szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Podsumowanie aukcji nowej sztuki w domu aukcyjnym Bohema Nowa Sztuka

03.06.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Kolejna, po jubileuszowej, kolekcjonerskiej, aukcja w Bohemie, zakończyła się sprzedażą 2/3 oferty katalogowej. Większość wylicytowanych prac zmieniła właściciela po kilkukrotnym przebiciu.

Największą determinację wykazali miłośnicy talentu Karola Gawrońskiego, którego basquiatowski obraz „Janusz i widelec” osiągnął cenę młotkową 2 200 złotych. Podobną cenę osiągnęły jeszcze dwa obiekty, które już przed aukcją budziły duże zainteresowanie: „Przemiana” Krzysztofa Gila (2 000 zł) i „Black and white 2” ukraińskiego malarza Nikity Tsoya, druga część bardzo subtelnego dyptyku. Oferta interesujących młodych artystów zza wschodniej granicy jest jednym ze znaków rozpoznawczych Bohemy. Na aukcji wylicytowane zostały również obrazy malarskiego małżeństwa Kapustinów oraz rzeźba Janiny Myronovej.

Zgodnie z oczekiwaniami, z zainteresowaniem spotkał się młody i utalentowany Paweł Tymcio i jego współczesna wersja Chrystusa, w nowoczesny sposób odwołująca się do wielkiej tradycji malarskiej (1 600 zł). Inna duża atrakcja katalogu, „Jeździec” Tomasza Tobolewskiego, został wylicytowany po cenie wywoławczej 1 500 zł i jest to przykład na to, jak atrakcyjne okazje czekają na polskich kolekcjonerów sztuki współczesnej, a także …inwestorów. Zakupu pracy kilkakrotnie poniżej jej wartości należy szczerze pogratulować szczęśliwemu nabywcy.

Powodzeniem cieszyła się abstrakcja. Znaczące przebicia uzyskały obrazy Agaty Koczan, Piotra Worońca i przede wszystkim Rafała Knopa i Pawła Wąsowskiego. Obaj artyści, podobnie jak w przypadku Karola Gawrońskiego, wykazują silną inspirację różnymi nurtami malarstwa abstrakcyjnego XX wieku. Również żywo licytowane były obrazy odwołujące się do surrealizmu i fantastyki. „Pez” Weroniki Pawłowskiej dwukrotnie przekroczył cenę wywoławczą osiągając 1 400 zł, podobnie jak utrzymany w „bajkowej” atmosferze obraz Piotra Banaszkiewicza (1 300 zł).

Duża grupa prac została wylicytowana po atrakcyjnej cenie wywoławczej i nie brakowało wśród nich prac artystów cenionych i poszukiwanych. Korzystnych zakupów dokonali nowi właściciele prac zdolnych i bardzo perspektywicznych artystów Krzysztofa Koraba i Mateusza Rafalskiego. Inny młody, gniewny pędzel, Nikodem Baiser przekonał kilku uczestników aukcji i o jego płótno trzeba było nieco porywalizować (1 300 zł). Do 1 400 zł doszła licytacja ceramicznej „Lady Wenus” Mariusza Dydo. Wraz z utrwalającą się wiernością miłośników tej twórczości, rośnie pozycja rynkowa artysty.

Black and White 2, 2015, aryl, płótno, 160×140 cm

Fotografia (góra): Fragment dzieła Nikity Tsoya, Black and White 2, 2015, akryl, płótno, 160×140 cm, źródło: D.A. Bohema Nowa Sztuka 

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.