szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

1. aukcja profesorów w domu aukcyjnym Bohema Nowa Sztuka

08.06.2016

Aktualności, Polska: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

W środę 15 czerwca w warszawskim domu aukcyjnym Bohema Nowa Sztuka odbędzie się wyjątkowa, pierwsza aukcja profesorów. To dopiero pierwsza odsłona projektu aukcyjnego zakładającego aktywizację krajowego środowiska akademickiego. Start aukcji o godz. 19.00. 

Nauczyciele, mistrzowie, autorytety, guru, ale także …piły, korby i wieczna przyczyna stresu studentów akademii sztuk pięknych. Profesorowie, kierownicy pracowni i pozostali pracownicy dydaktyczni zawodowo kształcą swoich następców. Mogą to robić, ponieważ sami są uznanymi artystami o bogatym dorobku. Jednak rynek sztuki, a w szczególności aukcyjny, wytworzył wokół nich pustą przestrzeń, lukę pomiędzy tzw. klasykami polskiej sztuki XX wieku, a pokoleniem najmłodszych absolwentów ASP. W ten sposób duża część czołówki współczesnej polskiej sztuki znalazła się poza zasięgiem uczestników aukcji. 15 czerwca dom aukcyjny Bohema dokona zatem swego rodzaju paradoksalnego „odkrycia”. Zaprezentowane zostaną ogromne talenty, w pełni ukształtowane, docenione, ale jako zjawisko rynkowe będące jednak nowością. Katalog pierwszej edycji aukcji profesorów zawiera 20 prac malarskich, graficznych i rzeźbiarskich. Wszystkie prezentują wartość artystyczną i warsztat, będący punktem odniesienia dla całego świata sztuki, a już obowiązkowo dla młodych adeptów malarstwa.

„Kamienne obrazy” profesora Stanisława Kortyki demonstrują w jaki sposób subtelnymi środkami zbudować obraz o ogromnej sile wyrazu. Tę fundamentalną artystyczną umiejętność studenci wrocławskiej ASP muszą nabyć zanim podejdą do obrony dyplomu w Pracowni Malarstwa i Rysunku profesora Kortyki. Na tej samej uczelni, w pracowni Grafiki Artystycznej profesorem jest Małgorzata Warlikowska. Jej ceramiczna rzeźba posłużyła jako tło wielowątkowej graficznej narracji o tym, co często staje się najważniejsze w życiu: religii, rozrywce i pieniądzach. Bardziej tradycyjne podłoże mają grafiki: profesora Rafała Strenta, byłego dziekana Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie i Grzegorza Hańderka z katowickiej ASP.

Z kolei, profesor Antoni Kowalski z akademii w Katowicach przyznaje się, że mistrzowie również mają swoich mistrzów i składa malarski hołd zmarłemu w zeszłym roku Henrykowi Musiałowiczowi, wielkiej indywidualności polskiego malarstwa.

Troje artystów wykładających w Instytucie Sztuki w Cieszynie (katowicka ASP) było już prezentowanych w katalogach aukcyjnych Bohemy: Tomasz Tobolewski, Paulina Poczęta i Tomasz Jędrzejko. „Vincent II” Tomasza Tobolewskiego to kolejne odwołanie do postaci i twórczości holenderskiego arcy-malarza. I tym razem artysta daje upust żywiołowi malarskiemu, godny tematu obrazu. Do elementów współczesnej ikonosfery miejskiej i produktowej sięga w swoim akrylu Paulina Poczęta, zaś Tomasz Jędrzejko prezentuje dwie prace utrzymane we właściwej sobie wyrafinowanej estetyce minimalistycznej.

Olej z cyklu „Miasta różne” Romana Maciuszkiewicza ma w sobie to, do czego artysta dochodzi z czasem ciężką pracą i czego potem naucza w obrębie akademii – ciekawą, przemyślaną ideę i nieskazitelny warsztat. Sławomirowi Kuszczakowi z Poznania udaje się zaintrygować kontrastem pionów i poziomów, a także dużych płaszczyzn barwnych z filigranowym detalem, Magdalena Siejko również intryguje, lecz czyni to niejako mimo charakterystycznego dla siebie monumentalnego formatu.

To dopiero pierwsza odsłona projektu aukcyjnego zakładającego aktywizację krajowego środowiska akademickiego. Dom aukcyjny Bohema zamierza kontynuować cykl aukcji profesorów i doktorów ze wszystkich akademii sztuk pięknych w Polsce, prezentując kolekcjonerom sztukę nauczycieli i mistrzów kilku pokoleń artystów, a więc sztukę w pełnym tego słowa znaczeniu mistrzowską

1.aukcja profesorów 
Miejsce: Dom aukcyjny Bohema Nowa Sztuka, Warszawa, ul. Poznańska 16
Czas: 15 czerwca 2016, godz. 19.00
wystawa przedaukcyjna: 6.06-15.06.2016
katalog aukcyjny – www.bohemanowasztuka.pl
katalog dostępny również na artinfo.pl
licytacja online na onebid.pl

Fotografia (góra): Roman Maciuszkiewicz, z cyklu „Miasto różne”, 2015, olej, płótno, 90 x 110 cm, źródło: D.A. Bohema Nowa Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “1. aukcja profesorów w domu aukcyjnym Bohema Nowa Sztuka”

  1. PROF. jANUSZ NUSIK POWALSKI

    Nie komentuję innych Profesorów. Robią to co potrafią. Dobrze, że jest ktoś z odpowiednim miejscem i profesjonalnym zacięciem do zajmowania się dziełami , które przynoszą wartości nie tylko duchowe.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.