako drukarz, wydawca i filantrop żydowskiego pochodzenia był prześladowany przez nazistów, co zmusiło go do sprzedania swojej kolekcji w 1934 roku. Jedną z prac pochodzącą ze zbioru Mosse’a jest XIX-wieczny portret wykonany techniką pasteli, autorstwa Adolpha Menzela, przedstawiający siostrę artysty „Emillie Menzel w czerwonej bluzce”. Estymacja obrazu wynosi 400 tysięcy euro.

Na aukcji pojawi się także „Wiosenna burza” Ludwiga von Hoffmana, czołowego przedstawiciela niemieckiej secesji. Założona w 2012 roku fundacja im. Rudolfa Mosse zajmuje się poszukiwaniem pozostałych, licznych dzieł sztuki, przymusowo sprzedanych na dwóch berlińskich aukcjach 82 lata temu. Najbardziej atrakcyjnym dziełem sztuki oferowanym na aukcji w Vilii Grisebach będą „Białe chmury” Emila Nolde z 1926 roku, szacowane na 1,6 miliona euro.

Adolph Menzel, "Emilie Menzel w czerwonej bluzce", pastel, ok. 1850, źródło: Villa Grisebach

Adolph Menzel, „Emilie Menzel w czerwonej bluzce”, pastel, ok. 1850, źródło: Villa Grisebach

Aukcja sztuki współczesnej w Van Ham w Kolonii 2 czerwca oferuje z kolei m.in. abstrakcyjne obrazy Gerharda Richtera oraz Sigmara Polke, oba pochodzące z prywatnej kolekcji Rhinelanda. Szacowna wartość każdego z dzieł wynosi ok. 200 tysięcy euro. Na aukcji będzie można nabyć również prace czołowych przedstawicieli ekspresjonizmu niemieckiego, a także obrazy Maxa Liebermanna i rzeźby Johna Chamberlaina.

11 czerwca w Monachium podczas modernistycznej aukcji w Kettern Kunst na uwagę zasługuję akwarel Kandinksy’ego o szacowanej wartości 600 tysięcy euro, oferowana w towarzystwie prac Emila Nolde, Otto Mullera oraz Maxa Pechsteina.

Ponadto, pod młotek trafi kolekcja 47 prac, zdobiących niegdyś biura niemieckiej spółki, której tożsamość nie została ujawniona. Spośród nigdy wcześniej niewystawianych na aukcjach prac, na uwagę zasługują zwłaszcza rysunki twórców reprezentujących Die Brucke, prace Marca Chagalla, Goergesa Braque’a oraz Otto Dixa.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Emil Nolde, White Clouds, olej na płótnie, 1926, źródło: Villa Grisebach

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.