szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

187 lat temu urodził się słynny Prerafaelita John Everett Millais

08.06.2016

Aktualności, Magazyn

John Everett Millais – brytyjski malarz i ilustrator, jeden z założycieli Bractwa Prerafaelitów, autor słynnej „Ofelii” urodził się 8 czerwca 1829 roku. W związku z rocznicą urodzin przybliżamy sylwetkę oraz sztukę tego artysty.

John Everett Millais, Miss Eveleen Tennant, 1874

John Everett Millais, Miss Eveleen Tennant, 1874

Malarz przyszedł na świat w Southampton, jako syn Johna Williama i Emily Mary Millais. Był niezwykle utalentowanym dzieckiem – zaczął malować już wieku czterech lat, a jako jedenastolatek rozpoczął studia na cieszącej się ogromnym prestiżem Akademii Królewskiej. Tam, ze względu na wiek, nazywany był „dzieciakiem” i przezwisko to nosił do końca swojego życia.

W 1844 roku Millais zaprzyjaźnił się z Williamem Holmanem Huntem i razem brali udział w spotkaniach grupy artystów zwanej Klubem Cyklograficznym, gdzie poznali Dante Gabriella Rossettiego. W 1848 roku Millais stał się jednym ze współzałożycieli Bractwa Prerafaelitów i odtąd w swoich pracach z pasją poświęcał się tematyce historycznej, zwłaszcza średniowiecznej, religijnej i malarstwu portretowemu. W kolejnych dwóch latach niektóre ze swych prac wystawił w Akademii Królewskiej, choć nie spotkał się w tym czasie z przychylną opinią krytyków. Jednym ze słynniejszych jego obrazów z tego czasu jest „Chrystus w domu rodziców” z 1850 oku, którego silny realizm wywołał sprzeciw i oburzenie.

Sławę przyniosła mu natomiast, namalowana w 1852 roku, słynna „Ofelia”, przedstawiającą tonącą bohaterkę dramatu Szekspira. Aby uwypuklić świetliste odcienie oraz liczne szczegóły, Millais zastosował w obrazie technikę nakładania farby na jeszcze wilgotne podłoże.

John Everett Millais, Chrystus w domu rodziców, 1850

John Everett Millais, Chrystus w domu rodziców, 1850

W 1855 roku artysta ożenił się z Effie Gray, byłą żoną krytyka sztuki Johna Ruskina. Jej rozwód wywołał wielki skandal, dlatego nowe małżeństwo wyjechało na kilka lat do Szkocji. Po powrocie do Anglii, w 1862 roku jego styl uległ zmianie, ze swojej surowości tematycznej i stylistycznej, na rzecz konwencjonalnego malarstwa epoki wiktoriańskiej. Zmiana ta, była najprawdopodobniej spowodowana sugestiami małżonki, która wymagała od męża, aby malował szybciej i bardziej popularne tematy. Choć jego styl stopniowo coraz bardziej oddalał się od Prerafaelitów, Millais słynął nadal z niepospolitej techniki i wrażliwości artystycznej. Do końca swojego życia, czyli do 1896 roku malarz cieszył się dużą popularnością oraz uznaniem.

Obserwowane tendencje do rynku sztuki wskazują wyraźnie, że dzieła malarzy wiktoriańskich, w tym zwłaszcza Prerafaelitów cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż dzieła reprezentujące ten nurt pojawiają się na aukcjach bardzo rzadko, ich obecność na rynku sztuki zawsze kończy się dużym sukcesem.

Jeszcze do niedawna, w Walker Art Gallery w Liverpoolu można było podziwiać wystawę prezentującą najciekawsze prace Prerafaelitów, w tym kilka nigdy wcześniej niepokazywanych obrazów Rossettiego. Estymacja jego obrazów na aukcjach dochodzi nawet to 7 milionów dolarów, czyniąc go jednym z najlepiej sprzedających się malarzy tego nurtu.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): John Everett Millais, Ofelia, 1851-1852

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.