szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa „Ziarnko do ziarnka i będzie miarka. Dawne przyrządy metrologiczne…” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

03.06.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

7 czerwca we wrocławskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Ziarnko do ziarnka i będzie miarka. Dawne przyrządy metrologiczne – korce, łokcie, wagi, odważniki, cyrkle ….”. Ekspozycja składa się z ok. 300 zabytkowych przyrządów metrologicznych. Wystawa czynna do 28 sierpnia.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną zabytkowe przyrządy metrologiczne służące do pomiarów długości, objętości, masy, grubości, temperatury i ciśnienia i wykorzystywanych w handlu, nauce. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. precyzyjne instrumenty optyczne, średniowieczne wagi kieszonkowe, odważniki składane w kształcie miseczek. Po raz pierwszy od 170 lat pokazana zostanie cenna chorągiewka dachowa zdobiąca kiedyś Wielką Wagę, która stała na wrocławskim Rynku do 1846 r.

W przeszłości nie istniał jednolity system miar, ale były one zróżnicowane lokalnie w ramach kraju, regionu, a nawet miasta. To zróżnicowanie najpełniej można zaobserwować na przykładzie XVIII- i XIX-wiecznych kupieckich miar długości łokci. „Ich nazwy pochodzą od miejscowości, bądź regionu, w którym obowiązywały. Zobaczymy łokcie wrocławskie (dł. 57,5 cm), z Halle, z Magdeburga, z Leidy, z Karlowych Varów a także łokcie: czeski, saski, bawarski, pruski. Każdy o innej długości.” – wyjaśnia kurator wystawy Tadeusz Fercowicz. Był to swoisty horror, o którym pisał poeta Wacław Potocki:

źródło: materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu

źródło: materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu

„Co województwo, co powiat, co miasto
Inna waga i łokieć, inszy garniec, korzec”.

Dzięki wystawie można się będzie zapoznać z krótką historią ważenia, obserwując różne typy wag, takie jak wagi równoramienne, nierównoramienne, wagi sprężynowe, stołowe, uchylne, dziesiętne i inne. Po raz pierwszy we Wrocławiu pokazana zostanie waga miejska z Bolkowa z 2 poł. XVII w. Jest to jedyna w Polsce tak duża waga tego typu, zachowana z drewnianymi szalkami mocowanymi na czterech łańcuchach. Warto zwrócić uwagę również na bardzo cenne wczesnośredniowieczne wagi składane (kieszonkowe) – jedna z nich odnaleziona została podczas prac wykopaliskowych przeprowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego na wrocławskim Nowym Targu.

Zaprezentowane zostaną również odważniki wykonane z kamienia, żelaza, żeliwa i mosiądzu o różnorodnych masach reprezentujących niemetryczny i metryczny system miar.

Inną grupę przyrządów pomiarowych reprezentują termometry i barometry, wśród nich barometr Goethego. Precyzyjne instrumenty optyczne, węgielnice geodezyjne z lat 40. XIX w. i z 4 ćw. XIX w. świadczą o europejskiej klasie dawnych mistrzów wrocławskich.

Specjalne miejsce na wystawie zajmują zabytki związane z wrocławską Wielka Wagą. Będą to niezwykle cenna chorągiewka dachowa z pozłacanej miedzi wieńcząca niegdyś budynek Wagi, a także mosiężna złocona płytka erekcyjna z 1571 r., obustronnie grawerowana, z listą nazwisk ówczesnych radnych, ławników i pastorów. Unikatowe są żelazne, ażurowane szablony (6 sztuk) z lat 1584-1602, z datą i wrocławską literą W, które służyły do znakowania ważonych pak i bel towarów.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Powiatowego w Nysie, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Wystawa „Ziarnko do ziarnka i będzie miarka. Dawne przyrządy metrologiczne…” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu”

  1. Tomasz Klems

    Więcej takich inicjatyw i możne uświadomimy sobie, że metrologia jest z nami od zawsze. Bez mierzenia, ważenia i wszelkiego innego porównywania tego co nas otacza z różnymi wzorcami nie bylibyśmy w tym miejscu w którym teraz jesteśmy.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.